Рішення № 75754168, 25.07.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2018
Номер справи
810/1826/18
Номер документу
75754168
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 липня 2018 року м. Київ Справа № 810/1826/18

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Харченко С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справуза позовомОСОБА_1доБілоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської областіпровизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій відповідача, що виявились у відмові призначити позивачу пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII; зобов'язати відповідача призначити позивачу з 23.02.2018 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він як особа, яка у період з 30.04.1986 по 03.05.1986 приймала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до положень частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.04.2018 відкрито провадження у даній справі та вирішено питання про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Копії зазначеної ухвали направлено сторонам рекомендованими поштовими відправленнями.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, про що свідчать наявні у матеріалах справи повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень (а.с. 25, 26).

Представник відповідача позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив про відсутність підстав для призначення позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років з огляду на неподання ним територіальному органу Пенсійного фонду України первинних документів, на підставі яких Галузевим державним архівом Міністерства оборони України видано архівну довідку від 16.03.2017 № 179/1/2744.

За наведених обставин, представник відповідача вважає, що Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1, 1967 року народження, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII, що підтверджується копією дубліката посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с. 12), виданого позивачу 08.02.2018 Київською обласною державною адміністрацією.

23.02.2018 позивач звернувся до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

До вказаної заяви позивачем було приєднано ряд документів, серед яких, зокрема: копія військового квитка серії НОМЕР_2, копія архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 16.03.2017 № 179/1/2744 та копія дубліката посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_1.

Рішенням від 29.03.2018 № 1300 Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посилаючись на архівну довідку від 16.03.2017 № 179/1/2744, видану Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, яка містить суперечливу інформацію.

Так, у наведеній вище довідці вказано, що в наказі командира військової частини № 77038 по бойовій та політичній підготовці від 08.05.1986 № 135 міститься інформація про призначення з числа постійного складу частини команд для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 30.04.1986 по 03.05.1986, до складу однієї з яких включено ОСОБА_1

Одночасно в цій довідці зазначено, що в наказах командира військової частини № 77038 по стройовій частині за період з 30.04.1986 по 03.05.1986 відкомандирування ОСОБА_1 до зони ЧАЕС не відображено, виїзди особового складу військової частини № 77038 в м. Чорнобиль відображені кількісно, поіменні списки відсутні.

Обставини, на які посилається відповідач у своєму рішенні від 29.03.2018 № 1300 як на підставу для відмови у призначенні пенсії, позивач вважає такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом порушеного права з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).

Згідно з пунктом 1 абзацу 1 статті 9 Закону № 796-XII, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Статтею 10 зазначеного Закону передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців.

Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, передбачені статтею 55 Закону № 796-XII.

Так, відповідно до частини першої статті 55 Закону № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Зокрема, цією статтею встановлено, що учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону (частина третя статті 55 Закону № 796-XII).

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років.

Таким чином, необхідними умовами для отримання права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років є: 1) набуття особою в установленому законом порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; 2) наявність у такої особи страхового стажу не менше 15 років; 3) досягнення особою 50-річного віку.

У свою чергу, документи, які подаються до Пенсійного фонду України та його управлінь для призначення пенсії, в тому числі на пільгових умовах, визначені Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Так, в силу приписів підпункту 5 пункту 2.1 цього Порядку документами, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Вказаним вище нормам кореспондують положення частини третьої статті 65 Закону № 796-XII, згідно з якими документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Аналізуючи наведені вище норми у сукупності, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право на користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема, право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується копією дубліката посвідчення серії НОМЕР_1, виданого позивачу 08.02.2018 Київською обласною державною адміністрацією. (а.с. 12).

Крім того, судом встановлено, що позивач проходив службу в військовій частині № 77038 та у період з 30.04.1986 по 03.05.1986 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується записом у військовому квитку серії НОМЕР_2 (а.с. 18).

Аналогічні дані містяться в архівній довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 16.03.2017 № 179/1/2744 (а.с. 17), з якої вбачається про включення позивача до складу однієї з команд частини № 77038 для ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС у період з 30.04.1986 по 03.05.1986.

Судом також встановлено, що факт прийняття позивачем участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у наведений вище період досліджувався також Білоцерківським міьскрайонним судом Київської області в рамках адміністративної справи № 357/10195/17 (2-а/357/898/17). Так, предметом розгляду даної адміністративної справи було рішення Київської обласної державної адміністрації про визнання безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з огляду на відсутність документального підтвердження (первинних документів) про його участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження.

