Рішення № 75730531, 31.07.2018, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
31.07.2018
Номер справи
461/7561/17
Номер документу
75730531
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №461/7561/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 липня 2018 року м.Львів

Галицький районний суд м. Львова

в складі:

головуючого судді Радченка В.Є.

при секретарі Сидорак М.А.

з участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» (79000, м. Львів, вул. Дорошенка, 25/7, код ЄДРПОУ 40617293) до ОСОБА_4 районної адміністрації Львівської міської ради (79000, м. Львів, вул. Ф.Ліста, 1, код ЄДРПОУ 20847537), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору Львівська міська рада (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896), Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл.Галицька, 15, код ЄДРПОУ 25558625), Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (79008, м.Львів, пл. Ринок, 1) про визнання дій протиправними, -

В С Т А Н О В И В :

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_4 районної адміністрації Львівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору Львівська міська рада, Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, в якому просило суд визнати протиправною відмову у списанні будинку №25 по вул. Дорошенка, 25 у м. Львові з балансу та передачі його Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25».

В обґрунтування позовних вимог покликаються покликається на те, що 20.02.2017 р. позивач звернувся до відповідача про списання будинку №25 по вул. Дорошенка, 25 у м. Львові з балансу та передачу його Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25». Проте листом відповідача від 04.10.2017 р. №31-вих-5557 у такій передачі було відмовлено з посиланням на зауваження Управління комунальної власності щодо передачі ОСББ нежитлового приміщення аг.пл.52,2 кв.м., яке пропонується надати на баланс «Агенції ресурсів». Акти приймання-передачі повернуто на доопрацювання, тобто у передачі будинку на баланс ОСББ фактично відмовлено. Позивач вважає таку відмову протиправною, такою , що порушує права ОСББ «Дорошенка 25», яке не може належно управляти будинком. Позивач зазначає, що законом України « Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та постановою Кабінету міністрів України №301 від 20.04.2016 р. не передбачено, що наявність у міста зауважень щодо законності приватизації приміщення може бути підставою для відмови у знятті будинку з балансу та передачі його на баланс ОСББ. При цьому не надано жодних документів, які б підтверджували наявність у міста прав на це приміщення. Жодних дій, спрямованих на повернення майна у комунальну власність місто не вчиняє. На даний час це приміщення зареєстроване на праві власності за фізичною особою. Просить суд визнати протиправною відмову у списанні будинку №25 по вул. Дорошенка, 25 у м. Львові з балансу та передачі його Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25».

У даній справі заходи забезпечення доказів та забезпечення позову судом не застосовувалися.

Провадження у справі ухвалою суду не зупинялося, а тому не було підстав для його поновлення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та надав аналогічні пояснення викладені у позові. Просить позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила повністю. Надала аналогічні пояснення викладеним у відзиві на позов. Пояснила, що районна адміністрація не заперечує щодо передачі будинку №25 на вул. Дорошенка з балансу ЛКП «Цитадель-Центр» на баланс (управління) об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» та вчинила усі необхідні для цього дії, однак, беручи до уваги вимоги чинного законодавства, районна адміністрація не вправі самостійно здійснити таку передачу без затвердження акта приймання-передачі житлового будинку департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору своїх представників до суду не направили. Належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи розписками про отримання рекомендованого поштового відправлення.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, діяльність органів місцевого самоврядування регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.

Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов’язані з реалізацією прав та виконанням обов’язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Судом встановлено, що 20.02.2017 року голова Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» ОСОБА_5 звернулась до ОСОБА_4 районної адміністрації Львівської міської ради із заявою про списання житлового будинку №25 на вул. Дорошенка у м. Львові з усіма приміщеннями загального користування та допоміжними приміщеннями з балансу, утворення відповідної комісії, проведення огляду будинку, відновлення документації на будинок, складення акта про списання будинку, передання будинку ОСББ «Дорошенка 25».

Листом №31-вих-5557 від 04.10.2017 р. ОСОБА_4 районна адміністрація Львівської міської ради надала відповідь, згідно з якою ОСББ «Дорошенка-25» повернено на доопрацювання акти приймання-передачі будинку №25 на вул. Дорошенка з балансу ЛКП «Цитадель-Центр» в управління ОСББ «Дорошенка, 25» .

Позивач вважає таку відповідь по суті відмовою. Проте, у вказаному листі також зазначено, що відповідачем було скеровано в Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради пакет документів для передачі будинку №25 на вул. Дорошенка з балансу ЛКП «Цитадель-Центр» в управління ОСББ «Дорошенка 25». Додатково роз’яснено, що листом від 30.08.2017 №4-25-400 департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради повідомив районну адміністрацію, що у зв’язку із зауваженнями управління комунальної власності (вважають за необхідне площу житлових приміщень не передавати в управління ОСББ, а передати на баланс «Агенція ресурсів») повернено на доопрацювання акти приймання-передачі будинку «25 на вул. Дорошенка у м.Львові.

Крім цього, судом встановлено, що головою ОСОБА_4 районної адміністрації ЛМР прийнято розпорядження від 27.02.2017 №55 «Про передачу будинку №25 на вул. Дорошенка з балансу ЛКП «Цитадель-Центр» на баланс (управління) об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25». Згідно з вказаним розпорядженням створено відповідну комісію, визначено технічний стан житлового будинку та складено акт приймання-передачі будинку у 3-х примірниках.

Відповідно до пп. 3.4. Положення про порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу міської ради на баланс об’єднання співвласників багатоквартирного будинку або іншої юридичної особи, затвердженого ухвалою від 14.04.2005 р. №2243, п.п. 4.1.35. Положення про департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 11.08.2017 №704 (зі змінами), районною адміністрацією надіслано відповідний пакет документів та акти приймання-передачі будинку у департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради для їх затвердження.

Відповідно до листа департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 30.08.2017 №4-25-400 під час візування наказу «Про затвердження акту приймання-передачі житлового будинку №25 на вул. Дорошенка м. Львів з балансу ЛКП «Цитадель-Центр» ОСОБА_4 районної адміністрації в управління ОСББ «Дорошенка 25», управлінням комунальної власності листом від 17.08.2017 №4-2302-1078 були надані зауваження стосовно нежитлових приміщень будинку. Враховуючи зазначене, районній адміністрації повернуто пакет документів на доопрацювання.

Частиною 3 ст. 24 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

01.07.2015 року набрав чинності ОСОБА_5 України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку». Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 цього Закону спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія, а відповідно до ч. 2 ст. 4 -власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.

Відповідно до ч. 6 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обєкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим субєктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст. б Закону Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.

Згідно із ч. 1 ст. 329 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. У п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» визначено обов’язок Кабінету Міністрів України розробити порядок списання з балансу міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними підприємствами та органами місцевого самоврядування багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності.

Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 301 визначає механізм списання з балансу міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними підприємствами та органами місцевого самоврядування багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності.

Вказаним порядком передбачено, що списання з балансу багатоквартирного будинку міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади, державним підприємством або органом місцевого самоврядування, на балансі яких перебувають багатоквартирні будинки (далі - балансоутримувач), у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності (далі - багатоквартирні будинки), здійснюється на підставі прийнятого ними рішення про списання багатоквартирного будинку. У разі коли балансоутримувачем є державне підприємство, що належить до сфери управління міністерства або іншого центрального органу виконавчої влади, рішення про списання багатоквартирного будинку погоджується таким міністерством або іншим центральним органом виконавчої влади. Списання багатоквартирного будинку з балансу здійснюється його балансоутримувачем на підставі прийнятого ним розпорядчого документа (далі - розпорядчий документ). Інформація про прийняття відповідного розпорядчого документа доводиться до відома співвласників багатоквартирного будинку шляхом розміщення на офіційному веб-сайті балансоутримувача та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під’їздах будинків та біля них, відповідного оголошення. Для списання багатоквартирного будинку з балансу утворюється відповідна комісія у складі не менше п’яти осіб. За результатами роботи комісії складається акт про списання багатоквартирного будинку з балансу за встановленою формою.

П. 8 Порядоку списання з балансу багатоквартирних будинків затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 301 передбачено, що уразі коли державне підприємство, яке є балансоутримувачем, належить до сфери управління міністерства або іншого центрального органу виконавчої влади, процедура списання багатоквартирного будинку з балансу вважається закінченою з моменту погодження таким міністерством або іншим центральним органом виконавчої влади затвердженого державним підприємством акта про списання багатоквартирного будинку з балансу.

В свою чергу, діяльність органів місцевого самоврядування регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.

В даному випадку, рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 11.08.2017 №704 затверджено Положення про департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та його структури. П. 4.1.35. вказаного положення передбачено, що до компетенції департаменту належать належить затвердження актів приймання-передачі багатоквартирних будинків в управління об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам та актів передачі технічної документації співвласникам багатоквартирних будинків, які перейшли на самостійне обслуговування. Крім цього, П. 3.4. Положення про порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу міської ради на баланс об’єднання співвласників багатоквартирного будинку або іншої юридичної особи встановлено, що передача житлового будинку з балансу на баланс здійснюється безкоштовно. Акт приймання-передачі затверджується наказом управління житлово-комунального господарства відповідно до поданих районною адміністрацією документів (перелік зазначається).

Аналізом вказаних норм щодо дискреційних повноважень департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради вбачається, що ОСОБА_4 районна адміністрація Львівської міської ради не вправі самостійно здійснити передачу будинку на баланс позивача без затвердження акта приймання-передачі житлового будинку департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.

Тобто, відповідач ОСОБА_4 районна адміністрація у правомірно скерувала в Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради пакет документів для передачі будинку №25 на вул. Дорошенка з балансу ЛКП «Цитадель-Центр» в управління ОСББ «Дорошенка 25».

На думку суду, з оскаржуваної відповіді №31-вих-5557 від 04.10.2017 р. не вбачається відмова ОСОБА_4 районної адміністрації щодо списання будинку №25 по вул. Дорошенка, 25 у м. Львові з балансу та передачі його Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25». Навпаки, судом встановлено, що відповідач вчинив дії, спрямовані на виконання заяви позивача шляхом винесення розпорядження від 27.02.2017 №55 «Про передачу будинку №25 на вул. Дорошенка з балансу ЛКП «Цитадель-Центр» на баланс (управління) об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25», шляхом створення відповідної комісії, визначення технічного стану житлового будинку, складенням акту приймання-передачі будинку, скерування в Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради пакету документів для передачі будинку. Проте департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, який має дискреційні повноваження щодо затвердження акта приймання-передачі житлового будинку, не затвердив такий акт та повернув ОСОБА_4 районній адміністрації на опрацювання.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСББ «Дорошенка 25» та необхідність відмовити в задоволенні позову.

Судові витрати, згідно ст. 139 КАС України, слід залишити за позивачем.

Керуючись ст.ст. 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ухвалив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25» (79000, м. Львів, вул. Дорошенка, 25/7, код ЄДРПОУ 40617293) до ОСОБА_4 районної адміністрації Львівської міської ради (79000, м. Львів, вул. Ф.Ліста, 1, код ЄДРПОУ 20847537), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору Львівська міська рада (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896), Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл.Галицька, 15, код ЄДРПОУ 25558625), Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (79008,м.Львів, пл. Ринок, 1) про визнання дій протиправними - відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем ОСОБА_3 співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка 25».

Повний текст рішення складений 06.08.2018 р.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Радченко В.Є.