Постанова № 75756800, 07.08.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
522/19699/17
Номер документу
75756800
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/19699/17

Категорія: 5.2.2 Головуючий в І інстанції Домусчі Л.В.

Місце ухвалення: м. Одеса

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук’янчук О.В.

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 12 березня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, згідно якого позивач просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови, листом №1098/К-11 від 29.09.2017 року, у перерахунку пенсії ОСОБА_2; зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 квітня 2012 року, із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом, 22.05.2012 року, довідкою №4239, а саме: посадового окладу (1460.00 грн.), окладу за військове звання (135.00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (638.00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (1116.50 грн.), надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (219.00грн.), премії (1314.00 грн.), зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилось внаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він у серпні 2017 року з листа Одеського обласного військового комісаріату від 03.08.2017 року дізнався, що ООВК 22.05.2012 року за вих. №4239 було надано ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача. Згідно постанови від 23.04.2012 року №355, грошове забезпечення за посадою начальника циклу-старшого викладача ВК ОДДУ, яку обіймав позивач на день звільнення зі служби, становить 4882,50 грн., у тому числі: посадовий оклад 1460 грн., оклад за військовим званням 135,00 грн., надбавка за вислугу років 40% - 638 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 1116,50 грн.; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15%, - 219 грн., премія 90% - 1314 грн.. У вересні 2017 року звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою, якою просив, з 01 квітня 2012 року, здійснити йому перерахунок пенсії із врахуванням всіх, визначених наданою ООВК 22.05.2012 року довідкою, видів грошового забезпечення, зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день фактичного проведення. Між тим, листом ГУ ПФУ в Одеській області №1098/К-11 від 29.09.2017 року відмовило позивачу у перерахунку пенсії. Вказану відмову позивач вважає неправомірною, тому звернувся до суду з адміністративним позовом.

Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 12 березня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови, листом №1098/К-11 від 29.09.2017 року, у перерахунку пенсії ОСОБА_2 Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 23.04.2017 року, із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом, 22.05.2012 року, довідкою №4239, а саме: посадового окладу (1460.00 грн.), окладу за військове звання (135.00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (638.00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (1116.50 грн.), надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (219.00грн.), премії (1314.00 грн.), зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилось внаслідок проведеного перерахунку, з 23.04.2017 року по день його фактичного проведення.

Справу розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного провадження на підставі ст.ст. 262, 263 КАС України (ухвала від 07.02.18р. а.с.33).

Не погоджуючись з вказаним рішенням, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, апелянт просить скасувати рішення від 12.03.2018р. з прийняттям нового судового рішення, яким відмовити ОСОБА_2 в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що суд першої інстанції при вирішенні спору протиправно застосував Постанову Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 року №355 для перерахунку пенсії, оскільки норми даної постанови регулюють саме підвищення до пенсії, а не зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить її залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.2 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 являється пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію по вислузі років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII.

У вересні 2017 року звернувся до ГУПФ України в Одеській області із заявою, якою просив, з 01 квітня 2012 року, здійснити йому перерахунок пенсії із врахуванням всіх, визначених наданою ООВК 22.05.2012 року довідкою, видів грошового забезпечення, зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок не проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день фактичного проведення.

Згідно довідки ООВК від 22.05.2012 року за вих. №4239, грошове забезпечення за посадою начальника циклу-старшого викладача ВК ОДДУ, яку обіймав позивач на день звільнення зі служби, становить 4882,50 грн., у тому числі: посадовий оклад 1460 грн., оклад за військовим званням 135,00 грн., надбавка за вислугу років 40% - 638 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 1116,50 грн.; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15%, - 219 грн., премія 90% - 1314 грн..

Між тим, листом ГУ ПФУ в Одеській обл. №1098/К-11 від 29.09.2017 року відмовило позивачу у перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з правомірністю відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що оскільки Постановою №355 установлено підвищення до пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, тому на підставі довідки виданої Одеським обласним військовим комісаріатом управління Пенсійного фонду має провести перерахунок пенсії позивачу.

Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакцій, станом на 01.04.2012 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355, на підставі якої здійснено підвищення до пенсії позивача, з 1 липня 2012 року установлено підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11% пенсій, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23% та з 1 січня 2013 року до 35%. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.

При цьому, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» станом на 1 квітня 2012 року.

Також, в п.2 зазначеної постанови вказано на необхідність Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України» від 17 липня 1992 року № 393.

Зі змісту постанови КМУ №355 вбачається, що нею установлюється відсоткове підвищення розміру пенсій та не змінюється розмір одного з видів грошового забезпечення і не вводяться нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, а тому вона не є підставою для перерахунку пенсії основного розміру пенсії.

Враховуючи, що Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, судова колегія приходить до висновку, що довідка Одеського обласного комісаріату від 17.05.2012 року № 5639, виготовлена та направлена на адресу відповідача на виконання вимог наведеної постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355, не може бути підставою для зміни основного розміру пенсії позивача, оскільки визначає граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Наведені висновки суду апеляційної інстанції відповідають правовій позиції Верхового Суду України, викладеній, зокрема, у постановах від 17 березня та 21 квітня 2015 року №№21-641а14, 21-145а15 відповідно, від 03 листопада 2015 року №756/2786/14-а та позиції Верховного суду, викладеній у постанові №173/1242/17 від 06 березня 2018 року.

Крім викладеного, колегія суддів зазначає, що Головним управління Пенсійного фонду України на підставі довідки наданої Одеським обласним військовим комісаріатом від 22.05.2012 року №4239 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 року, сума якого становить 4882,50 грн., було нараховано ОСОБА_2 підвищення до пенсії з 01.07.2012 року в сумі 273,11 грн., з 01.09.2012 року - 571,04 грн. та з 01.01.2013 року - 868,98 грн.(максимальна сума підвищення), що відповідає розмірам викладеним в Постанові №355 (а.с. 6).

Колегія суддів не приймає до уваги посилання представника позивача на твердження, що в даній справі відповідач взагалі не обґрунтовував свої вимоги Постановою №355, оскільки як вбачається із довідки ООВК від 22.05.2012 року за вих. №4239 та заяви позивача від 05.09.2017 року, саме на підставі вказаної постанови позивачу було здійснено нарахування до пенсії.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення, неправильно застосовано норми матеріального права, у зв'язку з чим, судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову у вказаній частині.

Крім того, за приписами ст.139 КАС України суд вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

Відповідно до ч.2, ч.6 ст.139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані виключно із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Таким чином, враховуючи, що сплату судового збору можливо стягнути з позивача (за результатами розгляду апеляційної скарги) лише у разі наявності витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судовий збір, сплачений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області при подачі апеляційної скарги, стягненню з позивача не підлягає.

Керуючись ст. 139, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 317, ст. 319 ст. 321, ст.322, ст. 325, ст. 328 КАС України, колегія суддів,

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити.

Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 12 березня 2018 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Повний текст судового рішення виготовлений 07 серпня 2018 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук’янчук