Рішення № 75771770, 02.08.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2018
Номер справи
802/1469/18-а
Номер документу
75771770
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

02 серпня 2018 р. Справа № 802/1469/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Поліщук І.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Дмитрука Михайла Володимировича

представника позивача: Кравченко Т.С., Луцика А.В.

представника відповідача: Ваколюка О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в адміністративну справу

за позовом: Військової частини А0549

до: Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради

про: зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Військова частина А0549 (далі - в\ч А0549, позивач) з адміністративним позовом до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради (далі - відповідач) про зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 08.09.2008 року посадовими особами військової частини було помилково проведено реєстрацію військової частини А 0549 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. При цьому, зазначив , що внесення відомостей про в\ч А0549 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань суперечить вимогам чинного законодавства та може призвести до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, а тому є необхідність у скасуванні відповідного реєстраційного запису про реєстрацію в\ч А0549 у Єдиному державному реєстрі. Разом із тим, за наслідками звернення до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради із вимогами про скасування реєстраційного запису, отримав відмову, мотивовану тим, що чинним законодавством не передбачена така реєстраційна дія, як виключення запису з Єдиного державного реєстру.

Наведені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 05.06.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 21.06.2018 року.

У судовому засіданні 21.06.2018 року оголошено перерву до 18.07.2018 року, у зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів.

Судове засідання 18.07.2018 року не відбулось, у зв'язку з перебуванням головуючого судді на лікарняному. Наступне судове засідання призначено на 31.07.2018 року.

Ухвалою від 31.07.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 02.08.2018 року.

У судовому засіданні 02.08.2018 року представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував щодо задоволення даного адміністративного позову, посилаючись на обставини, що викладені у відзиві на позовну заяву. Зокрема зазначив, що реєстрація в\ч А0549 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було проведена із дотриманням вимог чинного законодавства. Також зазначив, що Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" пов'язує скасування записів у Реєстрі лише у випадках реорганізації, ліквідації юридичної особи, або у випадку, якщо реєстраційні дії були здійсненні з порушенням вимог Закону.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що 04.09.1997 року в\ч А0549 було зареєстровано як юридичну особу та внесено відомості про її реєстрацію до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ 08540799).

Як зазначає позивач у позовній заяві, 08.09.2008 року посадовими особами військової частини помилково проведено реєстрацію в\ч А0549 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, запис №11741200000007089 (на даний час - Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань).

26.03.2018 року позивач звернувся до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради із листом, у якому просив виключити (видалити) дані про в\ч А0549 з Єдиного державного реєстру, посилаючись на положення Закону України "Про державну таємницю".

Разом із тим, листом від 24.04.2018 року №04-00-011-18371 відповідач повідомив в\ч А0549 про те, що чинним законодавством не передбачена така реєстраційна дія, як виключення запису з Єдиного державного реєстру.

Разом із тим, позивач, вважаючи, що наявність відомостей про в\ч А0549 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань суперечить вимогам чинного законодавства та може призвести до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців врегульовано Конституцією України, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755-IV) та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до даного Закону.

Частиною 1 статті 3 Закону № 755-IV визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Згідно з частиною 1 статті 9 вказаного Закону № 755-IV, відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.

Відповідно до ч. 4 ст. 10 вказаного Закону, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону № 755-IV, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.

Відповідно до ч. 4 ст. 7 вказаного Закону, до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Відповідно до п. 1.4.4 наказу Служби безпеки України "Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю" від 12.08.2005 року № 440, державну таємницю становлять відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з'єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов'язань за Договором про звичайні збройні сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів).

Також слід враховувати, що з оголошенням рішення про часткову мобілізацію згідно із Указом Президента України "Про часткову мобілізацію" від 17 березня 2014 року №303/2014, військова частина А0549 продовжує функціонувати в умовах особливого періоду.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає цілком обґрунтованими посилання представника позивача на те, що наявність відомостей про в\ч А0549 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань може призвести до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.

Згідно положень п.1 та 2 ч.1 ст. 25 вказаного Закону, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: 1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації; 2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача в даній справі, суд виходить з того, що відповідно до приписів Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичну особу позивача є ухвалення відповідного судового рішення.

При цьому, таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 245 КАС України, суд у разі задоволення позову може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматись від вчинення певних дій, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Враховуючи усі вище викладені обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради скасувати реєстраційний запис про військову частину А 0549 №117412000000007089 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 1762,00 грн.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради видалити (скасувати) реєстраційний запис про військову частину А0549 №11741200000007089 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Стягнути на користь військової частини А0549 сплачений при звернені до суду судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Військова частина А0549 (вул. Стрілецька, 105, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 08540799);

Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 37617775).

Повний текст рішення складено 09.08.2018 року.

Суддя Поліщук Ірина Миколаївна