
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
щодо розстрочення (відстрочення) виконання постанови суду
27 липня 2018 року №810/4112/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., при секретарі судового засідання Мкртчян Н.Ц.,
за участю:
представника позивача - Мельник О.Г.,
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши в місті Києві у відкритому судовому засіданні питання про розстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом Головного управління ДФС у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" про стягнення податкової заборгованості,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДФС у Київській області (далі-позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" (далі-відповідач), в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 18.04.2018 (а.с.172) позивач просить стягнути податковий боргу у розмірі 4109337,65 грн.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року ухвалено: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" (ідентифікаційний код 38010130, місцезнаходження: 09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Героїв Небесної Сотні, буд.24) 4109337,65 грн. (чотири мільйони сто дев'ять тисяч триста тридцять сім грн. 65 коп.) в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
17 липня 2018 року до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" із заявою, в якій просить суд розстрочити виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2018 по справі № 810/4112/17 про стягнення заборгованості в розмірі 4109337,65 грн. строком на 12 місяців по 342444.80 грн. щомісяця.
На обґрунтування зави про розстрочення виконання рішення суду відповідач зазначає, що у зв'язку із скрутним матеріальним становищем не може у повному обсязі виконати рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2018 шляхом одночасного списання з власних рахунків повної суми податкового боргу, стягнутої судом.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частина третя статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно з частиною четвертою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Таким чином, за наявності достатніх підстав вважати, що виконання рішення може ускладнитись, наприклад, у зв'язку із матеріальним становищем відповідача у справі, суд наділений правом розстрочити виконання рішення, а саме надати можливість виконати таке рішення частинами у визначені строки.
Заявник зазначає, що ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» займає монопольне становище на ринку централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в територіальних межах м. Біла Церква Київської області та м. Умань Черкаської області.
З цього слідує що, підприємство є єдиним виробником і виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у місті Біла Церква та виробником водопостачання для м. Умань Черкаської області і відповідно до ст. 14 ЗУ «Про питну воду та питне водопостачання» є особливо важливим об'єктом життєзабезпечення.
Як зазначалося відповідачем в раніше поданому відзиві на адміністративний позов в даній справі податковий борг підприємства виник у зв'язку з тим, що відповідно до Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» тарифи на комунальні послуги, зокрема, на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, на послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для суб'єктів, які є виконавцями цих послуг, встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Комісія).
Стрімке зростання цін і тарифів в минулих роках, зокрема в 2013 - 2016 роках призвело до того, що встановлені тарифи перестали відповідати економічним реаліям, виявилися застарілими та не покривали виробничих витрат, в результаті чого підприємство щомісячно несло збитки від основного виду діяльності - провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.
Враховуючи вищенаведене, у держави утворилася значна заборгованість перед ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» за 2013 -2016 роки з різниці між встановленими тарифами на водопостачання та водовідведення та фактичною вартістю даних послуг, зокрема для ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» - сума заборгованості в тарифах для населення складає 9 863 338,00 гри.; для бюджетних установ - 1 179 371,00 гри.
18 травня 2017 року Кабінетом міністрів України, на виконання ст. 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», була прийнята постанова № 332 «Про затвердження Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення. постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення. які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування» (далі - Постанова № 332).
Відповідно до п. 1 Постанови № 332 ці Порядок та умови визначають механізм надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та І водовідведєння (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися. І транспортувалися га постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, і централізованого питного водопостачання та водовідведення. які надають населенню такі І послуги, та тарифами, що затверджувалися га/або погоджувалися органами державної влади чи І місцевого самоврядування (далі - субвенція).
Субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення різниці І між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання І гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та І водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, І централізованого питного водопостачання та водовідведення. які надають населенню такі [ послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування (далі - різниця між фактичною вартістю та тарифом), за рахунок джерел, зазначених у статті 31 Закону України "Про Державний бюджет України на І 2017 рік", та джерел наповнення спеціального фонду державного бюджету, визначених пунктами 13 і 14 статті 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", І згідно з розподілом, наведеним у додатку 1.
Перерахування коштів субвенції здійснюється в першу чергу за договорами про організацію взаєморозрахунків, які укладені в рахунок надходжень до загального фонду державного бюджету, в обсязі, що відповідає обсягу надходжень від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму такого реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) боргу), що склався станом на 1 січня 2017 року.
Відповідно до п. 2 Постанови № 332 Перерахування субвенції здійснюється на суму різниці між фактичною вартістю та тарифом, що утворилася до 1 січня 2016 р. і не погашена на дату укладення договору про організацію взаєморозрахунків.
Згідно з п. З Постанови № 332 підставою для проведення розрахунків з погашення ^ різниці між фактичною вартістю та тарифом є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляли, транспортували та постачали теплову енергію, надавали послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, централізованого водопостачання і водовідведення. постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання га водовідведення, які надають населенню такі послуги (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості (без урахування пені, штрафних і фінансових санкцій) на дату укладення такого договору. Примірний договір про організацію взаєморозрахунків наведений у додатку 2 Постанови № 332.
