Рішення № 75754674, 08.08.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2018
Номер справи
813/2809/18
Номер документу
75754674
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/2809/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Гулкевич І.З. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0909068-1314-1327 від 24.05.2018, в частині визначення податкового зобов'язання з транспортного податку за 2018 рік в сумі 18750,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що визначення відповідачем суми податкового зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб за 2018 рік є неправомірним та не відповідає положенням Податкового кодексу України, у зв'язку з чим вважає податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати.

Ухвалою судді від 05 липня 2018 року розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з без виклику сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Представник відповідача подав відзив на адміністративний позов, позовні вимоги не визнав, мотивуючи тим, що з відомостей Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, які надаються контролюючому органу, встановлено, що середньоринкова вартість автомобіля PORSCHE, модель 911 CARRERA, 2017 р випуску згідно розрахунку вартості транспортного засобу на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України становить 2 879 432, 52 грн, відповідно даний автомобіль є об’єктом оподаткування транспортним податком, оскільки відповідає вимогам підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України. З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити.

На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що у власності фізичної особи ОСОБА_1 є легковий автомобіль марки PORSCHE, модель 911 CARRERA, об'єм двигуна 2981 куб. см, державний номерний знак НОМЕР_1, 2017 року випуску, дата першої реєстрації - 03.04.2018. Зазначені параметри автомобіля підтверджуються свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.

ГУ ДФС у Львівській області 24.05.2018 сформовано та направлено фізичній особі ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення №0909068-1314-1327, яким визначено суму грошового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2018 рік в сумі 18750,00 грн.

Позивач не погоджується з вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням, звернулась до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Законом України №71-VІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності 01.01.2015, статтю 267 Податкового кодексу України викладено у новій редакції та запроваджено транспортний податок.

Так, відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Згідно із положеннями підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Базою оподаткування відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. (пункт 267.4 статті 267 Податкового кодексу України).

Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України визначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Як встановлено підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Крім того, статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановлено, що у 2018 році мінімальна заробітна плата у місячному розмірі: з 1 січня складає 3 723 гривні.

Отже, власники транспортних засобів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 1 396 125 грн. 00 коп., є платниками транспортного податку.

Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою 18.02.2016 постановою Кабінету Міністрів України № 66 (далі - Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).

Відповідно до пункту 2 Методики визначення середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою:С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403.

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).

Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об’єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Відповідно до вищезазначених постанов Кабінету Міністрів України вбачається, що за основу визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об’єктів оподаткування транспортним податком береться ціна нового автомобіля.

Судом встановлено з матеріалів справи, що позивач придбав автомобіль, який був у використанні та пошкоджений внаслідок ДТП, що підтверджується митною декларацією UA305160/2017/025392, від 01.11.2017 р; експертним висновком (звітом про оцінку) №991-10-17 від 01.11.2017 р про оцінку легкового автомобіля марки PORSCHE, модель 911 CARRERA, 2017 р випуску, номер кузова (шасі) WP0AA2A92HS106847, складений суб’єктом оціночної діяльності ФОП ОСОБА_2

Згідно експертного висновку (звіті про оцінку) вартість легкового автомобіля марки PORSCHE, модель 911 CARRERA, 2017 р випуску, номер кузова (шасі) WP0AA2A92HS106847, тип двигуна – бензиновий, №DSK004833, робочий об’єм циліндрів двигуна – 2981 куб.см., колір – чорний, бувшого використання, після ДТП, оцінюваного за межами України, без врахуванням податків та зборів, станом на 01.11.2017 р склала 34 820,00 євро.

Згідно вантажної митної декларації UA305160/2017/025392, від 01.11.2017 р вартість легкового автомобіля марки PORSCHE, модель 911 CARRERA, 2017 р випуску, номер кузова (шасі) WP0AA2A92HS106847, тип двигуна – бензиновий, №DSK004833, робочий об’єм циліндрів двигуна – 2981 куб.см., колір – чорний, становить 1 097 922,07 грн.

З наведеного вбачається, що автомобіль PORSCHE, модель 911 CARRERA, 2017 р випуску не може бути об’єктом оподаткування, оскільки його середньоринкова вартість нижча 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного періоду).

Однак, відповідач при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не встановив вищезазначені дані.

Згідно п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до пп.267.5.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Згідно пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Як встановлено судом з матеріалів справи, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХК 4679--, реєстраційний номер НОМЕР_2, зазначено дату реєстрації автомобіля марки PORSCHE, модель 911 CARRERA, 2017 р випуску, номер кузова (шасі) WP0AA2A92HS106847 – 06.04.2018 року.

Отже, лише з квітня 2018 року позивач повинен сплачувати транспортний податок, натомість, з оскаржуваного податкового повідомлення-рішення випливає, що транспортний податок нарахований за 9 місяців, що є порушенням пункту 267.4 ст.267, підпункту 267.5.1 п.267.5 ст. 267, підпункту 267.6.2 п.267.6 ст. 267 Податкового кодексу України.

У пункті 110 рішення Європейського Суду з прав людини від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та «Вуліч проти Швеції» суд визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління».

Таким чином, враховуючи викладене, з урахуванням приписів ст. 267 Податкового кодексу України суд дійшов висновку, що належний позивачу транспортний засіб не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, а відтак у контролюючого органу були відсутні правові підстави для винесення податкового повідомлення-рішення від 24.05.2018 №0909068-1314-1327 та визначення позивачу грошового зобов'язання за платежем: «транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік» в сумі 18750,00 грн.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою, другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 24.05.2018 №0909068-1314-1327, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Львівській області підлягає до стягнення на користь позивача судовий розмір в розмірі 704 грн. 80 коп.

Керуючись ст. 77, 122, 123, 242, 243, 251, 255 КАС України,-

вирішив :

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області №0909068-1314-1327 від 24 травня 2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3) 704 (сімсот чотири гривні) 80 коп сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.

Суддя Гулкевич І.З.