
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
07 серпня 2018 року м. Ужгород№ 807/539/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шешеня О.М.
при секретарі Стенавська А.М.
за участю:
позивача: ОСОБА_1 - не з'явився;
відповідача 1: Закарпатський обласний військовий комісаріат, представник - Карпій М.В.;
відповідача 2: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, представник - Олійник А. В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Закарпатського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Закарпатського обласного військового комісаріату (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач 2) про зобов'язання Закарпатського обласного військового комісаріату надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області відомості (довідку) з військової прокуратури Західного регіону Збройних сил України про посадовий оклад слідчого військової прокуратури Львівського гарнізону Західного регіону Збройних сил України станом на 01.01.2018 року для перерахунку та виплати пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 року, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити на підставі належної довідки з військової прокуратури Західного регіону Збройних сил України про грошове забезпечення слідчого військової прокуратури Львівського гарнізону Західного регіону Збройних сил України станом на 01.01.2018 року, перерахунок пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 року, допустити негайне виконання рішення в частині стягнення різниці між сумою попереднього розміру станом на 01.01.2018 року та перерахованої пенсії.
Позивач в судове засідання не з'явився, проте надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, а також підтримав позовні вимоги з мотивів викладених в позовній заяві. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач 1 надав недостовірну інформацію відповідачеві 2 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, що призвело до зменшення пенсійних виплат. Також, згідно позовної заяви позивач наголошував, що відповідач 1 не діяв у законних спосіб, оскільки до військового прокурора Західного регіону Збройних сил України із запитом про грошове забезпечення слідчого військової прокуратури Львівського гарнізону не звернувся, хоча і був обізнаний, що саме з цієї посади був звільнений позивач. Таким чином, позивач просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, з мотивів викладених у відзиві на позов (а.с. 23-24), наголошуючи на тому, що діяв у межах наданих повноважень та у спосіб визначений законодавством України, зокрема у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Таким чином, представник відповідача 1 просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник відповідача 2 в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, з мотивів викладених у відзиві на позов (а.с. 30-32), наголошуючи на тому, що повноваження щодо видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача належить відповідачеві 1 та визначення розміру грошового забезпечення не відноситься до компетенції відповідача 2, а тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача 1 та представника відповідача 2, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовна заява не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно Послужного списку, позивач після закінчення військово-юридичного факультету Військового інституту був відряджений у розпорядження Головної військової прокуратури, яка не входила до складу Збройних Сил (а.с. 25-27). Таким чином, на дату відрядження позивач не займав посаду у Збройних силах.
Закон України "Про пенсійне забезпечені осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 рої № 2262-ХІІ (далі - Закон України № 2262-ХІІ) є спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
У відповідності до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 р. № 1774-VIII - з 01 січня 2017 рок було внесено зміни в ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ.
Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ (в редакції відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 р. № 1774-VIII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", затвердженого Постановою Кабінету Міністрі України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок № 45) Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Так, згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"
У відповідності до п. 4 Постанови № 103 передбачено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач наголошує, що пенсія повинна бути перерахована йому згідно Постанови №103, однак тільки на підставі розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення, а саме: за посадовим окладом слідчого військової прокуратури Західного регіону Збройних сил України станом на 01.01.2018 року.
Проте, суд констатує, що згідно вимог п. 1 Постанови №103 у разі відрядження особи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, тощо - перерахунок пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. слід проводити з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату відрядження для роботи до органів державної влади.
Таким чином, оскільки, матеріалами справи підтверджено та не заперечувалося сторонами, що позивач був відряджений до Головної військової прокуратури, а тому, у відповідності до вимог п. 1 Постанови №103 перерахунок пенсії позивачеві слід проводити з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав саме на дату відрядження до Головної військової прокуратури.
Зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 року було затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.
Також, Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 року установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", зметою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України видано наказ Міністерства оборони України від 01.03.2018 року за № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" в додатках 1-22, до якого затверджені Схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України апарату Міністерства оборони України.
Так, суд констатує, згідно додатків 1-22 Наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року за № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" - посада слідчого військової прокуратури відсутня.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Збройні Сили України" № 1934-ХІІ від 06.12.1991 року Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Статтею 3 Закону України "Про Збройні Сили України" № 1934-ХІІ від 06.12.1991 року визначено структуру Збройних Сил України.
