Рішення № 75752781, 07.08.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
811/1890/18
Номер документу
75752781
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1890/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою Головного управління ДФС у Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко'логія" про стягнення податкового боргу,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДФС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДФС у Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Еко'логія" (надалі - ТОВ "Еко'логія") про стягнення податкового боргу на загальну суму 74041,21 грн. з рахунків у банках, що обслуговують такого платника.

Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджені суми грошових зобов'язань зі сплати податку на додану вартість - 41150,37 грн., з екологічного податку в сумі - 30180,61 грн., з податку на прибуток підприємства - 2710,23 грн., а загальна сума заборгованості становить 74041,21 грн. Оскільки ці кошти у встановлені строки відповідачем не сплачені, вони є податковим боргом, який позивач просить стягнути з рахунків відповідача у банках, які його обслуговують, до Державного бюджету України.

Ухвалою судді від 06.07.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - упродовж 15 днів від дня отримання цієї ухвали. Ухвала направлена на адресу відповідача за зареєстрованим місцем його знаходження та вручена відповідачу 12.07.2018 року (а.с.40).

Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

У відповідності ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.257 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Еко'логія" з 28.04.2015 року зареєстровано як юридична особа, перебуває на обліку платників податків в Олександрійській ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (а.с.10-11)

У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань у нього утворилася заборгованість перед бюджетом, стягнення якої є предметом даного спору.

Так, ТОВ "Еко'логія" до ГУ ДФС у Кіровоградській області 20.11.2017 року подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2017 року, задекларувавши позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду яке сплачується до державного бюджету у сумі 33810,00 грн. (а.с.23).

20.12.2017 року ТОВ "Еко'логія" подано до контролюючого органу податкову

декларацію з податку на додану, вартість за листопад 2017 року, задекларувавши позитивне

значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету у сумі 378,00 грн. (а.с.24)

22.01.2018 року ТОВ "Еко'логія" подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2017 року, задекларувавши позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду яке сплачується до державного бюджету у сумі 331,00 грн. (а.с.25)

20.02.2017 року ТОВ "Еко'логія" подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2018 року, задекларувавши позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду яке сплачується до державного бюджету у сумі 6279,00 грн. (а.с.26)

Згідно ст.75 Кодексу №2755-VI контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральною вважається перевірка, що проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Встановлено, що 11.07.2017 року ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку платника ТОВ "Еко'логія" з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за 2016-2017 рік, за наслідками якої складено акт № 000267/11-28-53-01/39771380 від 11.07.2017 року. Згідно з висновком цього акту в порушення п.201.10 ст.201 ПК України ТОВ "Еко'логія" податкові накладні, виписані за червень, липень 2017 року на суму ПДВ 82546,68 грн. зареєстровані в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації (а.с.29)

На підставі цього акту ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Н" №0017101209 від 11.07.2017 року, яким до відповідача згідно з п. 54.3 ст.54 ПК України застосовано штраф в сумі 13776,64 грн. (а.с.29-зв.).

Вказане податкове повідомлення-рішення було вручено відповідачу 11.07.2017 року, податкове повідомлення - рішення в установленому порядку не оскаржувалось.

22.11.2017 року ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку платника ТОВ "Еко'логія" з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за жовтень 2017 року, за наслідками якої складено акт №000103/11-28-53-01/39771380 від 22.11.2017 року. Згідно з висновком цього акту в порушення п.201.10 ст.201 ПК України ТОВ "Еко'логія" податкові накладні, виписані у листопаді 2017 року на суму ПДВ 12165,59 грн. зареєстровані в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації (а.с.27).

На підставі цього акту ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Н" №0005875301 від 22.11.2017 року, яким до відповідача згідно з п. 54.3 ст.54, ПК України застосовано штраф в сумі 1216,55 грн. (а.с.27-зв.).

Вказане податкове повідомлення-рішення було вручено відповідачу 22.11.2017 року, податкове повідомлення - рішення в установленому порядку не оскаржувалось.

08.12.2017 року ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку платника ТОВ "Еко'логія" з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за листопад 2017 року, за наслідками якої складено акт № 000249/11-28-53-01/39771380 від 08.12.2017 року. Згідно з висновком цього акту в порушення п.201.10 ст.201 ПК України ТОВ "Еко'логія" податкові накладні, виписані за листопад 2017 року на суму ПДВ 284,96 грн. зареєстровані в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації (а.с.28)

На підставі цього акту ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Н" №0010795301 від 08.12.2017 року, яким до відповідача згідно з п. 54.3 ст.54, ПК України застосовано штраф в сумі 28,50 грн. (а.с.28).

Вказане податкове повідомлення-рішення було вручено відповідачу 08.12.2017 року, податкове повідомлення - рішення в установленому порядку не оскаржувалось.

