Постанова № 75745631, 31.07.2018, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
31.07.2018
Номер справи
914/2642/17
Номер документу
75745631
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" липня 2018 р. Справа № 914/2642/17

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого судді Галушко Н.А. (доповідач)

суддів Данко Л.С.

ОСОБА_1

секретар судового засідання – Кишенюк Н.

за участю представників:

від позивача: не з”явився;

від відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4-представники;

розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства “Львівелектромаш” №55/14-693 від 21.05.2018

на рішення Господарського суду Львівської області від 25.04.2018 (суддя Горецька З.В. повний текст рішення складено 02.05.2018, м.Львів)

у справі № 914/2642/17

за позовом: Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал”, м.Львів

до відповідача: Публічного акціонерного товариства “Львівелектромаш”, м.Львів

про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в розмірі 11 317,01 грн.

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Господарського суду Львівської області 18.12.2018 подано позов Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» до Публічного акціонерного товариства “Львівелектромаш” про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в розмірі 11 317,01 грн.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 25.04.2018 у справі № 914/2642/17 (суддя Горецька З.В.) позов Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" до Публічного акціонерного товариства “Львівелектромаш” про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в розмірі 11 317,01 грн. - задоволено. Стягнено з Публічного акціонерного товариства “Львівелектромаш” на користь Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" - 9 365,80грн. як додаткову плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень та 1 600,00грн. витрат по сплаті судового збору. Стягнено з Публічного акціонерного товариства “Львівелектромаш” в дохід міського бюджету Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища м.Львова, рахунок 33110331700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100 Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності банк ГУДКУ у Львівській області, код ЄДРПОУ: 23949066, код МФО 825014) нарахування у розмірі 1 951,21грн. за скид понаднормативних забруднень.

Рішення суду мотивовано тим, що враховуючи обов»язкові у спірних правовідносинах положення місцевих Правил, а також те, що у ОСОБА_4 № 8066 від 14.11.2016 зазначено про наявність ідентифікаційної таблички якою позначено КК-1 - з якого відібрана контрольна проба, та зазначено про участь у відборі як представника відповідача головного інженера, беручи до уваги, що представник ОСОБА_4 підписав без зауважень, та враховуючи відсутність будь-яких інших письмових заперечень відповідача з приводу місця чи інших обставин відбору проби (і на Претензію), заперечення відповідача не відповідають дійсності, позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.

ПАТ “Львівелектромаш” подано апеляційну скаргу №55/14-693 від 21.05.2018, в якій просить рішення Господарського суду Львівської області від 25.04.2018 скасувати повністю і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю, посилаючись на те, що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду, обставинам справи.

Скаржник вважає, що оскільки позивачем не долучено до матеріалів справи акту розмежування балансової належності мереж водовідведення та експлуатаційної відповідальності, місця взяття проб стічних вод є неузгодженими.

Окрім того, скаржник зазначає, що до КК-1 (з якого здійснено відбір контрольної вибіркової проби стічних вод) ЛМКП «Львівводоканал» в порушення п.7 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова здійснено приєднання випусків стічних вод від кількох підприємств, зокрема, ПП «УКРРИБА», ДП «ФАКРО-ЛЬВІВ», ТОВ «КАР»ЄРБУД». Даний факт підтверджується планом мереж каналізації та водопостачання від 1970 року.

Так, скаржник зазначає, що до матеріалів справи не долучено документи щодо підтвердження показника виробничої собівартості по очищенню 1 куб.м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що унеможливлює, на думку скаржника, проведення розрахунку суми додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень.

ЛМКП «Львівводоканал» у відзиві на апеляційну скаргу просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, посилаючись на те, що поданими доказами позивачем обгрунтовано підставність позовних вимог, судом всебічно і повно досліджено наявні у справі докази і з»ясовано обставини справи, рішення суду прийнято із додержанням норм матеріального і процесуального права.

Позивачем подано клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки представник позивача знаходиться у черговій відпустці, що підтверджується наказом №1150 про надання відпустки.

Відповідно до ч. ч. 12, 13 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи. Якщо суд апеляційної інстанції визнав обов'язковою участь у судовому засіданні учасників справи, а вони не прибули, суд апеляційної інстанції може відкласти апеляційний розгляд справи.

При цьому, положеннями вказаної статті передбачено право, а не обов'язок суду відкласти апеляційний розгляд справи.

Враховуючи те, що явка представників сторін судом апеляційної інстанції обов'язковою не визнавалась, розгляд справи відкладався, участь в засіданні суду є правом, а не обов'язком сторони, зважаючи на обмежений ч.1 ст. 273 ГПК України строк для перегляду рішень місцевого господарського суду, Львівський апеляційний господарський суд дійшов висновку про необхідність здійснення перевірки рішення Господарського суду Львівської області в апеляційному порядку за відсутності представника позивача, який належним чином повідомлявся про час та місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи, апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін в судових засіданнях, суд апеляційної інстанції встановив наступне:

Як вбачається із матеріалів справи, між ЛМКП «Львівводоканал» та ПАТ “Львівелектромаш” укладено договір №302368 від 26.01.2010 про подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі.

Згідно із умовами п.1.1 договору №302368 від 26.01.2010 року позивач зобов»язався забезпечувати відповідача питною водою та прийманні стічних вод, а відповідач - користуватися послугами: здійснювати забір води з водопроводу, скидати стічні води у каналізацію і сплачувати вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України (надалі Правила користування), Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення (надалі Правила експлуатації), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (надалі Правила приймання).

Відповідно до п.2.1.1 договору №302368 позивач також зобов'язався згідно з технічними умовами на приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львівводоканалом, забезпечити в розмірі лімітів, зокрема, приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об'ємі: 339 куб.м./міс., дощових (талих) стічних вод 890 куб.м./міс.

Згідно із п.2.2.1 договору №302368 відповідач зобов»язався отримати в Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання абонента до мереж водопроводу та каналізації, погодити Паспорт водного господарства ( в разі його відсутності) протягом 1 місяця з моменту укладення договору і у встановленому порядку отримати Дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин.

Відповідно до п.2.2.7 та договору №302368 відповідач зобов'язався не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.

За умовами п.4.4. договору сторони погодили, що скидання абонентом стічних вод з перевищенням понад встановленого ліміту оплачується в п»ятикратному розмірі. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання.

Згідно із умовами п.2.2.3 договору №302368 відповідач повинен надати перелік об»єктів (структурних підрозділів), які використовують воду (від яких приймаються стоки), згідно з Правилами користування, за формою, що відповідає додатку №1 до договору; повідомляти про зміни перелічених даних не пізніше 20-ти днів від їх виникнення.

До договору №302368 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізації ЛМКП «Львіводоканал» затверджено Ліміт №1875 від 01.12.2012. Названим лімітом визначено допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах підприємства.

В ході розгляду справи в суді першої інстанції встановлено, що 14.11.2016 представниками позивача, в присутності представника відповідача за адресою знаходження об»єкта відповідача, а саме: м Львів, вул. Городоцька, 355, здійснено вибірковий відбір проб стічних вод з контрольного колодязя КК-1, про що складено ОСОБА_4 №8066 про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, вид проби разова. Зазначений акт підписаний представниками ЛМКП «Львівводоканал» та представником відповідача головним інженером ОСОБА_5 без зауважень. В даному акті зазначено, що ємності з пробами промарковані бирками (№ акту відбору, дата акту, № проби згідно з актом), проби в ємкостях 1,5л для проведення контрольного аналізу запломбовано (пломба ЛВК-12) передано абонентові. Акт про відбір проб підписаний представниками сторін без зауважень.

Хімічною лабораторією ЛМКП «Львівводоканал», на підставі акту про відбір вибіркової проби № 8066 від 14.11.2016, проведено дослідження із датою початку аналізу 14.11.2016 та датою кінця аналізу 23.11.2016 та оформлено результати вимірювань (показники якості стічних вод).

На підставі результатів вимірювань відібраної проби стічних вод встановлено, що відповідач перевищив у стоках максимально дозволені (ліміт №1875) норми концентрації азоту амонійного та фосфатів.

Відповідно до Правил користування системами комунального водопосачання та водовідведення в містах і селищах України, Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова чинного договору №302368 та акту від 14.11.2016 №8066 проведено розрахунок величини додаткової плати для ПАТ «Львівелектромаш» за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей №6956/36 від 06.12.2016, та нараховано відповідачу додаткову плату в загальній сумі 11 370,01 грн.

Відповідно до п.7.10 Правил приймання стічних вод при виявленні перевищення допустимих концентрацій забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання стічних вод, Водоканал після закінчення аналізу направляє підприємству повідомлення про виявлене перевищення допустимих концентрацій забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання стічних вод, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення допустимих концентрацій Водоканал направляє підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на підприємстві).

