ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/3069/18
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
07 серпня 2018 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сакалош В.М., перевіривши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного територіального управління юстиції у Львівській області про скасування постанови, -
в с т а н о в и в :
13.07.2018 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла поштою позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного територіального управління юстиції у Львівській області з вимогою скасувати постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 22.06.2018 № ВП 56653183.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 позовну заяву залишено без руху, а позивачу встановлено десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали з дати отримання копії ухвали.
Відповідно до резолютивної частини вказаної ухвали, позивачу було надано можливість усунути недоліки позовної заяви, надавши суду:
1) оригінал документа про сплату судового збору в сумі 1762,00 гривні;
2) заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду (із зазначенням поважності причин пропуску такого строку, з доданням відповідних доказів);
3) належно засвідчені на відповідність оригіналу (підписом позивача із зазначенням дати такого засвідчення) копії письмових доказів, доданих до позовної заяви.
Копія ухвали вручена позивачу 23.07.2018, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
03.08.2018 року від позивача надійшло клопотання (вх. № 24420) в якому позивач зазначає про відсутність у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області можливості сплатити судовий збір та стверджує, що позивачем не пропущено строку звернення до суду з даним позовом.
Щодо відсутності у позивача можливості сплатити судовий збір, суд зазначає, що відповідно до ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічно, відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Законом України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” № 2147-VIII від 03.10.2017 року внесено зміни до Закону України “Про судовий збір”, що набрали чинності 15.12.2017 року.
З врахуванням змін, внесених відповідно до Закону № 2147-VIII, Пенсійний фонд України та його територіальні органи з 15.12.2017 року виключені з переліку осіб, що звільнені від сплати судового збору, передбачених ст. 5 Закону № 3674-VI.
Пленум Вищого адміністративного суду України у Постанові від 23.01.2015 року №2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI “Про судовий збір” зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб’єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення позивача від сплати судового збору.
Щодо пояснення позивача про відсутність пропуску ним строку звернення до суду з даним позовом, суд зазначає наступне.
Оглянувши матеріали позовної заяви та надані позивачем пояснення у клопотанні від 03.08.2018 року (вх. № 24420), суд дійшов висновку про те, що позивачем не пропущено строку звернення до суду з даним позовом.
Водночас, суд наголошує, що в ухвалі Львівського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 року, позивачу надавався строк для усунення недоліків позовної заяви не лише в частині вирішення питання подання позову у встановлений строк, але й надання доказів сплати судового збору та долучення належно засвідчених на відповідність оригіналу копій письмових доказів, доданих до позовної заяви.
Суддя встановив, що станом на 07.08.2018 року позивач вказані в ухвалі недоліки не усунув, відтак, вимог ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 року не виконав.
Згідно п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху у встановлений судом строк.
Відповідно до ч. 5, 6 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків. Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу.
Керуючись ст.ст.169, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя –
у х в а л и в :
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного територіального управління юстиції у Львівській області про скасування постанови, – повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати позивачу, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Роз’яснити позивачу, що згідно з ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала про повернення позовної заяви набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.М.Сакалош