Рішення № 75754879, 07.08.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
815/1736/18
Номер документу
75754879
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1736/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2018 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65121, м. Одеса, вул. вул. Ільфа і Петрова, 4а) про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування розпорядження щодо перерахунку пенсій, про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом (т.1 а.с. 42-44) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (далі - ОУПФ), якому позивач просить: визнати протиправними дії щодо винесення розпорядження №823998 від 23.11.2017 року, яким проведено перерахунок та призначено їй пенсію у розмірі 3906,94 грн та щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням індексації призначеної пенсії, загального страхового стажу - 48 років та з врахуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35; скасувати розпорядження №823998 від 23.11.2017 року, яким проведено перерахунок пенсії та призначення їй пенсії у розмірі 3906,94 грн; - зобов'язання провести перерахунок пенсії їй - ОСОБА_1 з урахуванням індексації призначеної пенсії, загального страхового стажу - 48 років та з врахуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35; - зобов'язання нарахувати та виплатити їй - ОСОБА_1 заборгованість по виплаті пенсії з 01.10.2017 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що з 27.07.2006 року їй була призначена пенсія по досягненню пенсійного віку, з вказаного часу вона перебувала на обліку в УПФ України в Київському районі м. Одеси та отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», разом з тим продовжувала трудову діяльність. Розпорядженням відповідача з 01.10.2017 року проведено перерахунок пенсії та призначено її у розмірі 3906,94 грн. Згодом, згідно розпорядження №823998 від 23.11.2017 року, також проведено перерахунок пенсії та призначено її у розмірі 3906,94 грн.

Позивачка вважає, що зазначені розпорядження були прийняті з грубим порушенням вимог діючого законодавства, оскільки при їх прийнятті та проведенні перерахунку її пенсії, як у жовтні 2017 року, так і у листопаді 2017 року, відповідачем було невірно розраховано її загальний трудовий стаж у розмірі 47 років 1 місяць та 21 день, тоді як її загальний стаж на вказаний період складав 48 років та 21 день, що підтверджується записами трудової книжки. Невірне визначення відповідачем загального трудового стажу привело до невірного зазначення її понаднормового стажу, відповідно і до невірного визначення надбавки за понаднормовий стаж.

Крім того, позивачка вважає, що при перерахунку її пенсії відповідачем було невірно застосований коефіцієнт страхового стажу у розмірі 1%. На її думку відповідно до вимог законодавства на момент прийняття оскаржуваного розпорядження він встановлювався 1,35%.

Враховуючи вказані обставини, ОСОБА_1 стверджує, що загальний розмір її пенсії, відповідно до вимог законодавства України, повинен бути визначеним у розмірі 5362,43 грн, проте оскаржуваними розпорядженнями позивачу була призначена пенсія у розмірі 3906,94 грн, що порушує її права. Позивачка також посилається на порушення відповідачем вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», всупереч яким починаючи з 27.07.2006 року жодного разу не проводилася індексація призначеної їй пенсії.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОПФУ про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування розпоряджень щодо перерахунку пенсій, про зобов'язання вчинити певні дії надійшов до суду 16.04.2018 року (т.1 а.с.8-14).

Ухвалою суду від 24.04.2018 року був залишений без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків (т.1 а.с.34-38).

На виконання ухвали суду позивачка подала адміністративний позов до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, в якому просила:- визнати протиправними дії відповідача щодо винесення розпорядження на перерахунок пенсії з 01.10.2017 року відповідно до якого було проведено перерахунок її - ОСОБА_1 пенсії та її було призначено у розмірі 3906,94 грн та винесення розпорядження №823998 від 23.11.2017 року, яким було знову проведено перерахунок її - ОСОБА_1 та було призначено у розмірі 3906,94 грн та щодо відмови в проведенні перерахунку її пенсії з урахуванням індексації призначеної, виходячи із загального страхового стажу - 48 років та з врахуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35; - скасувати розпорядження відповідача на перерахунок пенсії з 01.10.2017 року відповідно до якого було проведено перерахунок її - ОСОБА_1 пенсії та її було призначено у розмірі 3906,94 грн; - скасувати розпорядження відповідача №823998 від 23.11.2017 року, яким було знову проведено перерахунок її - ОСОБА_1 пенсії та було призначено у розмірі 3906,94 грн; - зобов'язати відповідача провести перерахунок її - ОСОБА_1 пенсії з урахуванням індексації призначеної їй пенсії, її загального страхового стажу - 48 років та з врахуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35; - зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити їй - ОСОБА_1 заборгованість по виплаті пенсії з 01.10.2017 року; - зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити їй - ОСОБА_1 незаконно вирахувані щомісячно за період з 01.04.2015 року по 30.09.2017 роки - 15% від призначеної їй пенсії.

