
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1945/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Карп'як О.О.,
секретар судового засідання Єрмакова Х.Р.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
08.05.2018 року ОСОБА_2 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду в установлений законом строк питання про передачу позивачу у приватну власність земельної ділянки площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов`язати відповідача розглянути на найближчому пленарному засіданні технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти рішення у відповідності до вимог частини 9 статті 118 Земельного кодексу України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 06.02.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_2 для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 та передачі вказаної земельної ділянки у приватну власність. Листом від 01.03.2018 року № 02-15/178 відповідачем повернуто позивачу технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на доопрацювання у зв?язку із тим, що не відбулось формування даної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі з присвоєним кадастровим номером. При цьому, як видно із змісту листа, заява позивача від 06.02.2018 року за № 35/02-16 щодо затвердження технічної документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у приватну власність сесією Івано-Франківської селищної ради не розглядалась, а була розглянута лише постійною комісією з питань благоустрою, будівництва, транспорту, зв'язку, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища, рекреації та туризму. Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства України.
Ухвалою від 11.05.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні з викликом сторін на 30.05.2018 року.
Ухвалою від 30.05.2018 року розгляд справи відкладено на 25.06.2018 року у зв'язку з клопотанням представника позивача.
25.06.2018 року судове засідання по справі не відбулося у зв'язку з відрядженням судді та перенесено на 16.07.2018 року.
Ухвалою від 16.07.2018 року розгляд справи відкладено на 01.08.2018 року у зв'язку із неявкою відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задовольнити повністю.
Відповідач явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив. Про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав клопотання (вх.№88378 від 12.06.2018 року), в якому просить розглядати справу за вказаним вище позовом без участі представника і прийняти рішення відповідно до чинного законодавства. Письмового відзиву чи своєї позиції на виконання вимог п. 4 ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі не надав.
Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
04.03.2016 року позивачем, ОСОБА_2, подано заяву на ім?я селищного голови Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області І.І.Семеряка про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1.
Рішенням VI сесії VII скликання Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області від 22.04.2016 року №139 ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в смт. Івано-Франкове по вул. Лелехівська, 21.
Надалі, державним підприємством «Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (ДП «Львівський інститут землеустрою») позивачу виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1.
06.02.2018 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про затвердження вищевказаної технічної документації.
Листом Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області від 01.03.2018 року позивача проінформовано, що його заява була розглянута постійною комісією з питань благоустрою, будівництва, транспорту, зв?язку, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища, рекреації та туризму, за результатами якої вирішено надати роз'яснення, у висновку яких вказано, що заява позивача про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 може бути розглянута по суті, з метою прийняття рішення, після формування даної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі з присвоєним кадастровим номером. В результаті чого, ОСОБА_2 повернуто вказану вище технічну документацію на доопрацювання для приведення у відповідність до вимог чинного законодавства.
Оскільки вказане, на переконання позивача, порушує його права та є протиправною бездіяльністю, він звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною закону. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Відповідно до ст. 3 вказаного вище Кодексу, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами врегульовано главою 19 Земельного кодексу України. Так, відповідно до частини першої ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Статтею 118 Земельного кодексу України визначений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Згідно п. 6 вказаного порядку громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Пункт 7 вказаної статті передбачає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідно до частин восьмої-одинадцятої статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
У відповідності до частини четвертої статті 186-1 ЗК України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно з ч. 5 ст. 186-1 ЗК України органи, зазначені в частинах першій-третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої вимоги про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Відповідно до ч. 6 ст. 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Статтею 50 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Повноваження Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області в спірних правовідносинах регулюються Земельним кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про землеустрій».
Згідно з пунктом «б» статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать, крім іншого, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Стаття 25 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачає, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Частиною першою статті 47 зазначеного Закону визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Таким чином, Земельним кодексом України і Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено права ради взагалі не розглядати питання передачі (надання) земельної ділянки в користування (у власність), а закріплено, що орган місцевого самоврядування або приймає рішення про таку передачу або про відмову в передачі.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.04.2018 року у справі №826/7730/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як вбачається з листа Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області від 01.03.2018 року про надання роз?яснень, заява позивача від 06.02.2018 року була розглянута постійною комісією з питань благоустрою, будівництва, транспорту, зв?язку, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища, рекреації та туризму. Вказана заява на пленарному засіданні ради у встановлений законодавством строк не розглядалася, а доказів винесення такої на розгляд ради не надано. Таким чином, оскільки така заява не розглядалася на пленарному засіданні, по ній і не прийнято радою будь-якого рішення. Вказане свідчить про те, що всупереч вищевказаним вимогам чинного законодавства, відповідачем допущено бездіяльність щодо не розгляду такої в порядку, визначеними вищенаведеними нормами, та з врахуванням критеріїв ч. 2 ст. 2 КАС України така є протиправною.
Будь-яких доказів на спростування викладеного, відповідачем не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 до Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, слід задовольнити.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, усі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області (адреса: 81070, Львівська обл., Яворівський район, смт. Івано-Франкове, код ЄДРПОУ 34106981) щодо не розгляду у встановлений законом строк питання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1) для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов?язати Івано-Франківську селищну раду Яворівського району Львівської області (адреса: 81070, Львівська обл., Яворівський район, смт. Івано-Франкове, код ЄДРПОУ 34106981) розглянути на найближчому пленарному засіданні технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1) для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти рішення у відповідності до вимог ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України.
Стягнути з Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області (адреса: 81070, Львівська обл., Яворівський район, смт. Івано-Франкове, ЄДРПОУ 34106981) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1) 704,8 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений та підписаний 07.08.2018 року.
Суддя Карп`як О.О.