Як підтверджується матеріалами справи, позивачем було направлено відповідачу претензію №вих-вд118-17 від 10.01.2017 із актом про відбір проби від 14.11.2016 №8066, розрахунок додаткової плати за скид стічних вод №6956/36 від 06.12.2016, рахунки П1 №6956/ВК та П2 №6956/ЕК та акт про приймання стічних вод №6956, що підтверджується фіскальним чеком від 11.01.2017. Позивачем від відповідача відповідь на претензію не отримано.

Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема із правочинів.

Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 202 ЦК України).

Згідно з ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За п.3 ч.1 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов»язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

За правилами ст.526 ЦК України, ст.193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до п. 1 статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов»язковим для виконання сторонами.

Відповідно до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Водного кодексу України розроблено Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 за N 403/6691 (державні Правила). Ці Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

Пунктом 1.5 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 №37, зареєстрованих Мінюстом України 26.04.2002 №403/6691 (чинних на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що на підставі цих правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію. Місцеві правила приймання згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров»я України (п. 1.6. Правил).

Пунктом 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України передбачено, що підприємства зобов»язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормових забруднень при порушенні встановлених показників.

Згідно із умовами Правил Держбуду України, від 19.02.2002 №37 Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу. Порядок та періодичність відбору контрольних проб визначається у місцевих Правилах приймання (п.7.4 Правил).

Водоканал здійснює контроль за витратою та якістю стічних вод, що скидають підприємства. Цю роботу організовує адміністрація Водоканалу, яка розробляє інструктивні матеріали щодо контролю за стічними водами Підприємств, які затверджує керівник Водоканалу. Адміністрація Водоканалу повинна передбачити виділення відповідних трудових та матеріальних ресурсів, обладнання, транспортних засобів, виходячи з потреби контролю обсягів та якості стічних вод кожного Підприємства не менше одного разу на три місяці (п.7.5 Правил).

Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Підприємств використовуються як дані лабораторії Водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі акредитації (п.7.6 Правил).

При проведенні вимірювань на випусках стічних вод Підприємств засоби вимірювань повинні бути повірені органами Держстандарту України та зареєстровані у Водоканалі. (п.7.7 Правил).

З метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента (п.7.8 Правил).

При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення Водоканал направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві) (п.7.10 Правил). У місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб (п.7.11 Правил).

За п.3.5.1 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 №292 підприємство зобов'язане здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації (п.7.3). Не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод в КК на своїх випусках.

Пунктами 3.1.4, 3.1.5 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова визначено, що Водоканал зобов'язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Підприємства, а також за режимом і обсягом скиду, виставляти Підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку Підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без Дозволу, невиконання вимог ОСОБА_4, тощо), Водоканалом нараховується додаткова плата із застосуванням коефіцієнта кратності.

Відповідно до п.3.2.4, п.3.2.3 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова Водоканал має право у будь-який час самостійно або за участю представника Абонента (попередивши підприємство) відбирати проби стічних вод. Проводити обстеження водопровідних і каналізаційних систем будь-якого водоспоживача та складати акти за результатами цих обстежень.

Згідно із п.3.2.6, п.3.5.5 місцевих Правил Водоканал має право проводити хімічний аналіз проб стічних вод підприємств та робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин стічних вод допустимим. Підприємство зобов»язане забезпечити можливість проведення контролюючими службами у будь-який час доби обстеження підприємства з питання роботи локальних КОС та контролю за скиданням стічних вод у міську каналізацію, надавати необхідні документи та експлуатаційний персонал.

Відповідно до п.3.10.3. місцевих Правил акт підписується уповноваженими представниками водоканалу і підприємства.

За умовами п.6.1. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова граничні нормативні показники якості стічних вод, що скидаються Підприємством у міську каналізацію (загальні вимоги, додаток 10.1.) встановлюється згідно з державними правилами приймання з урахуванням таких факторів: допустима концентрація забруднювальних речовин в міській каналізації (на випуску підприємства); допустима концентрація забруднювальних речовин на вході в міські КОС; величини лімітів на скид забруднювальних речовин, які встановленні Водоканалу ДУЕП в дозволі на спеціальне водокористування; допустимий вміст солей важких металів в осадах стічних вод; вміст солей у воді місцевого водопроводу.

Згідно п.6.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова для підприємств, внесених до переліку (п.4.3.1), допустима концентрація встановлюється згідно з доведеним Лімітом на скид (п.4.5), дотримання встановлених допустимих концентрацій визначається в КК на Випусках Підприємства.

Відповідно до пунктів 7.4.3,7.4.4 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова на відібранні проби складається акт про відбір проб. Відбір проб проводиться уповноваженими працівниками контролюючих служб. При цьому на підприємство покладаються обов»язки згідно з п.3.5.5.

Пунктом 5.16. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова встановлено, що об'єднання випусків стічних вод від кількох підприємств дозволяється тільки після контрольного колодязя на випуску кожного підприємства.

Згідно із п.5.15 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова підприємство, яке допускає у свою каналізаційну мережу стічні води іншого підприємства, несе перед водоканалом відповідальність за якісні показники усієї суміші стічних вод на своїх випусках.

Відповідно до п.2.3, 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України підприємства мають право перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого підприємства, виконані водоканалом та оскаржувати їх, звертатися до господарського суду з оскарженням неправомірно (на їх погляд) виставлених рахунків та вимагати проведення аналізу стічних вод підприємства.

Як вбачається із матеріалів справи та правомірно зазначено судом першої інстанції, вищенаведеним правом відповідач не скористався, та на час слухання справи в суді першої та апеляційної інстанцій доказів оскарження проведених розрахунків позивачем допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах відповідачем не надано, належних та допустимих доказів в підтвердження підключення будь-яких інших абонентів до КК та доказів внесення відповідних змін до погодженого ліміту чи змін до договору також відповідачем не подано, доказів проведення контрольного аналізу проб відповідачем не надано.

Також, не береться до уваги твердження скаржника, що місця взяття проб є неузгодженими, а до КК-І здійснено приєднання випусків стічних вод кількох підприємств, що на думку відповідача підтверджується планом мереж від 1970р., з огляду на наступне.

Відповідно до п. 3.1.5 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002р № 292 Водоканал зобов»язаний виставляти Підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку Підприємств порушень Правил, зокрема перевищення встановлених показників якості стічних вод, Водоканалом нараховується додаткова плата з застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8, 9 Правил).

Окрім того, згідно п.3.5 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова Підприємства зобов»язані:

здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи Міської Каналізації (п. 7.3); не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод в КК на своїх Випусках (п.3.5.1), за відсутності КК побудувати їх (п.3.5.7), відповідно до п.3.5.9 позначити ідентифікаційними табличками місця розташування КК (п. 7.1.1.5), здійснювати необхідні заходи для запобігання потрапляння в КК випадкових забруднень (п.3.5.10), тощо.

Відповідно до розділу 7.1 місцевих Правил:

Відбір Проб здійснюється з КК (п.7.1.1 Правил);

Кожен об»єкт водоспоживання може бути приєднаний до Міської Каналізації окремими Випусками з обов'язковим спорудженням на кожному Випуску КК (п.7.1.1.1 Правил);

КК, як правило, повинні перебувати за межами Підприємства, а їх конкретне місцезнаходження узгоджується з Водоканалом (п.7.1.1.2 Правил);

Відповідно до п.7.1.1.5 Підприємства обладнують свої КК ідентифікаційними табличками, на яких вказується:

-назва Підприємства;

-позначення КК на Підприємстві (КК1, КК2 і т.д.);

-місце розміщення колодязя і відстань до нього в метрах (якщо табличка не знаходиться безпосередньо біля КК);

КК споруджуються та обладнуються Підприємствами (п.7.1.6 Правил).

Крім того, відповідно до п. 5.14 місцевих Правил відповідальність за кількісні та якісні показники стічних вод Підприємств - орендарів нежитлових площ, приміщень та виробничих споруд і комплексів несе Підприємство-орендодавець.

А відповідно до п.5.15 місцевих Правил Підприємство, котре допускає у свою каналізаційну мережу стічні води іншого Підприємства, несе перед Водоканалом відповідальність за якісні показники усієї суміші стічних вод на своїх Випусках.