Також просила поновити строк на звернення до суду з позовом (т.1 а.с.42-44).

Ухвалою суду від 16.05.2018 року повернутий без розгляду позов в частині позовних вимог до ОУПФУ про визнання протиправними дій відповідача щодо винесення розпорядження на перерахунок пенсії з 01.10.2017 року відповідно до якого було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та було призначено пенсію у розмірі 3906,94 грн.; скасування розпорядження на перерахунок пенсії з 01.10.2017 року відповідно до якого було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та було призначено у розмірі 3906,94 грн.; зобов'язання нарахувати та виплатити їй - ОСОБА_1 незаконно вирахувані щомісячно за період з 01.04.2015 року по 30.09.2017 роки - 15% від призначеної їй пенсії.

Відповідно до цієї же ухвали суду від 16.05.2018 року відкрито провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОУПФ про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування розпорядження щодо перерахунку пенсій, про зобов'язання вчинити певні дії та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (т.1 а.с. 3-7).

Ухвалою суду від 15.06.2018 року відмовлено у задоволенні клопотання позивача про призначення судово-економічної експертизи (т.1 а.с.92-94).

Ухвалою суду від 09.07.2018 року повернута ОСОБА_1 її апеляційна скарга на ухвалу суду від 15.06.2018 року (т.1 а.с.108-109).

Апеляційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу суду від 09.07.2018 року разом з відокремленими матеріалами справи направлена до суду апеляційної інстанції (т.2 а.с.17-107). Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2018 року у відкритті апеляційного провадження за скаргою ОСОБА_1 на ухвалу суду від 09.07.2018 року відмовлено (т.2 а.с.103-104).

Ухвалою суду від 16.07.2018 року провадження по справі зупинено, передана справа у відділ з надання судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи суду для виконання вимог ч.4 ст.40 КАС України у зв'язку із заявленим позивачем відводом судді Катаєвій Е.В.(т.1 а.с.135-138).

Ухвалою суду від 18.07.2018 року у складі головуючого судді Марина П.П. у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Катаєвої Е.В. від розгляду справ №815/1736/18 відмовлено (т.1 а.с.141-142).

У судовому засіданні 07.08.2018 року ухвалою суду провадження по справі поновлено. На підставі ч.9 ст.205 КАС України вирішено розгляд справи здійснити в письмовому провадженні (т.2 а.с.2-4).

Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов (т.2 а.с. 5-7), в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі та зазначив, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 27.07.2006 року. Згідно даних пенсійної справи, позивач є працюючим пенсіонером.

Представник зазначив, що перерахунок пенсії позивача проведено у відповідності до стажу, оскільки перерахунок по заробітній платі недоцільний. До страхового стажу враховано період з 01.11.2014 року по 31.10.2016 року на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5. Страховий стаж склав 47 років 01 місяць 21 день (565 місяців), коефіцієнт стажу з кратністю 1,35-0,63563. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії застосовано на час останнього перерахунку пенсії в 2008 році - 2444.60 грн, індивідуальний коефіцієнт заробітку 2,04072 (з врахуванням середньої заробітної плати в країні за 2007 рік - 1197.91 грн). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розраховано за 157 місяців з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року, з 01.07.2000 року по 31.07.2008 року. Розмір пенсії з 01.11.2016 року склав 2000,79 грн ( 1553,86 грн основний розмір пенсії відповідно до ст. 27 Закону + 289.98 грн, доплата за 27 років понаднормативного стажу + 56.95 грн. підвищення у зв'язку з ростом середньої заробітної плати в країні + 100 грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 24.03.2012 року).

