Постанова № 75729300, 31.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2018
Номер справи
826/1697/18
Номер документу
75729300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/1697/18 Суддя (судді) першої інстанції: Скочок Т.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федотова І.В.,

суддів: Літвіної Н.М. та Сорочка Є.О.,

за участю секретаря Часник А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (далі - ПАТ Укрнафта», позивач) звернулось до суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі також - Офіс ВПП, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.10.2017 №0009004106 в частині визначених штрафних санкцій у розмірі 297 748,81 грн.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 квітня 2018 року позовні вимоги задоволено.

Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби, не погодившись з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує, що платником податків здійснено спроби зареєструвати акцизні накладні в ЄРАН в останній день граничного строку та, в порушення вимог п.231.6 ст. 231 ПК України, протягом п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою складання, акцизні накладні платником податків не зареєстровані. Крім того зазначає, що Офіс не є адміністратором програмного забезпечення «M.E.Doc», а ПК України не передбачено врахування умов його роботи, затримання в реєстрації електронних документів, що подаються до контролюючих органів.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, 04.10.2017 працівником Офісу ВПП проведено камеральну перевірку ПАТ «Укрнафта» щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, за результатами був складений акт від 04.10.2017 №3371/28-10-41-06/00135390. Предметом перевірки були дані Єдиного реєстру акцизних накладних стосовно дат реєстрації акцизних накладних ПАТ «Укрнафта» з датою виписки 31.05.2016, 09.06.2016, 30.06.2016, 31.07.2016.

У висновках цього акта перевірки зафіксовано порушення позивачем вимог п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України, а саме: реєстрації акцизних накладних з порушенням законодавчо встановлених термінів. Перелік таких несвоєчасно зареєстрованих акцизних накладних з датами їх виписки та датами фактичної реєстрації, кількістю днів затримки реєстрації, ставками штрафної санкції, обсягу пального, курсу євро, ставки акцизного податку, суми акцизного податку щодо кожної акцизної накладної наведений на стор. 2 - 5 акта перевірки.

27.10.2017 Офіс ВПП на підставі цього акта перевірки та згідно з п. 231.5, 231.6 ст. 231, п. 1202.1 ст. 1202 Податкового кодексу України прийняв податкове повідомлення-рішення №0009004106, яким до ПАТ «Укрнафта» застосовано штрафні санкції за затримку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних всього у розмірі 521 322,05 грн.

За результатами адміністративного оскарження цього податкового повідомлення-рішення, в порядку визначеному ст. 56 Податкового кодексу України, рішенням Державної фіскальної служби України від 15.01.2018 №1208/6/99-99-11-03-01-25 скаргу платника (позивача) залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 27.10.2017 №0009004106 - без змін.

Не погоджуючись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням від 27.10.2017 в частині штрафних санкцій у сумі 297 748,81 грн. застосованих у зв'язку з несвоєчасною реєстрацією в Єдиному реєстрі акцизних накладних акцизних накладних за №№5310001- 5310010, складених 31.05.2016, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивач протягом встановленого ст. 231 ПК України строку та впродовж операційного дня - 15.06.2016 року виконав обов'язок щодо надсилання для реєстрації акцизних накладних від 31.05.2016 №№5310001- 5310010, а тому застосування до ПАТ «Укрнафта» штрафних санкцій за п. 1202.1 ст. 1202 ПК України суперечить нормам чинного законодавства.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до пп. 14.1.601 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, Єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Пунктами 231.5, 231.6 ст. 231 ПК України встановлено, що при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.

Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Згідно із п. 1202.1 ст. 1202 ПК України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу, зокрема, в розмірах:

2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 №114 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Порядок №114), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних (далі - розрахунок коригування) за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Реєстр), надання даних, які містяться в Реєстрі.

Пунктом 2 Порядку №114 встановлено, що для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.

Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня.

Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

Згідно з п.п. 6, 7 і 8 Порядку №114 для реєстрації в Реєстрі платник акцизного податку здійснює шифрування акцизних накладних/розрахунків коригування, на які накладено електронний цифровий підпис, та надсилає їх до ДФС за допомогою засобів телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» та «Про електронні документи та електронний документообіг». Електронний примірник акцизної накладної/розрахунку коригування зберігається у платника акцизного податку. Акцизні накладні/розрахунки коригування, які надійшли до ДФС, розшифровуються, перевіряються електронні цифрові підписи, визначається відповідність електронного документа встановленому формату (стандарту) та за відсутності причин для їх неприйняття вносяться відомості, що містяться в акцизних накладних/розрахунках коригування, до Реєстру. З метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної/розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.

Поряд з цим, п. 9 Порядку №114 визначено перелік причин неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі, а саме: 1) наявність помилок, допущених під час складання акцизної накладної/розрахунку коригування; 2) відсутність у Реєстрі відомостей, що містяться в акцизній накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування з такими самими реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду); 5) порушення вимог, установлених пунктом 231.1 статті 231 Податкового кодексу України.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 15.06.2016 позивачем підготовлено в електронному вигляді та направлено до ДФС акцизні накладні за №№5310001- 5310010 з датою виписки 31.05.2016.

Того ж дня засобами телекомунікаційного зв'язку позивачу надійшли квитанції №1-АН (о 18:47, 18:49, 18:50, 18:55, 19:00) про неприйняття акцизних накладних із зазначенням помилки: «Порушено вимоги наказу Міндоходів України від 29.11.2013 №729, а саме: Подання декількох документів з однаковим іменем файлу не допускається - документ з іменем файлу «ім'я файлу» присутній в Архіві електронних документів з реєстраційним номером «реєстраційний номер». Дата подання 10.05.2016. Подання декількох документів з однаковим іменем файлу не допускається. При необхідності змінить номер документа в імені файлу і повторно відправте документ».

Позивачем 15.06.2016 повторно направлено до ДФС акцизні накладні №№5310001-5310005, №№5310007 - 5310010, які не прийнято із зазначенням вказаної вищи причини. Квитанції №1-АН про неприйняття акцизних накладних надійшли 15.06.2016 о 19:00.

Крім того, позивачем втретє направлено до ДФС акцизні накладні №5310001, які не прийнято із зазначенням вказаної вищи причини. Квитанції №1-АН про неприйняття акцизних накладних надійшли 15.05.2016 після 19:11.

Лише 16.06.2016 позивач отримав квитанції №2-АН про прийняття вказаних акцизних накладних.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач протягом встановленого ст. 231 ПК України строку та впродовж операційного дня - 15.06.2016 року виконав обов'язок щодо надсилання для реєстрації акцизних накладних від 31.05.2016 №№5310001- 5310010.

Відповідно до Формату (стандарту) електронного документа звітності суб'єктів господарювання, затвердженого наказом Міндоходів 29.11.2013 №729 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.02.2014 за №243/25020 створення імені файлу з розширенням XML, відбувається за допомогою системи M.E.Doc і реєструється за допомогою Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» ДФС України.

Отже, судова колегія погоджується з твердженням Окружного адміністративного суду м. Києва, про те, що контролюючим органом відмовлено у реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних з причини, яка не залежить від позивача.

При цьому, колегія суддів критично оцінює посилання апелянта на те, що Офіс не є адміністратором програмного забезпечення «M.E.Doc», а ПК України не передбачено врахування умов його роботи, затримання в реєстрації електронних документів, що подаються до контролюючих органів, оскільки платником податку в даному випадку було вчинено всі можливі і допустимі заходи для недопущення порушення законодавства при реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних, неприйняття акцизних накладних відбулось не з його вини, відповідно відсутні правові підстави для застосування до позивача відповідальності у вигляді штрафу.

Крім того, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними є доводи апеляційної скарги щодо здійснення позивачем спроби зареєструвати акцизні накладні в ЄРАН в останній день граничного строку, оскільки нормами ПК визначено право платників податків здійснювати реєстрацію таких акцизних накладних у будь-який момент у межах встановлених законом п'ятнадцяти календарних днів.

Враховуючи вищевикладене в сукупності, слід погодитись з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в рішенні від 10 квітня 2018 року та не можуть бути підставами для його скасування.

З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 квітня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст постанови виготовлено 03.08.2018 року.