Рішення № 75753059, 22.06.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2018
Номер справи
808/1734/18
Номер документу
75753059
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 червня 2018 року Справа № 808/1734/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: ОСОБА_1 (71504, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

до: Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд.4-а, офіс 2, ЄДРПОУ 41249795)

про: визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

14.05.2018 ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1О.) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо застосування до розміру пенсії позивача обмеження у її виплаті у розмірі 10740,00 грн.;

- зобов'язати відповідача виплачувати позивачу пенсію в раніше встановленому розмірі, а саме 13174,71 грн., без обмеження її розміром в 10740,00 грн., починаючи з 01.01.2018 та доплатити невиплачену різницю.

Ухвалою суду від 15.05.2018 відкрито провадження в адміністративній справі №808/1734/18. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) осіб на 06.06.2018.

Згідно наказу №35 від 01.06.2018 суддя перебував у відрядженні з 06.06.2018 по 08.06.2018. Розгляд справи перенесено на 15.06.2018.

Згідно наказу №42 від 11.06.2018 суддя перебував у відрядженні з 15.06.2018 по 17.06.2018.

Згідно наказу №46 від 15.06.2018 суддя перебував у відрядженні з 18.06.2018 по 19.06.2018. Розгляд справи перенесено на 18.06.2018.

Від представника позивача надійшла заява від 11.06.2018 про розгляд справи за його відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає у повному обсязі. Позиція позивача викладена в позовній заяві від 04.05.2018. Зокрема зазначено, що відповідач протиправно нараховує та виплачує пенсію позивачу із застосуванням обмеження розміру її виплати у сумі 10740,00 грн., оскільки розмір його пенсії при призначенні складав 13174,71 грн. Обмеження у отриманні максимального розміру пенсії, а саме 10740,00 грн., відповідно до ч.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено до 31.12.2017.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, про час і дату судового засідання був повідомлений належним чином. Позиція відповідача викладена у відзиві на адміністративний позов від 01.06.2018. Зокрема зазначено, що станом на 30.09.2017, з урахуванням стажу і заробітку позивача, розмір пенсії обчислювався в сумі 13174,71 грн. З огляду на положення ч.3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розмір пенсії позивача, на який він, відповідно до законодавства, мав право в 2017 році і щомісячно отримував становив 10740, 00 грн. На виконання Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" розмір пенсії позивача обчислений з урахуванням заробітної плати 3764,40 грн. (середній показник заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015 та 2016 роки) та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Після перерахунку розмір пенсії з 01.10.2017 склав 9847,54 грн. Разом з тим, зважаючи на п.4 Прикінцевих Положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якого у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, позивачу з 01.10.2017 виплачується пенсія в раніше встановленому розмірі 10740,00 грн. В даному випадку жодним чином не застосовуються обмеження розміру пенсії, в зв'язку з чим збільшення прожиткового мінімуму 1373 грн. (як стверджує позивач) не має відношення до даних правовідносин і не впливає на розмір пенсії. Відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 19.07.2017 перебуває на обліку в Енергодарському об'єднаному УПФУ Запорізької області та отримує пенсію у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивачу призначена пенсія за віком у сумі 13174,71 грн., про що свідчить Розпорядження Енергодарського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області №130528 від 09.08.2017 (а.с. 12).

Однак, з урахуванням ч.3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень, позивач щомісячно в 2017 році отримував пенсію у сумі 10740,00 грн.

13.04.2018 позивач звернувся до відповідача з вимогою про виплату пенсії у попередньо визначеному розмірі 13174,71 грн. (а.с.10).

Листом від 27.10.2018 за №120/З-1 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки, згідно матеріалів пенсійної справи, після проведеного перерахунку з 01.10.2017 розмір пенсійної виплати склав максимальну величину встановлену законодавством, а саме:

- основний розмір пенсії склав 9506,42 грн. = 0,61167 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1(К.ст)) х 4,12861 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії (К.з/пл.)) х 3764,40 грн. (середня заробітна плата (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки)

- загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.10.2017 року склав 9847,54 грн. = 9506,43 грн. (основний розмір пенсії) + 341,12 грн. (доплата за 26 роки понаднормативного стажу).

Враховуючи, що пенсійна виплата до 01.10.2017 становила 10740,00 грн., на підставі пункту 4 Прикінцевих положень Закону №1058 встановлено доплату до старого розміру виплати у сумі 892,46 грн. (а.с.11).

Позивач, не погодившись з діями відповідача щодо відмови у виплаті пенсії в раніше встановленому розмірі, без обмеження її розміром в 10740,00 грн., звернувся до суду з даним позовом.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в преамбулі якого зазначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Абзацем 1 ч.1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

При цьому, згідно з ч.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

В жовтні 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII, яким визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №1058 до набрання чинності Законом №2148, з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Однак, як зазначено у п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017, установити, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень. У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Звідси, як було зазначено вище, раніше встановленим розміром пенсії позивача є 13174,71 грн. (згідно Розпорядження Енергодарського ОУПФУ), а не 10740,00 грн., як було виплачено позивачу у відповідності до вимог ч.3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Посилання відповідача на те, що у зв'язку з реформою, яка відбулася у жовтні місяці, тобто застосування до позивача коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1 %, внаслідок якої розмір пенсії зменшився є безпідставним, оскільки при первинному призначенні пенсії за віком, пенсія позивача була розрахована з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки та оцінки страхового стажу 1,35 % та сума становила 13174,71 грн.

Оскільки до 31.12.2017 існувало обмеження в отриманні максимального розміру пенсії, а саме: 10740,00 грн., встановлене ч.3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то з 01.01.2018 таке обмеження збільшено до 13730 грн. 00 коп.

Тобто, починаючи з 01.01.2018 пенсія позивачу повинна бути виплачена у раніше встановленому розмірі - 13174,71 грн.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та зобов'язання відповідача виплачувати позивачу пенсію у раніше встановленому розмірі - 13174,71 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 04.05.2018 (а.с.3).

Таким чином, судовий збір у розмірі 704,80 грн. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (71504, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд.4-а, офіс 2, ЄДРПОУ 41249795) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Українська, буд.4-А, офіс 2; код ЄДРПОУ 41249795) щодо застосування до розміру пенсії ОСОБА_1 (71504, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) обмеження її виплати у сумі 10740, 00 грн.

Зобов'язати Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Українська, буд.4-А, офіс 2; код ЄДРПОУ 41249795) виплачувати ОСОБА_1 (71504, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію в раніше встановленому розмірі, а саме 13174,71 грн., без обмеження її розміром в 10740,00 грн., починаючи з 01.01.2018 та здійснити доплату не виплаченої різниці.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд.4-а, офіс 2, ЄДРПОУ 41249795) на користь ОСОБА_1 (71504, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 22.06.2018.

Суддя І.В. Садовий