
Справа № 822/1947/18
РІШЕННЯ
іменем України
02 серпня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2О розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №0004161407 від 08.05.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що зазначене податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки базується на безпідставних висновках відповідача про порушення позивачем вимог пунктів 1, 2 статті 3 закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95- ВР від 06.07.1995 р. Вказує, що як фізична особа-підприємець платник єдиного податку - III групи оподаткування з сукупним доходом за календарний рік, який не перевищує 1000 000 грн., не зобов'язаний використовувати у своїй діяльності реєстратори розрахункових операцій. З листопада 2017 року здійснює господарську діяльність із роздрібної торгівлі уживаними товарами, продукцією (товарами бувшого використання) що не підлягає гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, та не підпадає під поняття "технічно складних побутових товарів", а є продукцією (товаром) згідно пункту 19 частини 1 статті 1 закону України "Про захист прав споживачів" . Продаж цієї продукції (в тому числі і уживаних ТВ -тюнерів), не потребує обов'язкового застосування реєстраторів розрахункових операцій. Тому прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення №0004161407 від 08.05.2018 року є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, вважає спірне податкове повідомлення-рішення правомірним, оскільки порушення позивачем вимог Податкового кодексу України встановлене актом фактичної перевірки №0138/22/01/14/НОМЕР_1 від 23.04.2018 року. Зазначає, що перед початком фактичної перевірки у відповідності до пункту 80.4 статті 80 Податкового кодексу України провів контрольну розрахункову операцію із закупівлі складної побутової техніки, а саме TV-тюнера Т2 за ціною 450 грн (код згідно УКТЗЕД - 852190000), що входить до Переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №231 від 16.03.2017 року. В накладній на проданий товар відсутня вказівка на те, що цей товар бувший у використанні. В поданому до суду відзиві на позов вказує, що згідно з висновками акту перевірки позивач порушив вимоги пунктів 1 та 2 статті З та пункту 6 статті 9 закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 року (далі Закон №265/95-ВР). Зазначає, що у разі торгівлі фізичною особою-підприємцем - платником єдиного податку технічно складними побутовими товарами, що були раніше у використанні, розрахунки мають проводитись із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій. Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР до позивача застосовано фінансову санкцію у розмірі 1,00 грн. Вважає що, податкове повідомлення - рішення №0004161407 від 08.05.2018 року ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України та скасуванню не підлягає.
02.07.2018 року позивач подав до суду відповідь на відзив у якій вказує, що реалізовує товари - бувшого використання, в комплектації яких відсутні супроводжуючі експлуатаційні документи, та щодо яких не передбачено обов'язкове здійснення гарантійного ремонту, а тому дана продукція не підпадає під поняття та не є "технічно складними побутовими товарами". Продаж даної продукції (в тому числі і уживаних ТВ-тюнерів) яка не відноситься до поняття "технічно складних побутових товарів", не підлягає обов'язковому застосуванню реєстраторів розрахункових операцій. Вважає необґрунтованим посилання відповідача на те, що в накладній відсутня інформація що даний товар був у вжитку, оскільки чинним законодавством України не передбачено обов'язок продавця (підприємця) вказувати в розрахункових документах таку інформацію.
21.06.2018 року Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області подало клопотання про виклик свідка ОСОБА_4 - головного державного ревізор - інспектора відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту ГУ ДФС у Хмельницькій області, для підтвердження факту продажу нового товару.
01.08.2018 року фізична особа-підприємець ОСОБА_3 також подав клопотання про виклик свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6, для підтвердження факту здійснення ним продажу лиже вживаного товару.
02.08.2018 року в судовому засіданні Хмельницький окружний адміністративний суд усною ухвалою відмовив позивачу та відповідачу в задоволенні клопотань про виклик свідків, оскільки суд не має обґрунтованого сумніву у достовірності обставин які вказані особи можуть повідомити.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв’язку та сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити з урахуванням викладеного нижче.
Суд встановив, що позивач - ОСОБА_3, зареєстрований як фізична особа - підприємець 23.09.2008 року, є платником єдиного податку ІІІ групи.
Основними видами господарської діяльності позивача є: роздрібна торгівля уживаними товарами в магазинах.
На підставі підпункту 20.1.10. пункту 20.1. статті 20, пункту 75.1. статті 75, підпункту 80.2.3 пункту 80.2. статті 80 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 19.04.2018 №1312 посадовими особами відповідача проведена фактична перевірка позивача, що здійснює господарську діяльність в магазині за адресою м. Хмельницький вул. Старокостянтинівське шосе, 2/16 з питань здійснення контролю щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
За результатами перевірки складений акт №0138/22/01/14/НОМЕР_1 від 23.04.2018 року, яким встановлено порушення позивачем вимог пункту 1, 2 статті З та пункту 6 статті 9 закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 року.