Враховуючи обов»язкові у спірних правовідносинах наведені положення місцевих Правил, а також те, що у ОСОБА_4 № 8066 від 14.11.2016 зазначено про наявність ідентифікаційної таблички, якою позначено КК-1 - з якого відібрана контрольна проба, та зазначено про участь у відборі як представника відповідача головного інженера, беручи до уваги, що представник ОСОБА_4 підписав без зауважень, та враховуючи відсутність будь-яких інших письмових заперечень відповідача з приводу місця чи інших обставин відбору проби, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції, що наведені у апеляційній скарзі доводи не відповідають дійсності та документально не підтверджені. Крім того, в матеріалах справи відсутні будь-які інші докази того, що місця взяття проб є неузгодженими, і до КК-І здійснено приєднання випусків стічних вод кількох підприємств.

Окірм того, судова колегія вважає помилковим твердження скаржника щодо того, що відсутність документів щодо підтвердження показника виробничої собівартості по очищенню 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій як однієї із складових частин формули розрахунку додаткової плати згідно вимог п.3.2 Інструкції унеможливлює проведення розрахунку суми додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням очищення допустимих концентрацій забруднень з огляду на таке.

Відповідно до п. 1.6 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (ст. 30) затверджують виконавчі органи місцевих рад.

Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх підприємств, яким водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.

Відповідно до п. 1.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі Інструкція) Підприємства скидають стічні води в системи комунальної чи відомчої каналізації та сплачують їм за послуги водовідведення відповідно до договорів з Водоканалами. Договори укладають на підставі місцевих Правил ...

Відповідно до п. 2.3 Інструкції нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання.

Пунктом 3 чинного на час виникнення спірних правовідносин рішення виконкому ЛМР від 18.09.2002. № 292 встановлено норматив плати за скид наднормативних забруднень згідно п. 8.2 додатку до цього рішення, тобто Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, які затверджені цим рішенням.

Згідно з п.п. 8.2 місцевих Правил норматив плати за очищення 1 куб.м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), встановлено як частку від тарифу за послуги водовідведення:

Нпі = Чт х Ті,

де Чт - частка собівартості очищення стічних вод у виробничій собівартості послуг водовідведення; Ті - тариф, встановлений за послуги водовідведення.

При цьому (п. 8.2.1) для розрахунку (п. 8.4.5) Чт=1.

Отже, чинним на момент відбору проб рішенням уповноваженого органу - ЛМР від 18.09.2002 № 292 було встановлено норматив плати для обчислення і нарахування плати за скид наднормативно забруднених стічних вод у п.п. 8.2, 8.2.1, затверджених при цьому місцевих Правил, що відповідає вимогам п.п. 1.3, 2.3 та не суперечить п.3.2 Інструкції.

Крім того, відповідно до п.3.6 договору №302368 від 26.01.2010 сторони домовились, що скидання Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з підвищеним коефіцієнтом. А нарахування за послуги водовідведення проводиться Водоканалом відповідно до Правил приймання (тобто місцевих Правил).

З врахуванням наведеного, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції, що нарахування позивачем додаткової плати у спірних правовідносинах проведено відповідно до місцевих Правил - розділу 8, де усі складові частини формул розрахунку, зокрема норматив плати - були відомі і обов»язкові до застосування.

Додатково судова колегія зазначає, що питання відповідності місцевих Правил - Інструкції були предметом дослідження адміністративних судів у справі № 1/84-22/26(55) та у справі № 461/544/14-а у якій, що важливо, за обставин де предметом дослідження і оцінки уже була Постанова Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 та відповідний їй Порядок формування тарифів. В обох випадках жодної невідповідності між названими нормативно-правовими актами судами не виявлено.

Відповідно ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов’язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов’язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно із ст.73 ГПК України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи

Відповідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об»єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв»язок доказів у їх сукупності.

Доводи наведені скаржником в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції, скаржником належними та допустимими доказами не обгрунтовано факту належного виконання зобов’язань за договором.

З врахуванням вищенаведеного, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає рішення місцевого господарського суду таким, що прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення не вбачає.

Відповідно до ст.129 ГПК України судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку покладається на скаржника.

Керуючись ст.ст. 269,270, 273, 275, 276, 282, 284 ГПК України,

Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ :

1. Рішення Господарського суду Львівської області від 25.04.2018 у справі № 914/2642/17 залишити без змін, апеляційну скаргу ПАТ “Львівелектромаш” №55/14-693 від 21.05.2018 – без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки встановлені ст.ст. 287, 288 ГПК України.

3. Справу повернути у Господарський суд Львівської області.

Повний текст постанови складено 06.08.2018.

Головуючий суддя Галушко Н.А.

суддя Орищин.А. В.

суддя Данко Л.С.