
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
08 серпня 2018 р. Справа № 802/1636/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара Павла Анатолійовича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до: Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві (вул. Якуба Колоса, 6, м. Київ, 03146)
про: внесення змін до актового запису
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві про зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що звернулась до Головного територіального управління юстиції у м. Києві Святошинського району м. Києві Відділ державної реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актового запису про народження №14 від 25.06.1955 року ОСОБА_2 щодо зміни національності матері з "українка" на "полька". Однак, листом від 23.01.2018 року відповідач відмовив позивачу у внесенні змін, в зв'язку із тим, що відсутні підстави для внесення змін до актового запису про народження.
Ухвалою суду від 23.06.2018 року за вказаним позовом відкрито провадження та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно положень КАС України відповідачу надано право подання до суду відзиву щодо заявлених позивачем вимог. Однак, відповідач своїм правом не скористався, відзив щодо позовних вимог ОСОБА_1 до суду не направив.
У судове засідання представники сторін не прибули, однак подали заяви про розгляд справи за їх відсутності (вх. №30691 від 23.07.2018 та №28788 від 11.07.2018).
Враховуючи вимоги частини 9 статті 205 КАС України суд постановив провести розгляд справи у письмовому провадженні без участі сторін за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в записі про народження №14 від 25.06.1955 в графі відомості про батьків зазначено: батько ОСОБА_3, національність українець; мати ОСОБА_2, національність полька.
Однак у свідоцтві про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 виданого 11.08.1976 року у графі національності матері зазначено "українка".
ОСОБА_1 із заявою звернулась до Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві про внесення змін до актового запису про народження №14 від 25.06.1955, а саме змінити національність матері з "українка" на "полька".
Однак, Святошинський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві листом за №266/16.10-36 від 23.01.2018 в зв'язку із відсутністю підстав для внесення змін до актового запису про народження, відмовлено.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 1 липня 2010 р. №2398-VI (далі - Закон № 2398), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011р. №96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011р. за №55/18793 (далі - Правила).
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 1 липня 2010 р. № 2398-VI (далі - Закон № 2398) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 22 названого Закону №2398 внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно з ч. 2 наведеної ст. 22 Закону №2398 та п. 2.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011р. №96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за №55/18793 (далі - Правила) внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема, особи, щодо якої складено актовий запис.
Згідно з вимогами п. 2.11. Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Відповідно до вимог п. 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно матеріалів справи судом встановлено, що в актовому записі від 25.06.1955 року про народження дитини ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 внесено відомості про матір ОСОБА_2, національність "полька".
В розумінні положень ст. 75 КАС України, вказані докази є достовірними та на підставі яких судом встановлено дійсність обставин справи та заявлених вимог.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. (ч. 1 ст. 76 КАС України).
Зокрема не внесення змін в актовий запис порушує право позивача на відновлення етнічного походження свого роду та особисті немайнові права, визначені Законом України "Про національні меншини", виходячи з наступного.
Згідно з вимогами ст. 11 Закону України від 25 червня 1992 р. №2494-XII "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Вимогами ст. 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, яка ратифікована Законом України №703/97-ВР від 9 грудня 1997 р. "Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин" визначено, що кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Особи, які належать до національних меншин, можуть здійснювати права і свободи, що випливають з принципів, проголошених в зазначеній Рамковій конвенції, одноосібно та разом з іншими.
Згідно з ч. 1 ст. 11 вказаної Конвенції, сторони зобов'язуються визнавати за кожною особою, яка належить до національної меншини, право використовувати своє прізвище (по батькові) та ім'я мовою меншини, а також право на їх офіційне визнання, відповідно до умов, передбачених у їх правових системах.
Згідно з вимогами ст. 3 Угоди про принципи співробітництва між Україною та Республікою Польща по забезпеченню прав національних меншин визначено, що для досягнення цілей цієї Угоди під національними меншинами (надалі "меншини") маються на увазі відповідно: групи громадян України, які є поляками за національністю, та які виявляють почуття національної самосвідомості, єдності зі своїм етносом; групи громадян Республіки Польща, які є українцями за національністю та які виявляють почуття національної самосвідомості, єдності зі своїм етносом.
Відповідно до вимог ст. 3 згаданої Угоди, кожна із Сторін враховує у своїй політиці законні інтереси меншин, вживає законодавчі, адміністративні та інші необхідні заходи для зберігання, розвитку їх етнічної, мовної, культурної та релігійної самобутності, недопущення на своїй території будь-якої дискримінації осіб за ознакою їх приналежності до меншини, а також будь-яких спроб асиміляції меншин проти їх волі.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 6 Закону України №2398-VІ до компетенції відділів державної реєстрації актів цивільного стану віднесено проведення державної реєстрації народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, внесення змін до актових записів цивільного стану, поновлення та анулювання їх; формування Державного реєстру актів цивільного стану громадян, ведення його, збереження архівного фонду; здійснення відповідно до законодавства інших повноважень.
Як зазначено вище, відповідно до вимог ч. 1 ст. 22 цього Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Зміни в актові записи про народження від 11.08.1976 серії НОМЕР_2 в частині національності матері позивача жодним чином не впливають а ні на інтереси держави, а ні на інтереси суспільства в цілому, та не порушують права та інтереси інших осіб.
Визначаючись щодо способу захисту в межах заявлених вимог, суд вважає, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача можливе без визнання відмови протиправною, що відповідає приписам ч. 2 ст. 5 КАС України, в силу якої захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За наведеного вище, з урахуванням належних доказів, які містять інформацію щодо предмету позову та обставин, які підтверджують заявлені вимоги, суд дійшов висновку, що позовна вимога є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, а захист прав позивача судовому захисту шляхом постановлення судового рішення про зобов'язання Святошинського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 в графі національність матері з "українка" на "полька".
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Святошинський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 в графі національність матері з "українка" на "полька".
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1); Святошинський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві (вул. Якуба Колоса, 6, м. Київ, 03146, код ЄДРПОу 26125455)
Суддя Комар Павло Анатолійович