Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12.01.10р.Справа № 18/1-10 За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по
Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до В-1 Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
В-2 Управління комунальної власності Дніпропетровської міської ради,
м. Дніпропетровськ
Третя
особа: Приймальник-розподільник для дітей ДМУ ГУМВС України в
Дніпропетровській області
про визнання права державної власності.
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: Янушкевич Т.В. дов. № 83 від 09.12.2009 р.
від відповідача 1: не з"явився
від відповідача 2: не з"явився
від третьої особи: Чернов В.І. начальник приймальника-розподільника
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить визнати право державної власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Тверська, 41, в будівлі літ. А-2 приміщення приймальника-розподільника для дітей, підпорядкованого Дніпропетровському міському управлінню ГУМВС України в Дніпропетровській області поз. 1-9, 36-42, Ш, ІУ на 1-му поверсі, поз. 1-10, 15, 27-30, ІІ на 2-му поверсі загальною площею 375,3 кв.м.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що приймальник –розподільник для неповнолітніх УМВС України в Дніпропетровській області є державною установою. У 1981р. відповідач, як орган державної влади на підставі ст. 10 Конституції УРСР 1978р., передав будівлю дитячого комбінату № 166, розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Імені газети «Правда», 66-а управлінню внутрішніх справ виконкому Дніпропетровської обласної ради народних депутатів під приймальник-розподільник для неповнолітніх. У 1982р. на підставі рішення Дніпропетровської міської ради за погодженням з УМВС частину приміщення приймальника-розподільника для неповнолітніх у кількості 11 кімнат за вищевказаною адресою було передано на баланс Центру соціальної реабілітації для неповнолітніх на 40 місць і в подальшому, розпорядженням від 27.10.2004р. Дніпропетровської міської ради зазначеній вище будівлі була присвоєна адреса –вул. Тверська, 41(колишня адреса –проспект Газети «Правда», 66А). За довідкою про розподільчий баланс по нежитловій будівлі вул. Тверська, 41 від 25.08.2005р. загальна площа будівлі складає 1117,3кв.м., із них загальна площа приміщень, зайнятих Центром соціально-психологічної реабілітації для дітей складає 733,8 кв.м., а загальна площа приміщень, зайнятих приймальником-розподільником неповнолітніх в будівлі складає 383,5кв.м. В процесі користування приміщенням було проведено внутрішнє перепланування демонтажу та монтажу внутрішніх не несучих перегородок бала, змінена загальна площа нежитлової будівлі В поз. 27 (18.4кв.м.) закладена проектна дверна пройма, зведена несуча перегородка, при цьому, створено поз. 27 (10.9кв.м.) і поз.29 (6.9кв.м.). Для забезпечення входу в поз. 27,29 в несучій стіні утворені дві дверні пройми, встановлені дверні блоки. Відповідно до технічного висновку Управління інспекції Дніпропетровського архітектурно-будівельного контролю від 21.07.2009р. № 299/6 загальна площа приміщення приймальника-розподільника для дітей, підпорядкованого Дніпропетровському міському управлінню ГУМВС України в Дніпропетровській області складає 375.3 кв.м. (поз. І-9, 36-42, Ш, ІУ на 1-му поверсі, поз. 1-10, 15, 27-30, ІІ на 2-му поверсі). У 2001р. відповідач-2 повідомив про те, що приміщення, розташоване за адресою пр. Газети «Правда»,66а належить до комунальної власності територіальної громади, що свідчить про не визнання відповідачами права власності держави на зазначене приміщення. За викладеного, позивач просить визнати право державної власності посилаючись на ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст.ст. 15,16, 321, 326, 392 ЦК України.
Відповідач-1 в судове засідання не з’явився, витребуваних судом документів не надав, з клопотанням не звернувся, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення про вручення від 24.12.2009р. та відповідач-1, як юридична особа, мав можливість уповноважити свого представника для участі в судовому засіданні.
Відповідач-2 в судове засідання не з’явився, однак 12.01.2010р. надав до канцелярії суду письмові пояснення, в яких просить розглядати зазначену справу без участі представника відповідача-2 та вирішити зазначену справу на розсуд суду згідно з чинним законодавством посилаючись на те, що нерухоме майно, яке є предметом спору у цій справі, в реєстрі об’єктів права комунальної власності міста Дніпропетровська відсутнє, у зв’язку з чим відповідач-2 не заперечує проти визнання права власності на спірне майно за державою.
Представник третьої особи позовні вимоги позивача підтримав, просить їх задовольнити.
При даних обставинах, враховуючи строки вирішення спору, встановлені ст. 69 ГПК України, суд находить підстави достатніми для розгляду справи за відсутності відповідача-1 та за відсутності відповідача-2, з урахуванням наданих ним письмових пояснень та за наявними у справі доказами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, господарський суд –
ВСТАНОВИВ :
14.08.1981р. виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради народних депутатів було прийнято рішення № 5 «Про передачу будівлі дитячого комбінату № 166 Індустріального району під приймальник-розподільник для неповнолітніх» за яким вирішено передати будівлю дитячого комбінату № 166, розташованого по проспекту імені газети «Правда», 66-а управлінню внутрішніх справ виконкому Дніпропетровської обласної ради народних депутатів під приймальник-розподільник для неповнолітніх у зв’язку з тим, що приймальник-розподільник для неповнолітніх (вул. 2-я Бригадна,5) підлягав знесенню (а.с.13).
