
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 серпня 2018 р. Справа № 1840/2696/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №1840/2696/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1А.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУПФУ в Сумській обл.), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 22.06.2018 №40 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно з розрахунком Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.06.2018 з моменту звернення до Головного управління Національної поліції в Сумській області з заявою про призначення йому пенсії за вислугу років, а саме з 13.11.2017.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. У період з 07.05.1994 по 04.04.1996 проходив службу в Збройних Силах України, в період з 09.10.2000 по 06.11.2015 в Управлінні міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на посадах рядового та середнього начальницького складу, в період з 07.11.2015 по 06.11.2017 на посадах середнього начальницького складу у Головному управління Національної поліції в Сумській області.
Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 06.11.2017 №433 о/с, позивача звільнено зі служби в поліції на підставі п.7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію"
Згідно витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 06.11.2017 №433 о/с та послужного списку станом на день звільнення вислуга позивача складає в календарному обчисленні 18 років 11 місяців 26 днів; у пільговому обчисленні 04 роки 10 місяців 01 день, загальна вислуга років складає 23 роки 09 місяців 27 днів.
13.11.2017 позивач, відповідно до вимог пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області із заявою з метою підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення пенсії за вислугу років.
Листом від 23.11.2017 за № 33/н-29 ГУНП в Сумській області повідомив ОСОБА_1 про відмову у задоволенні його вимог. Підставою для відмови, на думку ГУНП в Сумській області, стала відсутність у позивача календарної вислуги, необхідної для призначення йому пенсії за вислугу років.
Для захисту порушених прав позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом про визнання дій ГУНП в Сумській області протиправними та зобов’язання підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 по справі № 818/2135/17, яке постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2018 залишено без змін та набрало законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі.
На виконання вказаного рішення суду ГУНП в Сумській області складено та направлено на адресу Відповідача розрахунок вислуги років на пенсію підполковника поліції ОСОБА_1, начальника Конотопського відділу поліції ГУНП в Сумській області для призначення позивачу пенсії за вислугу років. Згідно вказаного розрахунку вислуга років для призначення пенсії станом на 11.09.2017 становить 23 роки 09 місяців 27 днів.
Рішенням ГУ ПФУ від 22.06.2018 № 40 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років у зв’язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 23 роки 6 місяців і більше, передбаченої п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», для осіб начальницького і рядового складу Національної поліції України, які звільнені у період з 01 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року.
На переконання ОСОБА_1, рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії є протиправним, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для призначення такої пенсії. В зв’язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 прийнято справу до провадження, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що відповідно до п. "а" ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку особам, які звільнені у період з 1 жовтня 2017 року по 30 2018 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та шість місяців і більше. Оскільки відповідно до наданих документів вислуга років на день звільнення зі служби ОСОБА_1 у календарному обчисленні складає 18 років 11 місяці 26 днів, головним управління було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії відповідно до п. "а" ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в зв'язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги.
Враховуючи наведені обставини, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 06.11.2017 № 443 о/с (а.с.13) відповідно до п. 7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" звільнено зі служби в поліції підполковника поліції ОСОБА_1, начальника Конотопського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області.
Відповідно до наказу від 06.11.2017 № 443 о/с та послужного списку (а.с.16-24) календарна вислуга років складає 18 років 11 місяців 26 днів, пільгова вислуга - 4 роки 11 місяців 26 днів.
13.11.2017 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років.
Листом від 23.11.2017 № 33/н-29 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову в задоволенні його заяви на підставі відсутності у позивача вислуги років, необхідної для призначення пенсії за вислугу років.
Для захисту порушених прав позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом про визнання дій ГУНП в Сумській області протиправними та зобов’язання підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 по справі № 818/2135/17, яке постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2018 залишено без змін та набрало законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі (а.с.25-27).
На виконання вказаного рішення суду ГУНП в Сумській області складено та направлено на адресу Відповідача розрахунок вислуги років на пенсію підполковника поліції ОСОБА_1, начальника Конотопського відділу поліції ГУНП в Сумській області для призначення позивачу пенсії за вислугу років. Згідно вказаного розрахунку вислуга років для призначення пенсії станом на 11.09.2017 становить 23 роки 09 місяців 27 днів (а.с.28-30).
Рішенням ГУ ПФУ від 22.06.2018 № 40 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років у зв’язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 23 роки 6 місяців і більше, передбаченої п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», для осіб начальницького і рядового складу Національної поліції України, які звільнені у період з 01 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року (а.с.31).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Пунктом «а» ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
В силу положень статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
В пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі - Порядок № 393) визначено перелік видів служби та інших занять, що зараховуються до вислуги років для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським.
Пунктом 3 Порядку № 393 визначено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
г) один місяць служби за сорок днів: час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ (абз. 4 пп. "г" п. 3 Порядку № 393);
в) один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ (абз. 27 пп. "в" п. 3 Порядку № 393 виключений постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" встановлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.
Як вбачається з послужного списку (а.с.16-24) у період з 07.05.1994 по 06.11.2017 позивач проходив службу у Збройних Силах України, на посадах рядового та середнього начальницького складу в підрозділі патрульної служби СМВ УМВС України в Сумській області, на посадах середнього начальницького складу в підрозділах боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Сумській області, на посаді середнього складу в Управлінні захисту економіки Департаменту захисту економіки Національної поліції України, на посадах середнього складу в Головному управлінні Національної поліції в Сумській області.
Тобто, пільговий стаж позивача повинен включатися до загального стажу служби та розраховуватися відповідно до вимог абз. 27 пп. "в", абз. 4 пп. "г" п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей".
Із аналізу Закону № 2262-XII та Порядку № 393 випливає, що останні не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугу років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги. Вказаними нормами не встановлено виключень про те, що роки вислуги в пільговому розрахунку не можуть застосовуватися до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії, а впливають лише на розмір пенсії.
Керуючись вищезазначеними нормами чинного законодавства, періоди служби позивача, визначені послужним списком, повинні бути зараховані позивачу до вислуги років на пільгових умовах відповідно до п.п. в, г п. 3 Порядку № 393.
Також, як вбачається з письмового заперечення ГУ УПФУ в Сумській області відповідач вважає, що законодавець розмежовує такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». При цьому до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії). В той же час для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
Суд вважає вищевказані висновки відповідача помилковими та такими, що суперечать чинному законодавству з наступних підстав.
Зі змісту Закону від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 вбачається, що приписи останніх не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності виключно календарної вислуги. Крім того, нормами вищевказаних нормативно-правових актів не встановлено виключень того, що роки вислуги в пільговому обрахуванні не можуть зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії, а впливають лише на розмір пенсії.
Отже, пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною у постанові від 05.11.2015р. у справі № К/800/46432/14.
Згідно до наказу від 06.11.2017 № 443 о/с та послужного списку (а.с.16-24) календарна вислуга років ОСОБА_1 складає 18 років 11 місяців 26 днів, пільгова вислуга - 4 роки 11 місяців 26 днів, що є достатньою підставою набуття ним права на пенсію за вислугою років відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
В даному випадку, питання щодо призначення пенсії позивачу, підлягає вирішенню відповідачем за правилами Розділу VІ Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 22.06.2018 року №40 не відповідає критеріям, встановленими ч. 2 ст. 2 КАС України, в зв’язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 90, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 22.06.2018 №40 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) призначити ОСОБА_1 (41600, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) пенсію за вислугу років згідно з розрахунком Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.06.2018 з моменту звернення до Головного управління Національної поліції в Сумській області з заявою про призначення йому пенсії за вислугу років, а саме з 13.11.2017.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 03.08.2018.
Суддя С.В. Воловик