
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
08 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2057/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в письмовому проваджені позовну заяву Головного управління ДФС у Луганській області до приватного акціонерного товариства "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
13 липня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області до приватного акціонерного товариства "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача, у сумі заборгованості 15502368,61 грн.
В обґрунтуванням позовних вимог позивач зазначає, що податковий борг у відповідача виник на підставі самостійно наданих податкових декларацій з земельного податку з юридичних осіб за 2017 та 2018 рік а також пені. Головним управлінням ДФС у Луганській області сформовано податкову вимогу форми "Ю" № 272-17 від 10.03.2017, яку вручено 17.03.2017 уповноваженій особі відповідача.
З посиланням на дотримання вимог підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пунктів 95.1, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України просить стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача в сумі заборгованості 15502368,61 грн.
Ухвалою суду від 17.07.2018 відкрито провадження в адміністративній справі (арк. спр. 1-2).
Представник позивача, на виконання вимог ухвали від 17.07.2018 надав до суду витяг з інтегрованої картки платника податку відповідача з земельного податку (арк.спр. 36-38), а також просив розглянути справу в письмовому провадженні.
Ухвала суду від 17.07.2018 та судова повістка отримана відповідачем 20.07.2018, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (арк.спр. 26), на день розгляду справи відповідач не надав до суду відзиву на позов та доказів на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові.
Згідно із частиною дев'ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77 КАС України, суд дійшов такого.
Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство "Сєвєродонецьке об'єднання "Азот" (код ЄДРПОУ 33270581) зареєстроване у якості юридичної особи Сєвєродонецькою міською радою 24.12.2004 за № 13831210000000337 (арк. спр. 13-15).
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Відповідно до п. 203.1 ст. 203 ПКУ податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Згідно п.203.2 ст. 203 ПКУ платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 49.16 ст. 49 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених Кодексом.
Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 285.1 ст.285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно п. 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
На виконання вимог пункту 54.1 статті 54 та пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України відповідачем подано до ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС України у Луганській області податкові декларації з плати за землю а саме:
- № 9022444346 від 17.02.2017 за 2017 рік (арк.спр. 17-18).
- № 9024879764 від 13.02.2018 за 2018 рік (арк.спр. 19-20).
Відповідачем частково сплачено податкове зобов'язання з земельного податку, однак не сплачено суму нарахування по декларації № 9022444346 від 17.02.2017 за 2017 рік по даті нарахування 30.11.2017 в сумі 2088050,66 грн, та 31.12.2017 в сумі 2088050,66 грн, дата нарахування 30.01.2018 в сумі 2088050,62 грн. Також по декларації № 9024879764 від 13.02.2018 за 2018 рік, дата нарахування 02.03.2018 в сумі 2088050,66 грн, дата нарахування 30.03.2018 в сумі 2088050,66 грн, дата нарахування 30.04.2018 в сумі 2088050,66 грн, дата нарахування 30.05.2018 в сумі 2088050,66 грн.
Таким чином, відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання щодо сплати узгодженого зобов'язання з плати за землю, не сплачені в установлені законодавством строки в сумі 14616354,58 грн. (арк.спр. 10-12, 36-38).
Доказів подання уточнюючого розрахунку про зменшення задекларованої суми податкового зобов'язання відповідачем не надано.
На суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків у податкових деклараціях, нарахована пеня в загальній сумі 886014,03 грн, в тому числі:
- на заборгованість за податковою декларацією з земельного податку № 9022444346 від 17.02.2017 за 2017 рік (граничний термін сплати 28.02.2017) в сумі 204499,57 грн за період з 01.06.2017 по 01.01.2018;
- на заборгованість за податковою декларацією з земельного податку № 9022444346 від 17.02.2017 за 2017 рік (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 5474,95 грн за період з 29.06.2017 по 01.03.2018;
- на заборгованість за податковою декларацією з земельного податку № 9022444346 від 17.02.2017 за 2017 рік (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 212445,07 грн за період з 29.06.2017 по 30.03.2018;
- на заборгованість за податковою декларацією з земельного податку № 9022444346 від 17.02.2017 за 2017 рік (граничний термін сплати 30.04.2017) в сумі 5648,38 грн за період з 30.07.2017 по 30.03.2018;
- на заборгованість за податковою декларацією з земельного податку № 9022444346 від 17.02.2017 за 2017 рік (граничний термін сплати 30.04.2017) в сумі 217362,40 грн за період з 30.07.2017 по 27.04.2018;
- на заборгованість за податковою декларацією з земельного податку № 9022444346 від 17.02.2017 за 2017 рік (граничний термін сплати 30.05.2017) в сумі 5814,41 грн за період з 29.08.2017 по 27.04.2018;
- на заборгованість за податковою декларацією з земельного податку № 9022444346 від 17.02.2017 за 2017 рік (граничний термін сплати 30.05.2017) в сумі 228641,68 грн за період з 29.08.2017 по 31.05.2018;
- на заборгованість за податковою декларацією з земельного податку № 9022444346 від 17.02.2017 за 2017 рік (граничний термін сплати 30.06.2017) в сумі 6127,57 грн за період з 29.09.2017 по 31.05.2018.
Відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (підпункт 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України).
На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (абзац другий пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України).
Нараховану відповідно до статті 129 Податкового кодексу України в період з 01.06.2017 по 31.05.2018 пеню з земельного податку в сумі 886014,03 грн приватне акціонерне товариство "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" самостійно не сплатило.
Таким чином, податковий борг з земельного податку, заявлений до стягнення у даній справі, складає 15502368,61 грн (14616354,58 грн (самостійно визначені платником податків грошові зобов'язання) грн + 886014,03 грн (нарахована пеня)).
Наявність у відповідача податкового боргу з земельного податку станом на час розгляду даної адміністративної справи в загальній сумі 15502358,61 грн підтверджена розрахунком податкового боргу з земельного податку по підприємству-боржнику станом на 25.06.2018 (арк. спр. 6), розрахунком пені станом на 25.06.2018 (арк. спр. 7), інформацією про наявність податкового боргу по підприємству-боржнику станом на 25.06.2018 (арк. спр. 8-9), інтегрованою карткою платника податків з земельного податку за 2017-2018 роки (арк. спр. 10-12, 36-38).
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами, визначеними пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" доповнено Податковий кодекс України статтею 19-3 та викладено в новій редакції підпункту 19.1.1 пункту 19.1 статті 19, якими визначено перелік функцій державний податкових інспекцій, а функції контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.
З метою погашення податкового боргу податковим органом направлено відповідачу податкову вимоги від 10.03.2017 форми "Ю" № 272-17, яка отримана представником відповідача 17.03.2017 (арк. спр. 16). Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Таким чином, суд вважає встановленим, що у відповідача дійсно існує податковий борг у зазначеній сумі, про яку він повідомлений, яка ним не оспорена, до теперішнього часу не сплачена.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що слід задовольнити.
Відповідно до частини 4 статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області до приватного акціонерного товариства "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» (код за ЄДРПОУ 33270581, місцезнаходження: 93403, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Пивоварова, 5) кошти за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих боржника у загальній сумі 15502368 грн 61 коп (п'ятнадцять мільйонів п'ятсот дві тисячі триста шістдесят вісім гривень 61 копійка) з земельного податку з юридичних осіб, з яких 14616354 грн 58 коп (чотирнадцять мільйонів шістсот шістнадцять тисяч триста п'ятдесят чотири гривни 58 копійок) основного платежу та 886014 грн. 03 коп. (вісімсот вісімдесят шість тисяч чотирнадцять гривень 03 копійки) пені на користь місцевого бюджету Сєвєродонецької міської ради (р/р № 33214811012080, код платежу 18010500, отримувач УК у м.Сєвєродонецьку/ м.Сєвєродонецьк/18010500, ОКПО 37944909, МФО 899998, банк отримувача Казначейство України (ЕАП).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя Т.В. Смішлива