27.02.2018 року ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку платника ТОВ "Еко'логія" з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за листопад, грудень 2017 року - січень 2018 року, за наслідками якої складено акт № 000512/11-28-53-01/39771380 від 27.02.2018 року. Згідно з висновком цього акту в порушення п.201.10 ст.201 ПК України ТОВ "Еко'логія" податкові накладні, виписані за червень, липень 2017 року на суму ПДВ 37803,29 грн. зареєстровані в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації (а.с.30)

На підставі цього акту ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Н" №0017665301 від 27.02.2018 року, яким до відповідача згідно з п. 54.3 ст.54, ПК України застосовано штраф в сумі 9137,89 грн. (а.с.30-зв.).

Вказане податкове повідомлення-рішення було вручено відповідачу 27.02.2018 року, податкове повідомлення - рішення в установленому порядку не оскаржувалось.

26.03.2018 року ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку платника ТОВ "Еко'логія" з питань своєчасності сплати податку на додану вартість згідно декларації за жовтень 2017 року №9244690622 від 20.11.2017 року, за наслідками якої складено акт № 000685/11-28-53-01/39771380 від 26.03.2018 року. Згідно з висновком цього акту в порушення ст. 57.1 ПК України ТОВ "Еко'логія" несвоєчасно сплачено податок на додану вартість на суму 10000,00 грн. (а.с.31).

На підставі цього акту ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0023385301 від 26.03.2018 року, яким відповідачу згідно з статтями 122, 126 ПК України нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 2000 грн. (а.с.31-зв.).

Вказане податкове повідомлення-рішення було вручено відповідачу 26.03.2018 року, податкове повідомлення - рішення в установленому порядку не оскаржувалось.

02.04.2018 року ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку платника ТОВ "Еко'логія" з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за лютий 2018 року, за наслідками якої складено акт № 000678/11-28-53-01/39771380 від 02.04.2018 року. Згідно з висновком цього акту в порушення п.201.10 ст.201 ПК України ТОВ "Еко'логія" податкові накладні, виписані у лютому 2018 року на суму ПДВ 19080,37 грн. зареєстровані в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації (а.с.32).

На підставі цього акту ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Н" №0025565301 від 02.04.2018 року, яким до відповідача згідно з п. 54.3 ст.54, ПК України застосовано штраф в сумі 1908,05 грн. (а.с.32-зв.).

Вказане податкове повідомлення-рішення було вручено відповідачу 02.04.2018 року, податкове повідомлення - рішення в установленому порядку не оскаржувалось.

ГУ ДФС у Кіровоградській області відповідно до п.129.1.1, п.129.1 ст. 129 ПК України за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання ТОВ "Еко'логія" нараховано пеню.

Як вбачається з наведеного у позові розрахунку, заборгованість відповідача зі сплати пені з податку на додану вартість становить 69,58 грн. (23,21 грн. + 46,37 грн.). Доказів її погашення суду не надано.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки про заборгованість, розрахунку податкового боргу та облікової картки ТОВ "Еко'логія" має заборгованість з податку на додану вартість з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій та пені в сумі 41150,37 грн. (а.с.12-13, 22). У строк, установлений статтею 203 ПК України, цю суму відповідачем до бюджету не сплачено.

Також ТОВ "Еко'логія" до ГУ ДФС у Кіровоградській області 09.02.2018 року подано податкову декларацію з плати екологічного податку за 4 квартал 2017 року, у якій ним задекларовано податкове зобов'язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах в розмірі 18022,50 грн. (а.с.17).

17.01.2018 року ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку ТОВ "Еко'логія" з питання своєчасності сплати надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах. За наслідками перевірки складено акт № 000127/11-28-53-01/39771380 від 17.01.2018 року, яким встановлено порушення відповідачем п.250.2 ст.250 та ст.126 ПК України. (а.с.15).

На підставі цього акту контролюючим органом винесено податкове повідомлення рішення форми "Ш" №0003935301 від 17.01.2018 року, яким на підставі ст.122, ст.126 ПК України до відповідача застосовано штраф у розмірі 12702,08 грн. (а.с.16). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 17.01.2018 року, у встановленому порядку не оскаржено.

Відповідно до довідки про заборгованість, розрахунку податкового боргу та облікової картки ТОВ "Еко'логія" має заборгованість з плати екологічного податку за 4 квартал 2017 з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій та пені та (з урахуванням сплати) в сумі 30180,61 грн. (а.с.12, 14)

Щодо податкового боргу з податку на прибуток підприємств. 29.03.2018 року ТОВ "Еко'логія" подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2017 рік задекларувавши податок на прибуток нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду в сумі 1714,00 грн. (а.с.19-20).

04.04.2017 року ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку ТОВ "Еко'логія" з питання своєчасності подання податкової звітності податку на прибуток. За наслідками перевірки складено акт № 21/11-28-12-09/39771380 від 04.04.2017 року, яким встановлено порушення відповідачем пп.49.18.3, п. 49.18 ст. 49, п. 203.1 ст. 203 ПК України. (а.с.21).

На підставі цього акту контролюючим органом винесено податкове повідомлення рішення форми "ПС" №0026205301 від 04.04.2018 року, яким на підставі п.126.1 ст.126 ПК України до відповідача застосовано штраф у розмірі 1020,00 грн. (а.с.21-зв.).