На підставі акту перевірки, відповідач виніс податкове повідомлення-рішення від 08.05.2018 р. № НОМЕР_2, яким відповідно до пункту 1 статті 17 закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 6 липня 1995 року №265/95-ВР (далі Закон №265/95-ВР) застосував до позивача фінансову санкцію у розмірі 1,00 грн.
Не погоджуючись з зазначеним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його до суду.
Досліджуючи правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, суд враховує зазначене нижче.
Згідно з пунктами 1, 2 статті 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до пункту 296.10 Податкового кодексу України реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:
першої групи;
другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.
Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту.
Згідно зі статтею 2 Закону №265/95-ВР термін "технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту" для цілей цього Закону вживається у значенні, наведеному в Законі України "Про захист прав споживачів". Перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 25-1 частини1 статті 1 закону України "Про захист прав споживачів" технічно складні побутові товари - непродовольчі товари широкого вжитку (прилади, машини, устаткування та інші), які складаються з вузлів, блоків, комплектуючих виробів, відповідають вимогам нормативних документів, мають технічні характеристики, супроводжуються експлуатаційними документами і на які встановлено гарантійний строк.
Постановою кабінету Міністрів України від 16.03.2017 року №231 затверджений перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Отже, суб'єкти господарювання в тому числі і підприємці ІІІ групи оподаткування, зобов'язані проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані реєстратори розрахункових операцій у випадку:
якщо такий субєкт здійснює продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, визначені у переліку груп технічно складних побутових товарів, затверджених Постановою КМУ від 16.032017 року;
та/або якщо обсяг доходу підприємця протягом календарного року перевищує 1000 000 гривень.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 1 закону України "Про захист прав споживачів" гарантійний строк - строк, протягом якого виробник (продавець, виконавець або будь-яка третя особа) бере на себе зобов'язання про здійснення безоплатного ремонту або заміни відповідної продукції у зв'язку з введенням її в обіг.
Пунктом 16 частини 1 статті 1 закону України "Про захист прав споживачів" передбачено, що термін нормативний документ застосовується у значенні, визначеному Законом України "Про стандартизацію".
Згідно з пунктом 14 частини 1 статті 1 закону України "Про стандартизацію" нормативний документ - документ, що встановлює правила, настанови чи характеристики щодо діяльності або її результатів.
Отже, технічно складні побутові товари це непродовольчі товари широкого вжитку, що відповідають наступним критеріям:
повинні відповідати вимогам нормативних документів, тобто документів, що встановлюють правила, настанови чи характеристики щодо діяльності товарів або їх результатів;
повинні мати технічні характеристики та супроводжуватись експлуатаційними документами;
товари на які встановлено гарантійний строк, тобто строк протягом якого виробник (продавець, виконавець або будь-яка третя особа) бере на себе зобов'язання про здійснення безоплатного ремонту або заміни відповідної продукції у зв'язку з введенням її в обіг.
Таким чином, за відсутності будь-якого з вищевказаних критеріїв, відповідно до Закону, товар не може вважатись технічно складним побутовим товаром.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 червня 2018 року, що набрала законної сили 21.06.2018 року, у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3, суд встановив, що реалізована ОСОБА_3 продукція не підпадає під поняття та не є "технічно складними побутовими товарами" у відповідності до пункту 25-1 частини 1 статті 1 закону України "Про захист прав споживачів", а тому продаж даної уживаної продукції не підлягає обов'язковому застосуванню реєстраторів розрахункових операцій.
Згідно з частиною 5 статі 78 КАС України обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Тому, факт продажу позивачем уживаної продукції, що не підпадає під поняття та не є "технічно складними побутовими товарами" не потребує доказування, а продаж цієї продукції не вимагає обов'язкового застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, згідно з яким у разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, що набрало законної сили, не може ставитися під сумнів.
Суд також враховує, що відповідач не надав доказів що реалізований ОСОБА_3 товар, а саме TV-тюнера Т2, містив експлуатаційні документи (інструкції, правила, гарантійні талони, тощо), що дають підстави вважати даний товар "технічно складним побутовим товаром" та проводити його реалізацію через реєстратор розрахункових операцій.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оскільки відповідач не довів та не надав доказів щодо правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0004161407 від 08.05.2018 року, позовні вимоги про його скасування необхідно задовольнити.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір у розмірі 704 грн 80 коп слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області № НОМЕР_2 від 08.05.2018.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 704 грн 80 коп судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 07 серпня 2018 року
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (вул. Смотрицького, 39,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя ОСОБА_7