
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/9020/16 Суддя (судді) першої інстанції: Аблов Є.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Губської Л.В.,
Суддів: Епель О.В.,
Федотова О.В.,
при секретарі: Мідянці А.А.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача Ігнатенка В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій на рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 квітня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, треті особи: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві, Антитерористичний центр при Службі безпеки України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення у Державній службі України з надзвичайних ситуацій від 16 травня 2016 року, оформлене протоколом №20 від 16.05.2016р.; визнати документи, подані на розгляд цієї комісії, достатніми для визначення позивачеві статусу учасника бойових дій та такими, що підтверджують безпосередню участь у проведенні антитерористичній операції; зобов'язати відповідача визнати позивача учасником бойових дій, видати відповідне посвідчення та пільгові талони на проїзд.
Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено частково, а саме, визнано протиправним та скасовано рішення комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення у Державній службі України з надзвичайних ситуацій від 16 травня 2016 року щодо відмови у визначенні статусу учасника бойових дій ОСОБА_5 та зобов'язано вказану комісію повторно розглянути документи щодо визначення статусу ветерана війни учасника бойових дій працівника Державної служби України з надзвичайних ситуацій ОСОБА_5 відповідно до вимог 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22.10.1993.
З таким рішенням не погодився відповідач і подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на невідповідність висновків суду обставинам справи, просить рішення скасувати та відмовити у задоволенні позову. На обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що позивач не брав безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах АТО.
Антитерористичним центром при Службі безпеки України надано до суду письмові пояснення, в яких вказано, що позивач може отримати статус учасника бойових дій в позасудовому порядку в разі повторного звернення до комісії з наданням уточнюючих документів.
В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав і просив її задовольнити, в той час як представник позивача проти цього заперечував, просив залишити без змін рішення суду першої інстанції.
Належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи представники третіх осіб до суду не прибули, що, відповідно до ч. 2 ст.313 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції установлено і підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_5 на підставі витягу з наказу Першого заступника керівника АТЦ при СБ України від 09.08.2015р. №221; наказів Головного правління ДСНС країни в Донецькій області від 17.09.2015р. №336, від 22.09.2015р. №806 та від 24.09.2015р. №816; Довідки Головного управління ДСНС України у м. Києві від 10.03.2016р. №65/3/1614, звернувся до Головного управління ДСНС України у м. Києві для подання у відомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення у ДСНС України, для визначення йому статусу учасника бойових дій з видачею відповідного посвідчення, нагрудного знаку «Ветеран війни - учасник бойових дій» та наданням пільгових талонів на проїзд.
Рішенням комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення у ДСНС України від 16.05.2016р., оформленого протоколом №20, ОСОБА_5 відмовлено у визначенні статусу учасника бойових дій у зв'язку з тим, що відповідно до наказу керівника антитерористичного центру при СБ України він був включений до складу сил та засобів, які залучаються до антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, але наданні документи не підтверджують його безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів суду правомірність своїх дій та рішення, з чим погоджується і колегія суддів з огляду на наступне.
Так, спеціальним законом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них є Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон №3551).
Відповідно до статті 5 Закону №3551-ХІІ, учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Пунктом 19 статті 6 Закону №3551-ХІІ визначено, що учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Механізм надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 19 частини 1 статті 6 Закону, визначений Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі - Порядок № 413), Положенням про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29 грудня 2015 року №1642 (далі - Положення №1642).
Відповідно до пункту 2 Порядку №413, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пункту 4 Порядку №413 закріплено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Відповідно до п. 1 Розділу ІІ Положення № 1642 основним завданням Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій (далі - Комісія) є прийняття рішення щодо надання працівникам ДСНС статусу учасника бойових дій.
Відповідно до п. 3 Розділу ІІ Положення комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій на підставі документів про: 1) безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення; 2) направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції; 3) перебування працівників ДСНС у районах проведення антитерористичної операції з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Підтвердними документами є витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь працівника ДСНС у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення.
Відповідно до п. 7 Розділу ІІ Положення № 1642 Комісія приймає рішення про відмову у наданні статусу учасника бойових дій працівникам ДСНС у разі відсутності документів про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Як установлено судом, наказом Головного управління ДСНС України у Донецькій області від 17.09.2015р. №336 «Про відрядження до м. Краматорська» ОСОБА_5 терміном на 3 доби, з 17 по 19 вересня 2015 року відряджено до 12 державного пожежно-рятувального загону (м. Краматорськ) з метою здійснення координації дій за призначенням сил та засобів підпорядкованих підрозділів Головного управління, оперативного вирішення питань щодо мінімізації наслідків бойових зіткнень на території Донецької області, взаємодії з питань евакуації в умовах проведення антитерористичної операції з Донецькою обласною військово-цивільною адміністрацією, штабом АТО та представниками ДСНС України.
Наказом Головного управління ДСНС України у Донецькій області від 22.09.2015р. №806 «Про участь у командно-штабному навчанні» головного фахівця відділу планування заходів цивільного захисту управління організації заходів цивільного захисту Головного управління капітана служби цивільного захисту ОСОБА_5 23.09.2015р. направлено до Донецького обласного військового комісаріату.
Наказом Головного управління ДСНС України у Донецькій області від 24.09.2015р. №816 «Про надання допомоги підпорядкованим підрозділам у вирішення питання цивільного захисту під час проведення антитерористичної операції та її забезпечення» ОСОБА_5 25.09.2015р. направлено до 11 державного пожежно-рятувального загону (м. Волноваха), 3 державного пожежно-рятувального загону (м. Маріуполь), Володарського районного відділу (смт Володарське) Головного управління з метою надання допомоги підпорядкованим підрозділам Головного управління з питань цивільного захисту під час проведення антитерористичної операції та її забезпечення, оперативного вирішення питань щодо мінімізації наслідків бойових зіткнень на території Донецької області, налагодження взаємодії з органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади, органами управління Збройних Сил України та інших структур забезпечення антитерористичної діяльності.
Відповідно до архівного витягу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 24.02.2016р. №179/1/1872 вбачається, що в наказі Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (м. Краматорськ) по стройовій частині від 09 серпня 2015 року №221 значиться: " 4. Нижчепойменованих співробітників Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, вважати такими, що прибули з 22 липня 2015 року до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань: 4.3. Управління організації заходів цивільного захисту: капітана служби цивільного захисту ОСОБА_5, головного фахівця відділу планування заходів цивільного захисту.
Довідкою Головного управління ДСНС України у м. Києві від 10.03.2016р. №65/3/1614 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, підтверджено, що ОСОБА_5 в період з 22 липня 2015 року по 15 листопада 2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції у містах Маріуполь, Волноваха, Краматорськ, смт Володарське, Володарський район, Волноваський район Донецької області. Так, у вказаній довідці зазначено, що вона є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.
Відповідно до грошового атестату №12/95 від 13.11.2015, а саме п.9 вбачається, що позивачу виплачена винагорода АТО за липень-серпень 2015 року (а.с.15-17).
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи і судове рішення ухвалено у відповідності до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування рішення не вбачається.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 квітня 2018 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Постанова в повному обсязі складена і підписана 06 серпня 2018 року.
Головуючий-суддя Л.В.Губська
Судді О.В.Епель
І.В.Федотов