Відповідно до довідки про заборгованість, розрахунку податкового боргу та облікової картки ТОВ "Еко'логія" має заборгованість податку на прибуток підприємств з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій та пені (з урахуванням сплати) в сумі 2710,23 грн. (а.с.12-13, 18)

При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).

Підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. (п.57.1 ст.57 ПК України).

Пунктом 56.11 статті 56 ПК України встановлено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Таким чином, грошове зобов'язання, самостійно визначене платником у податковій декларації є узгодженим та повинно бути сплачено у встановлений законом строк.

Згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом. (пункт 54.5 статті 54 ПК України).

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

За визначеннями, наданими пп.14.1.39, 14.1.175 п.14.1 статті 14 ПК України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.

Згідно п.14.1.60 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до абз.11 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з п.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Порядок нарахування та сплати пені установлений главою 12 Податкового кодексу України.

Згідно з пунктом 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається: 129.1.1. при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); 129.1.2. при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); 129.1.3. при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Відповідно до пункту 129.3 статті 129 ПК України нарахування пені закінчується: 129.3.1. у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; 129.3.2. у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; 129.3.3. у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); 129.3.4. при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).

У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

Згідно з пунктом 129.4 статті 129 ПК України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Відповідно до пункту 129.5 статті 129 ПК України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Порядок сплати пені, нарахованої за невиконання податкового зобов'язання, передбачений статтею 131 ПК України.

Відповідно до пункту 131.1 статті 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом. (пункт 131.2 статті 131 ПК України)

Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року №422, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 року за №751/28881, затверджено Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі - Порядок №422).

За визначенням, наведеним у пункті 2 розділу І Порядку №422, інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Главою 2 розділу III Порядку №422 передбачено відображення в інтегрованій картці надходжень сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджету та єдиного внеску.

Згідно з пунктом 4 цієї глави після рознесення сум до ІКП автоматично проводиться розрахунок пені за правилами, визначеними главою 7 цього розділу, та проведення відповідних операцій щодо нарахування пені в ІКП.

При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник, у першу чергу зараховуються у рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник, у наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу - у рахунок пені згідно з черговістю їх виникнення.

Якщо платник не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган ДФС самостійно здійснює розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

Главою 7 розділу III Порядку №422 встановлені правила нарахування та погашення пені за несвоєчасно сплачені суми платежів, що контролюються органами ДФС.

Відповідно до цих правил нарахування пені розпочинається: після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня:1) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Податковим кодексом України; 2) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Податковим кодексом України; у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або органом ДФС під час перевірки такого податкового агента.

Нарахування пені (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2 та 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 глави 12 розділу II Податкового кодексу України) здійснюється у день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу).

Нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу Казначейства та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України);

при прийнятті рішення про скасування або списання суми податкового боргу (його частини).

Вирішуючи спір щодо стягнення з відповідача податкового боргу, суд виходив з того, що відповідно до визначень, наведених у статті 14 ПК України: грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України); штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України); пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України); податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України).

Відповідно до пункту 111.2 статті 111 ПК України пеня та штрафні (фінансові санкції (штрафи) є окремими та різними видами фінансової відповідальності.

Пунктом 87.1 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.

Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також: а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника); б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4 1 статті 43 цього Кодексу; в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України.

Згідно з пунктом 87.9 статті 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Відповідно до пунктів 59.1, 59.4, 59.5 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Судом установлено, що у зв'язку з виникненням у відповідача податкового боргу ГУ ДФС у Кіровоградській області йому надіслано податкову вимогу форми "Ю" № 463-53 від 04.12.2017 року про сплату 16025,16 грн. (а.с.33). Вказана податкова вимога на даний час не відкликана, сума податкового боргу повністю не погашена.

Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Зважаючи на доведеність у ході судового розгляду справи розміру податкового боргу відповідача з податку на додану вартість в сумі 41150,37 грн., з екологічного податку в сумі 30180,61 грн., з податку на прибуток підприємств в сумі 2710,23 грн., на загальну суму 74041,21 грн. (41150,37 грн.+ 30180,61 грн.+ 2710,23 грн.), вимоги адміністративного позову про стягнення з рахунків відповідача у банках, що його обслуговують, коштів у цій сумі в дохід державного бюджету підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Такі витрати позивачем у даній справі не понесені.

Керуючись статтями 90, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву Головного управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, ЄДРПОУ: 39393501) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко'логія" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, просп. Леніна, 118, кв. (офіс) 148, ЄДРПОУ: 39771380) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю "Еко'логія" (ЄДРПОУ: 39771380) у банках, що його обслуговують та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в дохід Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість в сумі 41150,37 грн. (сорок одна тисяча сто п'ятдесят гривень 37 коп.).

Стягнути з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю "Еко'логія" (ЄДРПОУ: 39771380) у банках, що його обслуговують, в дохід Державного бюджету України податковий борг з екологічного податку у сумі 30180,61 грн. (тридцять тисяч сто вісімдесят гривень 61 коп.).

Стягнути з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю "Еко'логія" (ЄДРПОУ: 39771380) у банках, що його обслуговують, в дохід Державного бюджету України податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 2710,23 грн. (дві тисячі сімсот десять гривень 23 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина