
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/3552/18
Провадження № 2/552/1198/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.08.2018 року Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Кузіної Ж.В.
секретаря - Павленко Л.М.
за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Кордюкової О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Полтаві в приміщенні суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у місті Полтаві ради про встановлення факту залучення та безпосередньої участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції , перебуваючи безпосередньо у районах антитерористичних операцій у період її проведення,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом про встановлення факту залучення та безпосередньої участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо у районах антитерористичної операції у період її проведення. Позовну заяву обґрунтовувала тим, що з листопада 2014 року по даний час з іншими активістами здійснювала та здійснює волонтерську діяльність, а саме допомогала особовому складу Батальйону ПСПОП «Полтава», в/ч В1603, в/ч А0666, які приймають участь в антитерористичній операції в Донецькій та Луганській областях, у вигляді забезпечення військовослужбовців продуктами харчування, одягом, засобами гігієни, побутовими приладами, військовою амуніцією, запчастинами до військової техніки, але відповідні документи не оформлювала. Тому з метою визначення її статусу учасника війни просила суд встановити факт її залучення та безпосередньої участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
В судовому позивач ОСОБА_1 позовну заяву підтримала та пояснила, що здійснює волонтерську діяльність з листопада 2014 року, а у складі Громадської спілки «Координаційний центр розвитку «Громада Полтавищини» з 10 січня по 25 квітня 2018 року, безпосередньо перебувала в районі проведення антитеррористичкої операції в Луганській області. Просила позовні вимоги задовольнити
Представник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради позовні вимоги не визнала. Суду направлений відзив згідно якого у позивача відсутні документи передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, свідків , дослідивши зібрані по справі докази, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є волонтером, що підтверджується посвідченнім НОМЕР_2 від 20 грудня 2016 року, яке видане Громадською спілкою «Координаційний центр розвитку «Громада Полтавщини», на обліку в Полтавському об'єднаному міському військовому комісаріаті не перебуває ( а.с. 5,6).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (ст. 19 ЦПК України).
Цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом у порядку позовного, наказного та окремого провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Статтею 315 ЦПК України, яка регламентує розгляд справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, визначено перелік фактів, які встановлюються судом.
При цьому частиною другої наведеної статті визначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про основи національної безпеки України» об'єктами національної безпеки, зокрема, є держава її конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність.
Суб'єктами забезпечення національної безпеки є, зокрема, громадяни України, об'єднання громадян (ст. 4 Закону України «Про основи національної безпеки України»).
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України (стаття 65 Конституції України).
Звертаючись до суду з вказаним позовом ОСОБА_1 посилається на те, що встановлення відповідного факту є необхідним з метою отримання статусу учасника війни.
Рішенням комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Простатус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту Київської районної в м. Полтаві ради від 15 червня 2018 року , позивачу відмовлено у встановленні статусу учасника війни в зв'язку з відсутністю у заявника документів передбачених вимогами п. 13 ст. 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постанови Кабінету Міністрів України ві 23 вересня 2015 року № 739 «Питання надання статусу учасника війни деяким особам».
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».
Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» від 7 жовтня 2014 року N33/6/а визначені такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення, зокрема, Донецька і Луганська області - з 07 квітня 2014 року.
Таким чином, з 07 квітня 2014 року територія Донецької та Луганської областей визнана районом проведення антитерористичної операції, на якій був запроваджений спеціальний правовий режим.
Як встановлено дослідженими в справі доказами, ОСОБА_1 неодноразово як член Громадської спілки «Координаційний центр розвитку «Громада Полтавщини» у період з 10 січня 2018 року по 25 квітня 2018 року, здійснюючи волонтерську діяльність, виїздила до Луганської області місто Новоайдар з гуманітарною допомогою, яку доставляла бійцям.
Пунктом 13 частини 1 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасниками війни вважаються працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у порядку, встановленому законодавством.
При цьому згідно зі ст. 1 Закону України «Про волонтерську діяльність» волонтерська діяльність це добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги.
Оскільки пунктом 13 частини 1 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не передбачено, чи поширюється дана норма на випадки добровільного залучення особи до участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції, на підставі ч.9 ст.10 ЦПК України суд вважає за необхідне застосувати до спірних правовідносин аналогію права.
Відповідно до п.2 «Порядку надання статусу інваліда війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685, статус інваліда війни надається, зокрема особам, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції (у тому числі провадили волонтерську діяльність) та стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції (у тому числі волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районі антитерористичної операції в період її проведення (абзац 5).
ОСОБА_1 добровільно здійснювала волонтерську діяльність у складі Громадської спілки «Координаційний центр розвитку «Громада Полтавщини» у період з 10 січня по 25 квітня 2018 року, проте позбавлена можливості надати довідку керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил про добровільне забезпечення або добровільне залучення особи до забезпечення проведення антитерористичної операції у зв'язку з її відсутністю.
Факт перебування позивача у даному населеному пункті підтверджується посвідченнями про відрядження ( а.с. 7-14) та наказами на підстві яких видані такі відрядження ( а.с. 15-22).
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що знає позивача з 2016 року як волонтера. Свідок у складі Батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Полтава» Головного Управління Національної поліції в Полтавській області неодноразово перебував на території проведення антитерористичної операції . Підтверджує , що у період з 10 січня по 25 квітня 2018 року позивач разом з волонтером ОСОБА_4 здійснювали збір та доставку гуманітарної допомоги батальйону. Він та інші бійці батальйону дуже вдячні волонтерам, які забезпечують всім необхідним, а саме продуктами харчування, засобами гігієни та іншими речами, які потребують бійці, підтримують їх морально.
Свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що знає позивача з весни 2014 року, також є волонтером, починаючи з 2014 року неодноразово зі свідком їздили в зону проведення АТО, куди доставляли бійцям продукти харчування, ліки, засоби гігієни та інші необхідні речі. Всі продукти чи речі розподіляються як між бійцями так і місцевими жителями, які також потребують допомоги.
Також факт добровільного забезпечення ОСОБА_1 проведення антитерористичної операції підтверджується дослідженими судом доказами, а саме численними нагородами: відзнакою Президента України «За гуманітарну участь в антитерористичній операції», медаллю «За жертовність і любов до України» Української православної церкви, орденом «За вірність народу України», Почесними Грамотами, Подяками , які вона отримала за свою волонтерську діяльність.
Вказаний факт має для заявника юридичне значення, іншим шляхом зазначений факт встановити неможливо.
На підставі викладеного суд вважає за необхідне встановити факт того, що ОСОБА_1 у період з 10 січня 2018 року по 25 квітня 2018 року була залучена та брала безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо у районах антитерористичної операції у період її проведення, а саме місто Новоайдар Луганської області.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 209, 213-215, 256 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Встановити факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 10 січня 2018 року по 25 квітня 2018 року була добровільно залучена та брала безпосередньо участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, а саме місто Новоайдар Луганської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Полтавської області через Київський районний суд м.Полтави протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1, місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Відповідач: Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у місті Полтаві ради, місце знаходження м. Полтава, вул. Маршала Бірюзова,1/2, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 03195240 .
Повний текст рішення виготовлений 07 серпня 2018 року.
Головуючий Ж.В. Кузіна