
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
06 серпня 2018 року справа № 804/528/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Малиш Н.І.,
суддів: Баранник Н.П. Дурасової Ю.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 р. (суддя 1-ї інстанції - Павловський Д.П., місце складання м Дніпро, дата ухвалення - 19.02.2018) в адміністративній справі № 804/528/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
15 січня 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
У позові позивач просив суд визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача відповідно до вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснити з 23.04.2014 року перерахунок раніше призначеної пенсії, та виплатити пенсію, виходячи з 80 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також, одноразової грошової допомоги при звільнені, які позивач отримував протягом 2012-2014 років, тобто, протягом 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року, позовні вимоги задоволено.
Відповідачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та недотримання норм процесуального права, просить скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі відповідач зазначив, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні не носять постійного характеру і не є щомісячними, тому вони не включені до складу грошового забезпечення з якого обчислюється розмір пенсії, визначеного ст.. 43 Закону № 2262-ХІІ, та як наслідок для їх врахування при обчисленні пенсії відсутні законні підстави. Крім того зазначає, що позивачем з порушенням строку звернення до суду подано позов, з урахуванням заявлених позовних вимог.
Позивач ОСОБА_1 надав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що відповідно п. 14 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам рядового начальницького складу офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовці надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу ОВС та членам їх сімей» одноразова грошова допомога при звільнені виплачується, зокрема МВС України за рахунок коштів, виділених у державному бюджеті для їх утримання. Таким чином, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразова грошова допомога при звільненні враховується при перерахунку раніше призначеної пенсії.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на такі підстави.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 працював в органах внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену 23.054.2014р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262 І в розмірі 80% грошового забезпечення.
28 грудня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою у якій просив, відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснити з 23.04.2014 року перерахунок раніше призначеної пенсії та виплатити пенсію, виходячи з 80 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільненні, які він отримав протягом 2012-2014 років, тобто протягом 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У задоволенні вищевказаної заяви Головним Пенсійним фондом України в Дніпропетровській області позивачу було відмовлено, про що 12.01.2018 року він отримав лист від 11.01.2018 року № 385/03/03 у якому Головний Пенсійний фонд України в Дніпропетровській області посилається нате, що матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також, одноразова грошова допомога при звільненні не носять постійного характеру, та не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, для включення їх до складу грошового забезпечення.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Суд першої інстанції задовольняючим позовні вимоги, з посиланням на правову позицію Верховного Суду України прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, частково погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.11.2014 року № 28-2 зареєстрованого Міністерством юстиції України 15.01.2015 року № 40/26485 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових гадів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ (працівників міліції) та членів їх сімей на час мого звільнення зі служби визначались згідно Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 року (зі змінами).
Відповідно до пунктів 10, 12 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС, затвердженого постановою КМ УРСР від 29.07.1991 року № 114 (зі змінами) особи рядового і начальницького складу ОВС користуються всіма соціально-економічними, політичними та особистими правами і свободами, виконують усі обов'язки громадян, передбачені Конституцією та іншими законодавчими актами, а їх права, обов'язки і відповідальність, що випливають з умов служби, визначаються законодавством. Присягою, статутами ОВС і цим Положенням. Особи рядового і начальницького складу ОВС одержують грошове і речове забезпечення за нормами, встановленими законодавством.
Частиною 1 статті 19 Закону України «Про міліцію» було встановлено, форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються КМУ і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
Постановою КМУ від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького склад; упорядковано структуру та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу ОВС та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями осіб рядового і начальницького складу ОВС.
Підпунктом 3 пункту 5 постанови КМУ №1294-2007 передбачено право керівник державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати особам рядового і начальницького складу ОВС матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячно грошового забезпечення.
Відповідно до з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п.10 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічмана військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу ОВС та членам їх сімей»
Судом першої інстанції встановлено, що наказом Головного управління МВС України в Дніпропетровській області від 22.04.2014 № 92 о/с ОСОБА_1 було звільнено у запас (з постановкою на військовий облік) за п. 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, та з 23.04.2014 року позивачу була призначена пенсія по лінії МВС України, відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 80 % грошового забезпечення
Крім того, відповідно до довідки ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області від 26.12.2017 за № 19/2075, йому була виплачена одноразова грошова допомога при звільненні.
Відповідно п. 14 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам рядового начальницького складу офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовці надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу ОВС та членам їх сімей» одноразова допомога грошова допомога при звільнені виплачується, зокрема МВС України за рахунок коштів, виділених у державному бюджеті для їх утримання.
Згідно з інформації ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровської області фактичні витрати на матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, одноразову допомогу при звільнені проводились у 2012-2014 роках відповідно до вимог бюджетного законодавства тільки в межах затвердженого кошторисом фонду грошового забезпечення за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2112.
Статтю 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також, додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більше як за 12 місяців з дня подання додаткових документів, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач порушив право позивача на перерахунок пенсії відповідно до ст.. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Проте судом першої інстанції не враховано строки звернення позивача до суду.
Відповідно до ст. 122, 123 КАС України (в редакції, що діяла до моменту виникнення спірних правовідносин) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Апеляційний суд звертає увагу, що за заявою учасника справи суд поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Колегія суддів зазначає, що право на звернення до суду з адміністративним позовом не є абсолютним та може бути обмеженим певним строком, визначеним процесуальним законом.
Вказана правова позиція також відображена у постанові Верховного Суду від 01 березня 2018 року у справі № 344/10641/17.
Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 15.01.2018р. і в своєму позові не просить поновити строк, а пенсійні виплати носять щомісячний характер і відмова у перерахунку пенсії не може визнаватись одномоментною дією, спірний період позовних вимог в межах шестимісячного строку, той який передує даті звернення до суду, тобто з 15.07.2017 року, а позовні вимоги поза межами строку звернення до суду слід залишити без розгляду, а саме з 23.04.2014р. по 14.07.2017р. (включно).
Щодо решти позовних вимог (за період з 15.07.2017р.) слід зазначити, що такі підлягають частковому задоволенню, оскільки позивач із заявою про перерахунок пенсії звернувся до відповідача 28.12.2017р. та надав відповідні довідки. Такі складові, визначені у довідках, на були визначені при призначенні пенсії позивачу у 2014р., що також вбачається з копії пенсійної справи наданої суду апеляційної інстанції відповідачем. Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню з дати звернення до органу Пенсійного фонду - 28.12.2017р..
З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, проте судове рішення ухвалено з порушенням норм процесуального права, а тому є підстав для часткового задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 52, 122, 123, 308, 311, 315, 317, 321,322 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року в адміністративній справі № 804/528/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати та прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії за період з 23.04.2014р. по 14.07.2017р. (включно) залишити без розгляду.
Решту позовних вимог задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку з 28.12.2017р. раніше призначеної пенсії та виплаті пенсії, виходячи з 80 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільнені, які він отримував на протязі 2012-2014 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ - з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, будинок 26; код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 28.12.2017р. року перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) та виплатити пенсію, виходячи з 80 % грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразової грошової допомоги при звільнені, які він отримував на протязі 2012-2014 років, тобто на протязі 24 місяців до звільнення з органів внутрішніх справ, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, будинок 26; код ЄДРПОУ 21910427) документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 704,80 грн. (сiмсот чотири гривнi 80 копiйок).
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя: Н.І. Малиш
Суддя: Н.П. Баранник
Суддя: Ю.В. Дурасова