
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/1506/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Бітова А. І.
- Ступакової І. Г.
при секретарі - Черкасовій Є. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року по справі за позовною заявою ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови, листом №2325/В-11 від 27 грудня 2017 року, у перерахунку пенсії з 01 квітня 2012 року виходячи, з розміру грошового забезпечення, яке зазначено в довідці Одеського обласного військового комісаріату від 24 травня 2012 року №8607; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії з 01 квітня 2012 року із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом, 24 травня 2012 року, довідкою за вих.№8607, а саме: посадового окладу (1250,00 грн.), окладу за військове звання (130,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (414,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (897,00 грн.), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (187,50 грн.), премії (1125,00 грн.), зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що у жовтні 2017 року з листа Одеського обласного військового комісаріату від 12.10.2017 року вих.№6988 позивач дізнався, що Одеським ОВК 24.05.2012 року було надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку №8607 про розмір грошового забезпечення позивача, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 становить 4003,50грн. У грудні 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі вищезазначеної довідки, проте листом ГУ ПФУ в Одеській області №2325 від 27.12.2017 року йому було відмовлено. Вважає відмову відповідача у перерахунку призначеної пенсії є незаконною, оскільки грубо порушує конституційні права. Вказує, що пенсія повинна бути перерахована з урахуванням підвищення розміру грошового забезпечення, яке сталося за рахунок зміни розміру премії з 10 % до 90 % від посадового окладу.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, не повне з'ясування судом обставин справи, просить скасувати рішення від 14 травня 2018 року з прийняттям нового судового рішення про задоволення його позовних вимог у повному обсязі.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що суд першої інстанції при вирішенні спору надав підзаконному нормативно-правовому акту, яким є Постанова Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 року №355 вищої юридичної сили, аніж Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Апелянт вважає, що судом першої інстанції безпідставно ототожнено підвищення до пенсій колишнім військовослужбовцям, які встановлені Постановою №355, з обов'язком нарахування пенсій колишнім військовослужбовцям виходячи з розміру грошового забезпечення відповідної категорії діючих військовослужбовців, встановленим статтями 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області подало відзив на апеляційну скаргу, в якому просить її залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.
Учасники справи у судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлені належним чином, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста їх участь в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 2 ст. 313 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У грудні 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та довідки Одеського ОВК №8607 від 24.05.2012 року
Згідно з наявною в матеріалах справи довідкою про розмір грошового забезпечення №8607, розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 становить: посадовий оклад - 1250 грн.; оклад за військовим званням - 130 грн.; надбавка за вислугу років 30% - 414 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 897 грн; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15%- 187,50 грн.; премія 90% - 1125,00 грн.
Листом від 27.12.2017 року №2325/В-11 Головним управлінням ПФУ в Одеській області відмовлено ОСОБА_2 у перерахунку пенсії на підставі вищезазначеної довідки та зазначено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до пенсії позивача було нараховано підвищення ( з 01.07.2012 року - 171,46 грн., з 01.09.2012 року -358,51 грн., з 01.01.2013 року -545,57 грн.), а оскільки з 01.04.2012 року Кабінетом Міністрів України рішення про заміну розміру грошового забезпечення осіб, які проходили військову службу не приймались, то підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_2 відсутні.
На думку позивача, відмова Головного управління ПФУ в Одеській області щодо перерахунку йому пенсії є протиправною, що зумовило звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що довідка Одеського обласного військового комісаріату не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки передбачає нові розміри надбавок та премій, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень. Також, суд першої інстанції дійшов висновку, що підвищення пенсії позивача відбувалось з дотриманням вимог Постанови №355, а тому вимоги позивача про перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом 24 травня 2012 року довідкою за вих. №8607, зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакцій, станом на 01.04.2012 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355, на підставі якої здійснено підвищення до пенсії позивача, з 1 липня 2012 року установлено підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11% пенсій, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23% та з 1 січня 2013 року до 35%. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.
При цьому, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» станом на 1 квітня 2012 року.
Також, в п.2 зазначеної постанови вказано на необхідність Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального звязку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України» від 17 липня 1992 року № 393.
Зі змісту постанови КМУ №355 вбачається, що нею установлюється відсоткове підвищення розміру пенсій та не змінюється розмір одного з видів грошового забезпечення і не вводяться нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, а тому вона не є підставою для перерахунку пенсії основного розміру пенсії.
Враховуючи, що Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, колегія суддів приходить до висновку, що довідка Одеського обласного комісаріату від 24.05.2012 року № 8607, виготовлена та направлена на адресу відповідача на виконання вимог наведеної постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355, не може бути підставою для зміни основного розміру пенсії позивача, оскільки визначає граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Наведені висновки суду апеляційної інстанції відповідають правовій позиції Верхового Суду України, вкладеній, зокрема, у постановах від 17 березня та 21 квітня 2015 року №№21-641а14, 21-145а15 відповідно, від 03 листопада 2015 року №756/2786/14-а, а відтак посилання на висновки Верховного Суду викладені у рішенні від 15 лютого 2018 року по зразковій справі № 820/6514/17 є помилковими.
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що перерахунок пенсії позивача проведений правомірно у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а відтак, вимоги про перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом №8607 від 24 травня 2012 року зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстави для її задоволення та скасування рішення суду від 14.05.2018 року відсутні.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 313, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И ЛА :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено та підписано 07 серпня 2018 року .
Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: А. І. Бітов
Суддя: І. Г. Ступакова