
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/192/18
Категорія: 9.4 Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М. Час і місце ухвалення: м. Одеса
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Бітова А. І.
- Ступакової І. Г.
при секретарі - Черкасовій Є. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2018 року по справі за позовною заявою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Кредитної спілки "Перше кредитне товариство" про стягнення штрафу в сумі 17000 грн., -
В С Т А Н О В И Л А :
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулася до суду з позовом до Кредитної спілки "Перше кредитне товариство" в якому просить:
стягнути з Кредитної спілки "Перше Кредитне товариство" до Державного бюджету України, на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106 штраф у сумі 17000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем добровільно не сплачено суму штрафу, нараховану йому відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 04.10.2017 № 1148/1587/15-2/9-П .
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2018 року у задоволенні позовної заяви Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Кредитної спілки "Перше кредитне Товариство" про стягнення штрафу в сумі 17000 грн. - відмовлено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг подала апеляційну скаргу в якій посилаючись на невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвели до невірного вирішення питання, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким позов задовольнити.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що будь яка фінансова установа, а в даному випадку відповідач, підзвітний Нацкомфінпослуг та зобов'язаний звітувати до Комісії доки перебуває в Державному реєстрі фінансових установ. Також вказує, що відповідачем добровільно не сплачено суму штрафу, нараховану йому відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 04.10.2017 № 1148/1587/15-2/9-П .
Учасники справи у судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлені належним чином, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста їх участь в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 2 ст. 313 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що відносно Кредитної спілки "Перше кредитне товариство" начальником відділу пруденційного нагляду за кредитними установами департаменту регулювання та нагляду за кредитними установами Нацкомфінпослуг Кухарчук Т.В. та головним спеціалістом відділу пруденційного нагляду за кредитними установами департаменту регулювання та нагляду за кредитними установами Нацкомфінпослуг Виноградовим Є.І. відповідно до п.п. 1.11 та 4.2 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 року № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 року за № 2112/22424, складено акт про правопорушення, вчинені Кредитною спілкою "Перше кредитне товариство" на ринку фінансових послуг від 19.08.2017 №1587/15-2/9 .
Згідно з висновками вказаного Акту відповідачем порушено вимоги законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме:
- ст. 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у частині обов'язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг;
- абз. 4 п. 2.1 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 року № 177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 року за № 69/8668, у частині подання до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку (звіту) не пізніше 1 червня року, наступного за звітним роком;
абз. 2 п. 2.2.2 п. 2.2 Порядку № 177, у частині подання до Нацкомфінпослуг проміжних звітних даних - не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
22.08.2017 року (вих. № 6374/15-8/33) Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, на адресу Відповідача було направлено Акт про правопорушення та запрошення прийняти участь уповноваженого представника Товариства на розгляді справи на Комісії 06.09.2017 року о 11 год. 00 хв.
На підставі Акту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову від 04.10.2017 №1148/1587/15-2/9-П, якою до Кредитної спілки "Перше кредитне товариство" застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000, 00 грн.
05.10.2017 року (вих. № 7318/15-8/30) Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, на адресу Відповідача було направлено постанову про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 04.10.2017 року № 1148/1587/15-2/9-П.
Оскільки відповідачем документів, які б підтверджували виконання зазначеної постанови до позивача не надано, тому даний факт став підставою для звернення до суду.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що постанова про накладення штрафних санкцій, через невиконання відповідачем якої позивач звернувся до суду з даним позовом не відповідає вимогам закону, оскільки відповідач не міг здійснювати будь-яких операцій з надання фінансових послуг.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.
Метою цього Закону є створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України.
Згідно ст. 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з пунктом 5 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.
Згідно ч. 3 ст. 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Указом Президента України від 23 листопада 2011 року №1070/2011 затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Згідно з п.п. 1, 2 зазначеного Положення, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством. Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18 грудня 2012 року № 2112/22424, затверджено Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.
Це Положення визначає порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - справи про правопорушення), механізм прийняття рішень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) про застосування заходів впливу та їх оскарження.
Згідно з пунктом 1.3 зазначеного Положення його метою є врегулювання правовідносин, пов'язаних, у тому числі із складанням уповноваженими та посадовими особами Нацкомфінпослуг документів про порушення законодавства про фінансові послуги та застосуванням Нацкомфінпослуг або уповноваженими особами Нацкомфінпослуг заходів впливу.
Пунктом 1.4 зазначеного Положення встановлено, що заходи впливу застосовуються в порядку, визначеному цим Положенням.
Згідно з пунктом 1.5. Положення Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.
Посадова особа Нацкомфінпослуг при виявленні порушення законодавства про фінансові послуги, за яке застосовується захід впливу, складає акт про правопорушення (пункт 1.11 Положення).
Відповідно до пп. 3 п. 2.1 зазначеного вище Положення Нацкомфінпослуг може застосовувати заходи впливу, у тому числі такі як накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг (пункт 2.4 Положення).
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Пунктом 2 Порядку складання та подання звітності кредитним спілкам та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 року № 177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 року за № 69/8668 передбачено, що звітність, яку подає кредитна спілка до Нацкомфінпослуг, включає: річну фінансову звітність за формами, установленими Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність"; звітні дані (проміжні звітні дані та звітні дані за рік) за формами, установленими в цьому Порядку; нерегулярні звітні дані за формою, встановленою у додатку 10 до цього Порядку.
