
гСправа № 358/1104/18 Провадження № 2-о/358/119/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 серпня 2018 року м. Богуслав
Богуславський районний суд Київської області в складі: головуючого судді Корбута В.М., за участю секретаря судового засідання Ведмеденко І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін в залі суду в м. Богуславі цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Богуславська районна державна нотаріальна контора, Богуславський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області про встановлення факту смерті особи,
В С Т А Н О В И В:
26 липня 2018 року ОСОБА_1 (далі- заявник) звернувся суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер 24 грудня 2017 року на території Луганської області м.Червонопартизанськ.
В обґрунтування своєї заяви заявник, посилається на те, що він є сином ОСОБА_2, що підтверджується копією його свідоцтва про народження серії І-УР № 234434, виданого 11.09.1960 року (а.с. 6). 24 грудня 2017 року його батько ОСОБА_2 помер на тимчасово окупованій території України в місті Червонопартизанськ, Луганської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ВВ № 060533, виданою 26.04.2018 року відділом запису актів громадянського стану Свердловського районного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки (а.с. 8).
Під час життя, 21 квітня 2015 року ОСОБА_2 склав заповіт на його користь на земельну ділянку (а.с. 7). Після смерті батька він звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але йому було відмовлено та роз’яснено, що для оформлення спадщини необхідно надати до нотаріальної контори свідоцтво про смерть батька, виданого державними органами влади України. Оскільки його батько помер на тимчасово окупованій території України, він не може отримати свідоцтва про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, тому змушений звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті його батька, зоб отримати спадщину.
Заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 в судове засідання не з’явилися, не дивлячись, що належним чином були повідомленні про час, дату і місце розгляду справи.
Представник заінтересованої особи - Богуславської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явився, відзив на заяву не надіслав, але надав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника (а.с. 18).
Представник заінтересованої особи - Богуславського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області в судове засідання не з'явився, відзив на заяву не надіслав, не дивлячись, що належним чином був повідомленні про час, дату і місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги заявника підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є сином ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження заявника (а.с. 6).
Факт смерті ОСОБА_2 в м. Червонопартизанськ, м.Свердловськ, Луганської Народної Республіки безспірно встановлений, наданою суду копією свідоцтва про смерть серії І-ВВ № 060533, виданою 26.04.2018 року відділом запису актів громадянського стану Свердловського районного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки (а.с. 8).
Наведені документи відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування Закону України «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч.ч.2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», тимчасово окупованою територією України визначена у тому числі територія Луганської області, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1 ст .18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч.ч. 1-2 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Суд приходить до висновку, що заявник не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть ОСОБА_2 в місті Червонопартизанськ, Луганської області, оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження органи влади України як заклади охорони здоров'я або судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть.
Статтею 17 ч.1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону, державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно роз’яснень, викладених у п.1 постанови ПВСУ від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявника. При цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Оскільки ОСОБА_2 помер на території тимчасово непідконтрольній Україні, його смерть не може бути зареєстрована в органах ДРАЦС України на підставі документів, виданих на тимчасово непідконтрольній території Україні, тому вимоги заявника про встановлення факту смерті ОСОБА_2 підлягають задоволенню.
Керуючись ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 4, 10, 264, 265, 273, 293, 315, 317, 319, 430 ЦПК України,суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України, на тимчасово окупованій території України, а саме, помер 24 грудня 2017 року в місті Червонопартизанськ, м. Свердловськ, Луганської області, Україна.
Рішення, відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до Богуславського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області для державної реєстрації смерті ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Богуславський районний суд Київської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий: суддя ОСОБА_4