З 01.10.2017 року позивачу був проведений перерахунок пенсії по матеріалам пенсійної справи, як працюючому пенсіонеру, розмір пенсії позивача з 01.10.2017 року склав 3906.94 грн. (3616,96 грн основний розмір пенсії відповідно до ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» + 289,98 грн. доплата за 27 років понаднормативного стажу). Таким чином, в результаті проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати позивача з жовтня 2017 року збільшено на 1938,94 грн, доплата за жовтень нарахована на додатковий виплатний період жовтня 2017 року. Представник відповідача зазначає, що дії ОУПФУ є правомірними та такими, шо відповідають вимогам чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою України (паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданий 15.12.1997 року (а.с. 45-46)) та перебуває на обліку у ОУПФ. Отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 27.07.2006 року відповідно до протоколу №8518 від 09.10.2006 року.

Розпорядженням №823998 від 23.11.2017 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року та було призначено пенсію у розмірі 3906,94 грн.

Не погоджуючись із зазначеним перерахунком, позивач звернулась до ОУПФУ із заявою від 07.02.2018 року, в якій просила провести перерахунок її пенсії з урахуванням індексації, загального страхового стажу - 48 років та коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35 (т.1 а.с. 70-71).

Листом ОУПФУ №62/С-01 від 13.02.2018 року позивача повідомлено про відсутність підстав для задоволення її заяви здійснення перерахунку пенсії. У відповіді звернуте увагу заявника на те, що змінами з 01.10.2017 року до ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначена величина оцінки одного року страхового стажу у відсотках. За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Вартість одного року стажу, що застосовується для обчислення пенсії, знижено з 1,35 до 1% (т.1 а.с.72).

Вважаючи дії відповідача щодо проведення перерахунку розміру пенсії позивача протиправними, а оскаржуване розпорядження таким, що підлягає скасуванню, позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом.

Вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).

У ч.1 ст. 24 Закону надано визначення термінів "страховий стаж" та "застрахована особа". Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Частиною другою статті 24 Закону №1058-IV встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Відповідно до ч.3 ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється у місяцях.

Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах (абзац восьмий частини третьої статті 24 Закону №1058-IV).

У відповідності до статті частини 1 статті 27 Закону №1058-IV, розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно з матеріалами пенсійної справи індивідуальний коефіцієнт страхового стражу позивача розрахований із загального стажу роботи 47 років 1 місяць 21день. Стаж враховано по 31.10.2016 року.

Частиною першою ст. 28 Закону №1058-IV регламентовано, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до абз.2 ч.1 ст. 28 за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Відповідно до положень п 4-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 №2148-VIII внесені зміни в Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стосовно перерахунку призначених пенсій.

Законом встановлено, що пенсії, призначені до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії», з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Питання щодо індексації та перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам врегульовані у ст. 42 Закону №1058-IV.

Відповідно до абз.1 ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Судом встановлено, що на виконання вимог Закону №1058-IV відповідачем проводились перерахунки пенсії як працюючому пенсіонеру ОСОБА_1 у зв'язку із зміною стажу, про що були винесені відповідні розпорядження.

Відповідно до абз. 3 ч. 4 статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Крім того, Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 року, який набрав чинності 11.10.2017 року, ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV була доповнена абзацом п'ятим, згідно якого органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Тобто вказаною нормою встановлені нові вимоги та підстави для проведення перерахунку пенсії застрахованим особам, які після призначення пенсії продовжували працювати.

Абз. 6 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 передбачено, що обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Судом встановлено, що останній перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу позивача був здійснений Розпорядженням №823998 від 21.11.2016 року з дотриманням вищезазначених норм законодавства. При цьому загальний стаж станом на 31.10.2016 року склав 47 років 1 місяць 21 день.

Проте суд вважає, що процедури перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру та процедура перерахунку пенсії всім пенсіонерам з 01.10.2017 року у зв'язку з прийняттям Закону 2148-VIII від 03.10.2017 року (пенсійна реформа), якій встановлює нові правила для перерахунку пенсії, у тому числі з урахуванням страхового стажу, є різними направленнями у здійсненні перерахунку пенсії, а тому здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.10.2017 року з урахуванням її страхового стажу 47 років 1 місяць 21 день, який у неї був станом на 31.10.2016 рок (перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру) є неправомірним, оскільки станом на 01.10.2017 року (перерахунок пенсії у зв'язку з пенсійною реформою) її страховий стаж є більшим та складає повних 48 років (48 років 21 день).