За результатами розгляду вказаної вище справи Білоцерківським міськрайонним судом Київської області прийнято постанову від 20.10.2017 (з урахуванням ухвали від 10.01.2018 про виправлення описки), якою визнано протиправними дії Київської обласної державної адміністрації щодо: відмови позивачу у підтвердженні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; визнання виданого позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2 таким, що видано безпідставно. Цим же судовим рішенням Київську обласну державну адміністрацію зобов'язано встановити ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та видати йому посвідчення встановленого зразка.

Твердження представника відповідача про те, що наведене вище судове рішення в силу положень частини другої статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України не має юридичних наслідків для Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області не приймається судом до уваги з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі розгляду справи без повідомлення третьої особи про розгляд справи обставини справи, встановлені судовим рішенням, не мають юридичних наслідків при розгляді позову, пред'явленого стороною, яка брала участь у цій справі, до цієї третьої особи або позову, пред'явленого цією третьою особою до такої сторони.

Таким чином, наведена вище норма зорієнтована на встановлення наслідків розгляду справи без повідомлення третьої особи про розгляд справи.

Водночас, зі змісту постанови Білоцерківського міьскрайонного суду Київської області від 20.10.2017 в адміністративній справі № 357/10195/17 (2-а/357/898/17) вбачається, що Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області не було залучено до участі у даній справі в якості третьої особи, а відтак наслідки розгляду справи без його повідомлення про розгляд справи, передбачені частиною другою статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України, на нього не розповсюджуються.

У свою чергу, досягнення позивачем відповідного віку та наявність у нього необхідного страхового стажу для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII відповідачем не оспорюється.

Суд також звертає увагу відповідача на те, що за наявності інших доказів, що підтверджують періоди участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відсутність первинних документів, на підставі яких видано довідку архівної установи, яка є лише одним з додаткових документів, не може слугувати самостійною підставою для відмови особі у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

За таких обставин, суд, враховуючи досягнення позивачем 50-річного віку, наявність у нього страхового стажу не менше 15 років, набуття позивачем в установленому законом порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та прийняття ним у період з 30.04.1986 по 03.05.1986 участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, дійшов висновку про наявність у позивача всіх визначених чинним законодавством складових для призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

З огляду на викладене, дії відповідача щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років суд вважає протиправними та такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України.

Що стосується позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років з 23.02.2018, суд враховує наступне.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративний суд, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.

У свою чергу, ознакою дискреційних повноважень є право суб'єкта владних повноважень приймаючи рішення, вчиняючи дії чи утримуючись від їх вчинення, діяти із певною свободою розсуду, тобто можливістю обрати одне з кількох юридично допустимих рішень.

Разом з тим, за наявності у позивача страхового стажу не менше 15 років, досягнення ним певного віку, набуття позивачем в установленому законом порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та прийняття ним у період з 30.04.1986 по 03.05.1986 участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у відповідача є лише один можливий варіант вчинення дій - прийняти рішення про призначення позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.

Суд констатує, що задоволення вимоги про зобов'язання відповідача вчинити передбачені чинним законодавством дії, відступити від яких він не мав права, однак незаконно відмовився їх вчиняти, чим порушив конституційні права людини і громадянина, не є втручанням у компетенцію суб'єкта владних повноважень.

Крім того, як вже зазначалось судом вище, призначення та виплата пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV і Закону № 796-XII.

Частиною першою статті 45 Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Судом встановлено, що із заявою про призначення пенсії позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України 23.02.2018.

Вказані обставини не заперечуються відповідачем та підтверджуються наявною в матеріалах справи розпискою-повідомленням, з якої вбачається, що заяву позивача разом документами, згідно переліку, прийнято Білоцерківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області 23.02.2018 та зареєстровано за № 1300 (а.с. 19).

Таким чином, з урахуванням наведених вище положень законодавства, право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років виникло у позивача 23.02.2018.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 з 23.02.2018 пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач в силу приписів статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення ним інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправними дії Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (ідентифікаційний код 41249051, місцезнаходження: 09117, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 2), що виявились у відмові призначити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3, місце проживання: 09100, АДРЕСА_1) пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.

3.Зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (ідентифікаційний код 41249051, місцезнаходження: 09117, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 2) призначити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3, місце проживання: 09100, АДРЕСА_1) з 23.02.2018 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано в установлені строки.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Суддя Харченко С.В.