
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2426/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Донець Л.О.
суддів: Мельнікової Л.В. , Бенедик А.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 (суддя І інстанції Біленський О.О.), по справі № 820/2426/18
за позовом ОСОБА_1
до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
03.04.2018 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач ), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати позивачу з 01.09.2014 року; зобов'язано відповідача поновити виплату позивачу пенсії з 01.09.2014 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати судове рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на неврахування судом першої інстанції приписів статей 47, 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення Европейського суду з прав людини по справі «Пічкур проти України», «Ілашку та інші проти Молдови та Росії».
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 12.07.2017 року позивачем подана заява до відповідача про запит макету та електронної пенсійної справи з Будьонівського Управління Пенсійного фонду України у м. Донецька.
26.07.2017 року електронна пенсійна справа та макет пенсійної справи надійшли.
23.08.2017 року рішенням Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізюмської міської ради позивачу відмовлено у поновленні виплати пенсій з наступного за місяцем припинення виплат пенсії.
12.03.2018 року листом №130/Ф-14 позивачу про це повідомлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, виходив із приписів Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщеної осіб», Постанов Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», та від 08.06.2016 року №365 «Про затвердження Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
У відповідності до ч.2 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Абзацом 2 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 «Про затвердження Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» визначено, що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви про призначення (відновлення) соціальних виплат надсилає запит про отримання електронної справи отримувача соціальної виплати до державного підприємства "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України", який протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого запиту надсилає відповідну електронну справу до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
Абзацом першим пункту 7 наведеної постанови передбачено, що для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до пункту 8 наведеної вище постанови встановлено, що за результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та у визначених законодавством випадках - їх законними представниками, а також представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
Пунктами 10-14 згаданої вище постанови визначено, що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї (крім осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 7 цього Порядку) та отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісії), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати.
Питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2000 р., № 5, ст. 178), за умови включення до складу таких комісій представників органів, що здійснюють соціальні виплати.
Комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого подання.
За результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї або інших документів, визначених в абзацах другому і третьому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.
Комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати.
У разі прийняття рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.
Згідно пункту 16 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 «Про затвердження Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати може бути оскаржене до суду.
Як свідчать матеріали справи, рішення про відмову в призначенні (відновленні) пенсії позивачу приймала Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізюмської міської ради своїм рішенням.
Дане рішення є чинним, та позивач його не оскаржив. Можливість самостійного оскарження вказаного рішення законодавчо визначено.
Сторонами не заперечується про те, що позивач не був взятий на пенсійний облік відповідачем.
Апеляційна скарга не містить спростувань вказаної обставин.
Виходячи із викладених обставин, колегія суддів не вважає обґрунтованими позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача по припиненню пенсії позивачу, оскільки позивач не взятий на пенсійний облік відповідачем, пенсійні виплати йому не нараховувались та не виплачувались.
Крім цього, колегія суддів проаналізувавши вимоги частини 2 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вважає, що чинне законодавство не передбачає вирішення питання відновлення пенсії без з'ясування обставин та без наявності умов для її відновлення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що позовні вимоги про протиправність припинення виплати пенсії позивачу та її поновлення є необґрунтованими.
З приводу посилання позивача на порушення його права на пенсію, то колегія суддів зазначає на таке.
Наведені вище нормативні акти діючого законодавства України унормовують порядок відновлення позивачем пенсійних виплат у разі звернення про це особи, що має статус внутрішньо переміщеної з тимчасово окупованої території, шляхом визначення поступових дій особи та органів, що вирішують дані питання, в тому числі, надаючи право такій особі на оскарження їх рішень та дій.
Позивач всупереч діючого Порядку, не скористався своїм правом на оскарження рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Ізюмської міської ради, що унеможливило задоволення його позову.
Аналогічну позицію висловив Верховний суд у постанові від 17.07.2018 року по справі № 265/7888/16-а.
З приводу посилань апеляційної скарги на неврахування судом першої інстанції правової позиції Верховного Суду висловленої у зразковій справі №805/402/18 рішення від 03.05.2018 року, то колегія суддів звертає увагу на відмінність обставин справи за позовом позивача від справи № 805/402/18.
Судом першої інстанції повно встановлені обставини справи, ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, тому судове рішення не підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.
Згідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 по справі № 820/2426/18 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстнцції.
Головуючий суддя Л.О. Донець Судді Л.В. Мельнікова А.П. Бенедик