
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
"07" серпня 2018 р. справа № 0940/1226/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали
позовної заяви Надвірнянської районної державної адміністрації
до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області
про визнання протиправними дій та скасування постанов від 08.05.2018 ВП №55907688 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14 892 грн., та від 08.05.2018 ВП №55907688 про стягнення витрат виконавчого провадження у розмірі 200 грн., з підстав їх неправомірності, -
ВСТАНОВИВ:
Надвірнянська районна державна адміністрація (надалі, також - позивач) 13.07.2018 звернулась в суд з позовною заявою до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач) про визнання протиправними дій та скасування постанов від 08.05.2018 ВП№55907688 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14 892 грн. та від 08.05.2018 ВП№55907688 про стягнення витрат виконавчого провадження у розмірі 200 грн., з підстав їх неправомірності.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.07.2018 позовну заяву позивача залишено без руху та встановлено десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом:
1) подання обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням конкретних поважних підстав такого пропуску;
2) подання доказу надіслання відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви з доданими документами;
3) подання документу про сплату судового збору в розмірі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) гривні 00 копійок.
Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, вищезазначену ухвалу отримано за довіреністю 27.07.2018.
На адресу суду 06.08.2018 надійшла заява позивача від 01.08.2018 №1485/01-30/038, відповідно до змісту якої, позивач повторно вказав на відсутність необхідності сплати судового збору за подання скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадови особи державної виконавчої служби, згідно із приписами Закону України "Про судовий збір". В обґрунтування причин пропуску звернення до суду позивачем подану відповідну заяву від 01.08.2018 №1485/01-30/038, відповідно до змісту якої, в період з 11.06.2018 по 11.07.2018 позивачем вирішувались питання про можливість виділення коштів на сплату виконавчого та судового збору, а відтак, можливості звернутись до суду із даною позовною заявою раніше не було.
Окрім зазначеного, відповідно до змісту позовної заяви, позивач звертає увагу суду на роз'яснення у постанові пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 №6 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання рішень у цивільних справах", Законом України "Про судовий збір", а саме, що частиною 1 статті 3 не передбачено необхідності сплати судового збору за подання скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, то за подання скарги, на думку позивача, судовий збір не сплачується.
З цього приводу суд вкотре зазначає, що вказана постанова відображала приписи Закону, застосована редакція якого, на момент звернення позивача з даним позовом, втратила чинність, а відтак наведені обгрунтування позивача є помилковими. Крім цього, вказана постанова врегульовувала порядок розгляду відповідних скарг виключно у цивільних справах, натомість процесуальним законодавством, яке регламентує розгляд даної справи є Кодекс адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України).
Так, відповідно до частини 3 статті 3 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Таким чином, при вирішенні питання стосовно необхідності сплати позивачем судового збору за подання даної позовної заяви слід керуватись приписами Закону України "Про судовий збір" у відповідній редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, а саме, від 13.03.2018.
Згідно із приписами частини 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Водночас, частиною 2 цієї ж статті визначено вичерпний перелік обставин, за наявності яких судовий збір не сплачується. Подання позовної заяви з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби зазначеним переліком не передбачено.
Додатково суд вказує на положення частини 2 статті 9 КАС України, якими визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Водночас, відповідно до частини 1 статті 269 КАС України, у справах, визначених, зокрема, статтею 287 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
З огляду на наведені положення статтей КАС України, формою звернення до суду є виключно позовна заява.
Викладення позивачем змісту позовних вимог у документі, названому ним "Скарга на дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області" не нівелює факту звернення ним до суду саме з позовною заявою, оскільки в решті зазначений документ відповідає вимогам щодо її змісту та форми.
З огляду на вищевказане, позивачем не наведено обґрунтованих підстав поважності пропуску строку звернення до адміністративного суду із даною позовною заявою, та не сплачено судовий збір, всупереч вимогам чинного законодавства, а відтак, позовна заява підлягає поверненню.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадку, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Окрім цього, частиною 2 статті 123 КАС України передбачено, що у разі, якщо заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Частиною 5 статті 169 Кодексу встановлено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Згідно з приписами частини 8 цієї ж статті, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Суд звертає увагу позивача на положення частини 1 статті 45 КАС України, відповідно до якої, учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 3, 9, 123, 169, 243, 248, 256, 269, 272, 287 підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Надвірнянської районної державної адміністрації до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та скасування постанов від 08.05.2018 ВП №55907688 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892 грн., та від 08.05.2018 ВП №55907688 про стягнення витрат виконавчого провадження у розмірі 200 грн., з підстав їх неправомірності - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її підписання суддею.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.