Проте суд не приймає до уваги доводи позивача про невірно застосований коефіцієнт страхового стажу у розмірі 1%, тоді як відповідно до вимог законодавства на момент прийняття оскаржуваного розпорядження він встановлювався на рівні 1,35%, виходячи з наступного.

В силу пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %. Тобто величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % лише на період з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року саме при призначенні пенсії, а ні її перерахунку.

Судом встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІ. Відтак, пенсія підлягає перерахунку з 01.10.2017 року з врахуванням частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у ОУПФ та отримує пенсію за віком з 27.07.2006, призначену згідно із Законом №1058-ІV, із заявою про призначення іншого виду пенсії позивач до відповідача не зверталась.

Таким чином, позивачці з 01.10.2017 року здійснений перерахунок раніше призначеної пенсії, а не призначення іншої пенсії, у разі якої мала б застосовуватись величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

При зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 року перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн. Таким чином, вказані зміни не погіршили умов отримання пенсії позивачем.

Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні «Велікода проти України» від 03.06.2014 року. В зазначеному рішенні Суд вказав, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Також суд не приймає до уваги доводи позивача, що їй відповідач неправомірно не здійснював індексацію при перерахунку пенсії, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії та оплата праці (грошове забезпечення) (частина 1 статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Згідно зі статтею 4 вказаного Закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Разом з тим, відповідно до статті 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року (далі - Порядок № 1078).

Пунктом 9 Порядку № 1078 в редакції, чинній на час звернення позивача до відповідача та надання йому відповіді, передбачено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.

У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.

У разі звільнення пенсіонера з роботи, власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.

Після звільнення пенсіонера з роботи, обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації пенсії здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення його пенсії.

Отже, у випадку коли пенсіонер є працюючим, індексація його доходів проводиться спочатку за основним місцем роботи в межах сум прожиткового мінімуму для працездатної особи. В першу чергу індексується його сума оплати праці й лише після цього можливе проведення індексації пенсії (в межах прожиткового мінімуму для працездатної особи, тобто, якщо дохід пенсіонера за місцем роботи проіндексований виходячи з розміру оплати праці, меншому ніж вказаний прожитковий мінімум) на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації. При цьому особа надає органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості про звільнення (копію трудової книжки із записом про звільнення та/або копію цивільно-правового договору).

Таким чином, пенсія ОСОБА_1 не підлягає індексації, оскільки, у відповідності з ч.1 ст. 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Враховуючи відсутність у відповідача на момент звернення позивача з заявою інформації про його звільнення з роботи та відсутність відповідної довідки підприємства про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексованої її суми та суми індексації, у ОУПФ були відсутні підстави для проведення індексації пенсії позивачу.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з 01.10.2017 року з урахуванням загального страхового стажу - 48 років та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року з урахуванням загального страхового стажу наявного станом на 01.10.2017 року - 48 років 21 день.

Частиною 3 ст.139 КАС України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Суд вважає, що з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у сумі 700,00грн.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65121, м. Одеса, вул. вул. Ільфа і Петрова, 4а, код ЄДРПОУ 41248812) про визнання протиправними дій щодо винесення розпорядження №823998 від 23.11.2017 року, яким проведено перерахунок та призначено пенсію у розмірі 3906,94 грн., про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням індексації призначеної пенсії, загального страхового стажу - 48 років та з врахуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35; скасування розпорядження №823998 від 23.11.2017 року; зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням індексації призначеної пенсії, загального страхового стажу - 48 років та з врахуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35; зобов'язання нарахувати та виплатити заборгованість по виплаті пенсії з 01.10.2017 року задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з 01.10.2017 року з урахуванням загального страхового стажу - 48 років.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 рокуз урахуванням загального страхового стажу наявного станом на 01.10.2018 року - 48 років 21 день.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 700,00 грн.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.