
Іванівський районний суд Одеської області
Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 518/952/18
Провадження № 3/499/191/18
П О С Т А Н О В А
Іменем України
03.08.2018 року смт. Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Одеської області Погорєлов І.В., при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Головного управління ДФС в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, громадянку України, працюючої головним бухгалтером ТОВ «Світанок ОСОБА_2», за ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АА № 556051 від 08.06.2018 року, ОСОБА_1, займаючи посаду головного бухгалтера ТОВ «Світанок ОСОБА_2», провела розрахункові операції без застосування РРО згідно акту фактичної перевірки від 06.06.2018 року № 495/15/31/РРО/03766582,чим порушила п. п. 1, ст. 3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що при складанні протоколу суттєво порушені вимоги ст. 256 КУпАП, які не дають можливості суду розглянути справу по суті з наступних підстав.
Виходячи зі змісту ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 КУпАП) у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: суть адміністративного правопорушення, інші відомості, необхідні для вирішення справи. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення, які додаються до протоколу.
Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення (надалі за текстом Інструкція), затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016р. № 566 деталізовано вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення та порядку його складення.
Згідно з п. 3 розділу ІІ Інструкції посадові особи органів доходів і зборів при виявленні адміністративного правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення на бланку за формою згідно з додатком 1 до Інструкції.
Як вбачається з п. 4 розділу ІІ Інструкції зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним уст. 256 КУпАП.
Відповідно до п. 5 розділу ІІ Інструкції усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком.
Згідно з п. 6 розділу ІІ Інструкції при викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол.
На підставі п. 7 розділу ІІ Інструкції пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, можуть додаватися до протоколу окремо, про що у протоколі робиться запис.
Відповідно до п. 9, п. 11 розділу ІІ Інструкції протокол складається у двох примірниках. Один примірник протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно з п. 15 розділу ІІ Інструкції до протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності).
Всупереч зазначених норм протокол про адміністративне правопорушення серії АА № 556051 від 08.06.2018 року складений відносно ОСОБА_1 не відповідає формі згідно з додатком 1 до Інструкції; в протоколі повністю не зазначена суть правопорушення: об’єктивна, суб’єктивна сторона (від кого прийняті грошові кошти та не проведено розрахункову операцію з застосування РРО і кому не видано розрахунковий документ, що підтверджує факт продажу товару; умисні дії ОСОБА_1М.); записи в протоколі зроблені не розбірливо, у зв’язку з чим не читаються; протокол не складений у двох примірниках та один примірник не вручений ОСОБА_1; до протоколу долучено копію акту перевірки, яка належним чином не засвідчена та написана нерозбірливим почерком, також в акті зазначено, що до акту додається опис грошових коштів, однак даний документ у матеріалах справи відсутній; не долучені матеріали, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи, якщо такі наявні.
Крім того, зі змісту зазначеного протоколу вбачається, що ОСОБА_1 обвинувачується в порушенні п. п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»без зазначення наслідків такого порушення.
Підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення. Відповідно до ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Не відповідність складеного протоколу вимогам ст. 256 КУпАП та інших матеріалів справи не дає можливість здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи по суті та прийняти обґрунтоване та законне рішення по ній у зв’язку з чим суддя прийшов до висновку про повернення протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП органу, який склав зазначений протокол для належного оформлення.
Суддя зазначає, що при накладанні стягнення за адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП враховуються характер вчиненого правопорушення, дані про особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, а тому при додатковому опрацюванні необхідно долучити до матеріалів справи відповідні документи.
В разі потреби, витребувати та приєднати до матеріалів справи інші документи, надання яких покладено на орган, який направляє справу до суду.
При доопрацюванні адміністративних матеріалів необхідно усунути вищенаведені недоліки з дотриманням при цьому вимог ст. 38 КУпАП.
Керуючись вимогами п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення - направити до Головного управління ДФС в Одеській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:ОСОБА_3