Рішення № 75752995, 07.08.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
1640/2419/18
Номер документу
75752995
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2419/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Кисличенко О.В.

представника відповідача - Ісак Л.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про визнання рішення незаконним та зобов"язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

13 липня 2018 року ОСОБА_2 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації в якому просила:

- визнати незаконною відмову Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації у листі від 11 липня 2018 року №М-1163/03-19 щодо невидачі довідки про заробіток,

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_2 зареєстровану та засвідчену печаткою і підписами відповідальних посадових осіб довідку на ім'я ОСОБА_2 про заробіток із зазначенням підсумкової суми та з розшифруванням по наступних складових: посадовий оклад станом на 01 січня 2018 року директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, надбавка за ранг станом на 01 січня 2018 року директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, надбавка за вислугу років виходячи з тривалості особистого стажу служби ОСОБА_2 (25 років 6 місяців) та розраховану відповідно до норм чинного законодавства, діючих станом на 01 січня 2018 року, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, яка встановлена з 01 січня 2018 року директору Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, премію, яка виплачена директору Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, за січень 2018 року,

- при оформленні довідки зобов'язати відповідача зазначити - на які виплати нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також перелічити - на підставі яких первинних документів складено дану довідку (особистих рахунків, штатних розписів, платіжних відомостей та інших документів) та адресу зберігання цих первинних документів,

- звернути судове рішення до негайного виконання,

- зобов'язати відповідача подати в трьохденний термін після ухвалення судового рішенння звіт про його виконання.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у розгляді заяви, яка подана в порядку Закону України "Про звернення громадян". При цьому зазначив, що відповідач відмовляючи у видачі довідки не врахував, що запитувана довідка про заробіток може і не відповідати раніше існуючим нормативно-правовим актам, так як позивачу достатньо було б отримати довідку з відображенням інформації про заробіток за складовими відповідної посади та засвідченням її підписами посадових осіб і печаткою.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином (а.с. 67).

Відповідач у відзиві на позов зазначив, що підстав для видачі довідки про заробітну плату директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації за січень 2018 року за формою, яка була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям чинним законодавством не передбачено, а тому вимоги позивача є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив.

Згідно пункту 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 у період з 18 березня 1986 року по 28 січня 2018 року працювала на посаді начальника управління соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (а.с. 18-23).

28 січня 2000 року на підставі розпорядження голови обласної державної адміністрації ОСОБА_2 звільнено з посади в зв'язку з виходом на пенсію, що підтверджується відповідним записом у трудовій книжці (а.с. 23).

Як випливає з розпоряджень голови Полтавської обласної державної адміністрації від 25 червня 2000 року №272, від 27 вересня 2012 року №444 та від 01 березня 2016 року №74 Департамент соціального захисту населення Полтавської державної адміністрації є правонаступником управління соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (а.с. 53-64).

10 липня 2018 року ОСОБА_2 звернулася до Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації із заявою в якій просила надати довідку про заробітну плату директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації за січень 2018 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та копії документів про перейменування Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації (а.с. 50).

Листом №М-1163/03-19 від 11 липня 2018 року Департамент соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації повідомив ОСОБА_2, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII. Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 "Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 визнана такою, що втратила чинність. Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2 форми довідок про заробітну плату, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, які надавалися для перерахунку пенсії, вилучені. Враховуючи вищевикладене підстав для видачі довідки про заробітну плату директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації за січень 2018 року за формою, яка була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям чинним законодавством не передбачено (а.с. 51-52).

Позивач не погоджуючись із фактичною відмовою у наданні довідки із відповідною інформацією, звернувся до суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, судом встановлено наступне.

Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У Рішенні від 2 листопада 2004 року № 15-рп/2004 Конституційний Суд України зазначив, що "верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності". Складовою верховенства права є правова визначеність, яка, зокрема, знаходить свій вияв у принципі законних (легітимних) очікувань.

Європейський суд з прав людини у справі "Івоні Ван Дайн проти Міністерства внутрішніх справ" (Yvonne Van Duyn v. Home Office 04 грудня 1974 року) висловив правову позицію, за якою принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, ця держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо відступлять від такої політики чи поведінки, зокрема, щодо фізичних осіб без завчасного повідомлення про зміни в такій політиці чи поведінці, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

За приписами частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Так, відповідно статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" (в редакції постанови КМУ від 23 квітня 2003 року №581) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом Украъни "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

Згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" (в редакції постанови КМУ від 23 квітня 2003 року №581) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством праці та соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Абзацом третім пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за №1661/24193, було затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

У вказаній довідці зазначається найменування державного органу, прізвище, ім'я, по батькові державного службовця та посада, на якій він працював, а також відомості про посадовий оклад, надбавки, доплати, премії та інші виплати.

Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" текст статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових акті", згідно з якою у постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" пункт 4 виключено, а абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 року за №1020/29150, та яка набрала чинності з 02 вересня 2016 року, абзац третій пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 було виключено.

За приписами статті 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Враховуючи вищевикладене підприємства, установи, організації не наділені правом приймати альтернативні рішення з питань видачі довідок про заробітну плату працівникам, які перебували чи перебувають у трудових відносинах із ними, а видача, довідок на вимогу такої особи, є обов'язком.

В той же час питання наявності чи відсутності у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії вирішує безпосередньо відповідний пенсійний орган після отримання відповідно довідки.

Аргументуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач відмовляючи ОСОБА_2 у видачі довідки, діяв всупереч вимог чинного законодавства України, а тому таку відмову слід визнати протиправною та зобов'язати Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації видати позивачу довідку про заробітну плату.

Щодо вимоги позивача про звернення судового рішення до негайного виконання, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць;2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць;3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби;4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності;5) уточнення списку виборців;6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансування тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.

Таким чином підстави для допуску судового рішення до негайного виконання відсутні.

Щодо зобов'язання відповідача подати в трьохденний термін після ухвалення судового рішення звіт про його виконання, суд зазначає.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов'язань на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду.

У спірних правовідносинах суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки не вважає, що відповідачем після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса місця проживання: АДРЕСА_1) до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03195234, адреса місцезнаходження: вул. Ціолковського, 47, м.Полтава, 36023) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації викладену у листі від 11 липня 2018 року №М-1163/03-19.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_2 зареєстровану та засвідчену печаткою і підписами відповідальних посадових осіб довідку на ім'я ОСОБА_2 про заробіток із зазначенням підсумкової суми та з розшифруванням по наступних складових: посадовий оклад станом на 01 січня 2018 року директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, надбавка за ранг станом на 01 січня 2018 року директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, надбавка за вислугу років виходячи з тривалості особистого стажу служби ОСОБА_2 (25 років 6 місяців) та розраховану відповідно до норм чинного законодавства, діючих станом на 01 січня 2018 року, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, яка встановлена з 01 січня 2018 року директору Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, премію, яка виплачена директору Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, за січень 2018 року, із зазначенням на які виплати нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на підставі яких первинних документів складено дану довідку (особистих рахунків, штатних розписів, платіжних відомостей та інших документів) та адресу зберігання цих первинних документів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації судові витрати, понесені ОСОБА_2 у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).

Повне рішення складено 08 серпня 2018 року.

Суддя С.О. Удовіченко