Відповідно до п. 2.1 зазначеного порядку, річна фінансова звітність подається не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним.
Аудиторський висновок (звіт) подається не пізніше 01 червня року, наступного за звітним роком.
Відповідно до ст. 2 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, цей Закон регулює відносини, що виникають між учасниками ринків фінансових послуг під час здійснення операцій з надання фінансових послуг.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 28 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції проводить самостійно чи разом з іншими державними органами перевірку діяльності учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг), а також інших юридичних осіб та фізичних осіб, які здійснюють діяльність з надання фінансових послуг, для якої законом встановлені вимоги щодо одержання ліцензії та/або реєстрації, без відповідної ліцензії та/або реєстрації.
Відповідно ч. 2 ст. 1 Закону України "Про кредитні спілки" кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Згідно ч. 5 ст. 8 Закону України "Про кредитні спілки" ліцензуванню підлягає діяльність кредитної спілки із залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також інші види діяльності відповідно до закону.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про кредитні спілки", провадження кредитною спілкою іншої діяльності, крім передбаченої цим Законом, не допускається.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 22 Закону України "Про кредитні спілки" кредитна спілка зобов'язана вести оперативний і бухгалтерський облік результатів своєї діяльності відповідно до законодавства України, а також статистичну звітність та подавати її в установлених порядку та обсязі органам статистики.
Кредитна спілка подає Уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані в обсягах, формах та у строки, встановлені Уповноваженим органом, а також надає на запити Уповноваженого органу необхідні пояснення щодо звітних даних.
Результати фінансової діяльності кредитної спілки визначаються на підставі річної звітності, включаючи баланс та звіт про доходи і витрати. Звітність про фінансово-господарську діяльність за рік підлягає затвердженню загальними зборами членів кредитної спілки.
Так, вимоги до кредитних спілок, які зазначені в Законі України "Про кредитні спілки", стосуються фінансових організацій, що працюють у звичайному режимі, тобто надання послуг свої членам для задоволення їхніх потреб на підставі діючої ліцензії наданої Уповноваженим органом на право залучення внесків їх членів на депозитні рахунки та діючої ліцензії Уповноваженого органу на право надавати фінансові кредити за рахунок залучених коштів.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі акту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову від 04.10.2017 №1148/1587/15-2/9-П, якою до Кредитної спілки "Перше кредитне товариство" застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000, 00 грн. за: неподання до Нацкомфінпослуг звітних даних за 1 півріччя 2017 року в електронній та паперовій формі висновок ( звіт) за 2016 рік .
Проте, як вбачається із матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції строк дії ліцензії Кредитної спілки "Перше кредитне товариство" серії АВ № 362538 від 07.08.2017 року на право залучення внесків її членів на депозитні рахунки закінчився 07.08.2010 року
Крім того, Ліцензія Кредитної спілки "Перше кредитне товариство" серії АБ № 344687 на право надавати фінансові кредити її членам за рахунок залучених коштів, крім внесків (вкладників) членів кредитної спілки на депозитні рахунки закінчився 30.05.2009 року .
При цьому, судом першої інстанції правомірно зазначено, відповідач знаходиться під дією Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, оскільки ухвалою Господарського суду Одеської області від 05.04.2016 року у справі № 7/17-2087-2011, припинено провадження про банкрутство Кредитної спілки "Перше кредитне товариство" та зобов'язано відповідача виконувати умови Мирової угоди затвердженої судом.
Статтею 21 Закону України "Про кредитні спілки" зазначено усі види діяльності кредитної спілки, якими відповідач не займається з травня 2009 року та з серпня 2010 року, оскільки провадження кредитною спілкою іншої діяльності,крім передбаченої цим Законом, не допускається, а тому відповідач у 2017 році не міг здійснювати будь-яких операцій з надання фінансових послуг, а відтак доводи апелянта, що відповідач зобов'язаний звітувати до Комісії доки перебуває в Державному реєстрі фінансових установ являються помилковими.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача штрафних санкцій у розмірі 17 000 грн. на підставі постанови Нацкомфінпослуг від 04.10.17р. №1148/1587/15-2/9-П , яка не відповідає вимогам закону.
При цьому, колегія суддів зазначає, що неоскарження юридичною особою рішення суб'єкта владних повноважень в судовому порядку не є безумовною ознакою правомірності такого рішення.
На переконання колегії суддів, стягнення адміністративно-господарських санкцій застосованих до суб'єктів господарювання на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, може мати місце виключно, за умови, що таке рішення прийняте суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України та відповідає критеріям, які визначені частиною 2 статті 2 КАС України.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України» визначено, що кожен доречний і важливий аргумент особи має бути проаналізований і одержати відповідь суду. В умовах дії такого принципу суди не повинні обмежуватися заявленими сторонами доводами та поданими ними доказами, а мають здійснювати активну роль у встановленні об'єктивної істини, вживаючи усіх можливих заходів для перевірки та встановлення усіх фактичних даних зі спору. Водночас у п. 42 рішення Європейського суду з прав людини від 15 листопада 2007 року по справі «Бендерський проти України» вказано, що відповідно до практики, яка відображає принцип незалежного здійснення правосуддя, судові рішення мають достатньою мірою висвітлювати мотиви, на яких вони ґрунтуються.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 308, 313, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 КАС, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И ЛА :
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2018 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено та підписано 07 серпня 2018 року .
Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: А. І. Бітов
Суддя: І. Г. Ступакова