За умовами Примірного договору про організацію взаєморозрахунків. затвердженого Постановою № 332. а також укладених між Головним управлінням Державної казначейської служби у Київській області. Департаментом фінансів Київської облдержадміністрації. Фінансовим управлінням Білоцерківської міської ради. Департаментом житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради та ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» договорів про організацію взаєморозрахунків: договір № 03/332 від 07.08.2017 р. на суму 8 221 700,00 грн. (копія міститься в матеріалах справи); договір № 12/332 від 05.12.2017 р. на суму 1 641 600.00 грн. (копія міститься в матеріалах справи), призначення коштів субвенції є цільовим і повинно бути направлене на погашення заборгованості з податку на додану вартість, щодо якої винесене рішення у даній справі (п. 8 договору № 03/332 від 07.08.2017 р.. договору № 12/332 від 05.12.2017 р.).
Із змісту Примірного договору про організацію взаєморозрахунків, затвердженого Постановою № 332. процедура з перерахування субвенції виглядає наступним чином: Казначейство на підставі рішення Мінфіну перераховує Головному управлінню Державної казначейської служби у Київській області кошти, визначені у договорі про організацію взаєморозрахунків. Головне управління Державної казначейської служби у Київській області перераховує отримані кошти на рахунок Департаменту фінансів Київської облдержадміністрації. Департамент фінансів Київської облдержадміністрації, в свою чергу, перераховує дану суму коштів на рахунок Фінансового управління Білоцерківської міської ради. Фінансове управління Білоцерківської міської ради перераховує дану суму коштів на рахунок Департаменту житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради. Лише після перерахування Департаментом житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради коштів на спеціальний рахунок нашого підприємства, який відкрито в ГУ БЦ ДКСУ в Київській області, ТОВ «БІЛОЦГРК1ВВОДА» перераховує отримані за договором про організацію взаеморозрахунків кошти до загального фонду державного бюджету для погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму такого реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) боргу) (розділ Примірного договору про організацію взаеморозрахунків, затвердженого Постановою № 332 «Порядок проведення взаеморозрахунків»).
Проте, станом на 1 січня 2018 року умови договорів про організацію взаеморозрахунків так і не були виконані. Для з'ясування обставин справи ГОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» звернулось з запитами до відповідних сторін договору, які в свою чергу повідомили, що кошти субвенції з державного бюджету не надходили, що підтверджується: копією листа департаменту ЖКГ № 180 від 18.01.2018 р.; копією листа ГУ Державної казначейської служби України в Київській області № 06-04/35-689 від 31.01.2018 р.; копією листа міського фінансового управління Білоцерківської міської ради № 44 від 02.02.2018 р.; копією листа Департаментом фінансів Київської облдержадміністрації №10-06-08/306 від 01.02.2018 р.
Таким чином, у зв'язку із невиконанням державою своїх зобов'язань щодо перерахування субвенції, у ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» утворилась заборгованість зі сплати податку на додану вартість, адже пп. 2 п. 10 договору № 03/332 від 07.08.2017 р. та договору № 12/332 від 05.12.2017 р. містить заборону для ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» до проведення взаеморозрахунків за договорами вчиняти дії по погашенню податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість.
Станом на теперішній час, підприємство не має достатньої кількості обігових коштів на своєму банківському рахунку (підтвердження банківської установи додається), а отже фактично підприємство не зможе виконати судове рішення про стягнення податкового боргу в розмірі 4109337.65 гри, вчасно і в повному обсязі. В свою чергу, таке невиконання, згідно положень Закону України «Про виконавче провадження», призведе до накладення державною виконавчою службою арешту на рахунки та майно підприємства, що фактично паралізує його господарську діяльність, а місто Біла Церква та місто Умань Черкаської області залишаться без водопостачання та водовідведення на невизначений термін. Адже при арештованих рахунках, підприємство не матиме змоги здійснювати оплату електроенергії та реагентів для очистки води та стічних вод, що призведе до зупинки роботи підприємства.
Наявні на рахунках кошти, які періодично надходять від споживачів, в першу чергу йдуть на купівлю реагентів та прекурсорів для очистки води і на оплату послуг за електроенергію, що необхідно для належного та безперебійного водопостачання та водовідведення населенню.
У зв'язку із нестабільним економічним становищем в державі та постійним зростанням цін на електроенергію, газ. паливно-мастильні матеріали, підприємство знаходиться у скрутному фінансовому становищі, яке унеможливлює здійснити підприємством оплату податкового боргу, щодо якого винесено судове рішення, одноразово та в короткий строк і вважає зазначені обставини такими, які ускладнюють виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2018 по справі № 810/4112/17.
Підсумовуючи наведене, заявник вважає, буде доцільним розстрочити виконання рішення у зв'язку з існуванням вищезазначених обставин, за наявності яких виконання судового рішення шляхом сплати податкового боргу одноразово в повному обсязі завдасть шкоди фінансовому становищу товариства та потягне за собою зупинення надання послуг з водопостачання та водовідведення у м. Біла Церква Київської області та м. Умань Черкаської області.
Проаналізувавши наведені аргументи у взаємозв'язку поданими відповідачем доказами, суд дійшов висновку про наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2018 та можуть бути підставою для розстрочення його виконання.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» про розстрочення рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2018 задовольнити.
2. Розстрочити виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2018 по справі № 810/4112/17 про стягнення заборгованості в розмірі 4109337,65 грн. строком на 12 місяців по 342444.80 грн. щомісяця.
3. Копію ухвали видати (надіслати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Терлецька О.О.