
Справа № 602/878/17
Провадження № 2-а/602/13/2018
ЛАНОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
Тернопільської області
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" серпня 2018 р. м. Ланівці
Лановецький районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді - Костів Л.І.,
з участю :
секретаря - Домчук В.І.,
представника позивачки - ОСОБА_1,
представника відповідача –
Лановецького об’єднаного Управління ПФУ в
Тернопільської області - ОСОБА_2,
розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Лановецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
15 листопада 2017 року позивачка ОСОБА_3 звернулася до Лановецького районного суду Тернопільської області із адміністративним позовом до Лановецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання до вчинення дій.
Згідно позовної заяви позивачка просить визнати протиправними рішення та дії відповідача при призначенні їй пенсії за віком у серпні 2016 року; скасувати розпорядження відповідача від 18 серпня 2016 року № 12356 та зобов'язати відповідача призначити їй з 01 серпня 2016 року пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу, з якої сплачено страхові внески у розмірі 3263,61 грн, індивідуального коефіцієнта стажу, з урахуванням кратності 1,35 - 0,53213, індивідуального коефіцієнта заробітку - 1,27860, доплати за понаднормовий стаж у розмірі 101,7 грн, підвищення - 277,55 грн.
Ухвалою Лановецького районного суду від «17» листопада 2017 року по даній адміністративній справі відкрито провадження.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що дану адміністративну справу необхідно передати до ОСОБА_4 окружного адміністративного суду за предметною підсудністю з наступних підстав.
15 грудня 2017 року набрала чинності нова редакція КАС України.
Позов заявлено до Лановецького районного суду Тернопільської області, як адміністративного суду.
У відповідності до ст.20 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним, предметно підсудні наступні спори:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, повязані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, повязані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
За правилами ч.2 даної статті Кодексу визначено, що усі інші категорії справ підсудні окружним адміністративним судам.
Таким чином, справи, пов'язані з оспорюванням рішення, дій чи бездіяльності органів Пенсійного фонду України не належать до юрисдикції місцевого загального суду, як адміністративного.
За правилами ч.1 ст.3 КАС України, порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи: 1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України; 2) що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства; 3) про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом; 4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об’єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.
Адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.
Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Вимога ОСОБА_3 до Лановецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання до вчинення дій це позов, суттю котрого є спір фізичної особи із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, що не належить до юрисдикції місцевого загального суду, як адміністративного, згідно диспозиції ст.20 КАСУ в редакції від 15 грудня 2017 року.
Оскільки після набрання чинності 15 грудня 2017 року нової редакції кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору є підсудним ОСОБА_4 окружному адміністративному суду, тому саме до вказаного суду за підсудністю слід направити дану адміністративну справу.
Керуючись ст.ст. 4, 19, 20, п.3 ч.1 ст. 29, 243 КАС України,суд, -
У Х В А Л И В:
Передати справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Лановецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання до вчинення дій на розгляд до ОСОБА_4 окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили через п'ятнадцять днів з дня вручення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, ухвала набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції у 15-денний строк з дня вручення ухвали.
Суддя: ОСОБА_5