Так, у відповідності до Закону України "Про Збройні Сили України" № 1934-ХІІ від 06.12.1991 року - Військова прокуратура Західного регіону України, як наглядовий орган не входить до структури Збройних Сил України, а є підрозділом Генеральної прокуратури України.
Таким чином, у відповідача 1 були відсутні підстави для запиту до Військової прокуратури Західного регіону України щодо довідки про грошове забезпечення слідчого військової прокуратури.
Разом з тим, у Збройних Силах України відсутні посади аналогічні до посад у військовій прокуратурі Західного регіону.
Так, відповідачем 1 на підставі вимог Постанови №103 було проведено розрахунок грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної позивачеві пенсії, згідно Довідки від 31.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Містрів України.
Згідно Послужного списку на дату відрядження позивача до військової прокуратури йому 26.06.1980 року було присвоєно звання "лейтенант юстиції" (а.с. 25).
Оскільки, після закінчення Військового інституту та присвоєння військового звання "лейтенант юстиції", позивач був відряджений у розпорядження Головної військової прокуратури і не проходив військову службу у підрозділах Збройних Сил України, під час перерахунку пенсії позивачеві встановлено посадовий оклад керівної ланки, такої як командир взводу, що відповідає військовому званню "лейтенант юстиції".
Відповідно до листа Міністерство соціальної політики України від 30.03.2018 року "Про перерахунок військових пенсій" зазначено, що при складанні довідок про розмір грошового забезпечення зазначеним особам враховувати військове (спеціальне) звання та розмір відсоткової надбавки за вислугу років на дату звільнення, а посаду - на дату відрядження.
Таким чином, у Довідці про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії враховано оклад за військове звання на день звільнення "капітан" - 1270 грн. та процентну надбавку за вислугу років у розмірі 35 % ( вислуга від 10 до 15 років) у розмірі 1648,50 грн.
Згідно п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до абз. 2 п. 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, 31.03.2018 року відповідачем 1 було подано до відповідача 2 Довідку від 31.03.2018 року за №ХР 16365 про розмір грошового забезпечення позивача, згідно з якою грошове забезпечення позивача за посадою слідчий військової прокуратури Львівського гарнізону становить 6 358,50 грн., а саме: посадовий оклад в сумі 3 440,00 грн., оклад за військовим званням (капітан) 1270,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (35%) 1648,50 грн. (а.с. 10).
Так, відповідачем 2, на виконання Постанови №103 та на підставі отриманої від відповідача 1 Довідки від 31.03.2018 року за №ХР 16365 було проведено перерахунок пенсії позивача.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вище викладене, суд приходить висновку, що відповідач 1 та відповідач 2, як суб'єкти владних повноважень надали суду достатні та беззаперечні докази в обґрунтування обставин правомірності перерахунку пенсії позивача згідно Довідки від 31.03.2018 року за №ХР 16365, натомість, позивач не довів належними та допустимими доказами твердження викладені ним в позовній заяві. У зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі наведеного та керуючись статтями 139, 241, 243, 244, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Закарпатського обласного військового комісаріату (вул. Бородіна, буд. 22, м. Ужгород, 88000), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (м. Ужгород, пл. Народна, 4, 88000) про зобов'язання Закарпатського обласного військового комісаріату надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області відомості (довідку) з військової прокуратури Західного регіону Збройних сил України про посадовий оклад слідчого військової прокуратури Львівського гарнізону Західного регіону Збройних сил України станом на 01.01.2018 року для перерахунку та виплати пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 року, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити на підставі належної довідки з військової прокуратури Західного регіону Збройних сил України про грошове забезпечення слідчого військової прокуратури Львівського гарнізону Західного регіону Збройних сил України станом на 01.01.2018 року, перерахунок пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 року, допустити негайне виконання рішення в частині стягнення різниці між сумою попереднього розміру станом на 01.01.2018 року та перерахованої пенсії - відмовити.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України (у редакції Закону №2147-VІІІ від 03.10.2017 року).
СуддяО.М. Шешеня
Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України рішення суду у повному обсязі складено 09.08.2018 року.