
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про відстрочку сплати судового збору
07 серпня 2018 р. Справа № 2040/5578/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панченко О.В., розглянувши клопотання про відстрочення сплати судового збору по справі за адміністративним позовом Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС до Комунального підприємства "Харківводоканал" про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути кошти з рахунків платника податків у банках КП "Харківводоканал" на суму 39553142,48 грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 року позовну заяву залишено без руху до 06.08.2018р. для усунення недоліків позовної заяви.
03.08.2018 р., до спливу встановленого ухвалою строку, до канцелярії суду надійшло клопотання представника Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС про відстрочення сплати судового збору, обґрунтоване тим, що сплата судового збору здійснюється безпосередньо Офісом великих платників податків ДФС, а тому процедура погодження та сплати судового збору є досить тривалою, у разі відмови в задоволенні даного клопотання просив продовжити процесуальний строк для усунення недоліків.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Оскільки предмет даної справи носить майновий характер, то сплата судового збору повинна справлятися відповідно до положень Закону України "Про судовий збір", а саме, відповідно до ч. 1 ст. 4 вищезазначеного Закону визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Положеннями ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви, яка подана суб'єктом владних повноважень, становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" встановлено на 2018 рік прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня - 1762 гривні, таким чином за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в даному випадку ставка судового збору становить 593297,13 грн.
Суд зазначає, що відповідно до частини 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Наведена норма кореспондується зі статтею 8 Закону України "Про судовий збір", згідно якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Натомість, зі змісту вищенаведеної норми вбачається, що позивач не є суб'єктом, на якого розповсюджується дія законодавства щодо зменшення розміру судового збору, звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення його сплати.
Проте, Вищий адміністративний суд України у постанові Пленуму від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір", зазначено, що відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яке через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.
Також вищевказаною постановою ВАСУ роз'яснено, що наслідки несплати судових витрат визначені у частині 2 статті 133 КАС України. Згідно з цим приписом, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Позивачем в обґрунтування зазначеного клопотання надано доповідну записку №41650/28-10-50-05-17 від 09.07.2018 року на ім'я начальника Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби Бамбізова Є.Є., з якої вбачається, що Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС надало вказівку управлінню фінансування бухгалтерського обліку та звітності щодо сплати судового збору за подання адміністративного позову у сумі 593297,15 грн., з зазначенням реквізитів, Харківського окружного адміністративного суду.
Отже, враховуючи докази, які надані позивачем до клопотання про відстрочення сплати судового збору на підтвердження позбавлення можливості здійснити сплату судового збору у строк встановлений судом , а також з метою уникнення створення позивачу перешкод у доступі до правосуддя, суд приходить до висновку про відстрочення сплати судового збору Харківському управлінню Офісу великих платників податків ДФС до прийняття рішення по справі.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 133, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В А Л И В:
Клопотання позивача про відстрочку сплати судового збору - задовольнити.
Відстрочити сплату судового збору Харківському управлінню Офісу великих платників податків ДФС у справі за позовом Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС до Комунального підприємства "Харківводоканал" про стягнення податкового боргу до ухвалення судового рішення у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Панченко