Факт передачі вищезазначеної будівлі підтверджується копією акту приймання передачі № 166 від 16.02.1981р.(а.с.14).
Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 06.12.1982р. № 669/2 були виділені додаткові асигнування приймальнику-розподільнику для неповнолітніх УВС облвиконкому на 1982 рік у розмірі 24,9 тис. рублів, в тому числі на заробітну плату 5,0 тис. рублів, нарахування на заробітну плату 1,5 тис. рублів, господарські витрати 4,1 тис. рублів, витрати на відрядження 1,0 тис. рублів, харчування 1,6 тис. рублів, придбання м’якого інвентарю 2,4 тис. рублів, капітальний ремонт 3 тис. рублів за рахунок економії, що утворилася при розгляді звітів 5,0 тис. рублів, зменшення асигнувань приймальника на придбання обладнання і інвентарю 3,9 тис. рублів і 16,0 тис. рублів за рахунок перевиконання прибуткової частини місцевого бюджету, у зв’язку з недостатністю асигнувань на 1982 рік по утриманню приймальника-розподільника для неповнолітніх УВС облвиконкому (а.с.15).
Надалі, у зв’язку з передачею будівель за адресою: Будівельний тупик, 1 на баланс УМВС України у Дніпропетровській області та на підставі погодження УМВС України в Дніпропетровській області, Дніпропетровська міська рада прийняла рішення від 29.11.2000р. № 7/17 про передачу на баланс службі у справах неповнолітніх міської ради з 01.11.2000р. частини приміщення приймальника-розподільника для неповнолітніх у кількості 11 кімнат за адресою: пр. Газети «Правда», 66-а (ігрову кімнату, спортивний зал, їдальню, класну кімнату, туалет, душову, подвір’я для прогулянок, коридори залишити на балансі приймальника-розподільника з правом спільного користування приміщеннями) та розмістити там Центр соціальної реабілітації для неповнолітніх на 40 місць (а.с.16).
Факт передачі частини приміщення від приймальника-розподільника службі у справах неповнолітніх підтверджується копією акту прийому-передачі з балансу на баланс від 02.07.2002р.
У 2001р. комітет комунальної власності Дніпропетровської міської ради своїм листом від 16.01.2001р. № 5/3/43 повідомив службу у справах неповнолітніх на її запит про те, що приміщення, розташоване за адресою: пр. Газети «Правда»,66а належить до комунальної власності територіальної громади (а.с. 18).
Розпорядженням міського голови Дніпропетровської міської ради від 17.10.2004р. № 1215-р будівлі Центру соціальної реабілітації для неповнолітніх та приймальника-розподільника для неповнолітніх по вул. Тверській присвоєно адресу вул. Тверська, 41 (колишня адреса - просп. Газети «Правда»,66А).
За довідкою про розподільчий баланс по нежитловому приміщенню вул. Тверська, 41 від 25.08.2005р. № 753 загальна площа нежитлової будівлі по вул. Тверська, 41 складає 1117,3 кв.м. Із вказаної площі Центром соціально-психологічної реабілітації для дітей зайнято 733,8кв.м., а Приймальником-розподільником для неповнолітніх зайнята площа будівлі –383,5 кв.м.
В процесі експлуатації частини приміщення Приймальником-розподільником було проведено внутрішнє перепланування демонтажу та монтажу внутрішніх не несучих перегородок бала, змінена загальна площа нежитлової будівлі В поз. 27 (18.4кв.м.) закладена проектна дверна пройма, зведена несуча перегородка, при цьому, створено поз. 27 (10.9кв.м) і поз. 29 (6.9кв.м.), для забезпечення входу в поз. 27,29 в несучій стіні утворені дві дверні пройми, встановлені дверні блоки.
Відповідно до технічного висновку Управління-інспекції Дніпропетровського архітектурно-будівельного контролю від 21.07.2009р. № 299/6 загальна площа приміщення приймальника-розподільника для дітей, підпорядкованого Дніпропетровському міському управлінню ГУМВС України в Дніпропетровській області складає 375,3 кв.м. (поз. 1-9, 36-42, Ш, ІУ на 1-му поверсі, поз. 1-10, 15, 27-30, ІІ на 2-му поверсі) можливе узаконення загальної площі Приймальника-розподільника без повторного прийняття в експлуатацію (а.с.21).
Вивчивши вищенаведені документи та аналізуючи їх у сукупності з наданими поясненнями представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 10, ст. 11 Конституції (Основного Закону) України 1978р. ( яка діяла в період з 1978 по 1996р.) основу економічної системи України становила соціалістична власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) і колгоспно-кооперативної власності. Державна власність –спільне надбання всього радянського народу, основна форма соціалістичної власності. У виключній власності держави є: її надра, води, ліси. Державі належать основні засоби виробництва в промисловості, будівництві і сільському господарстві, засоби транспорту і зв’язку, банки, майно організованих державою торговельних, комунальних та інших підприємств, основний міський житловий фонд, а також інше майно, необхідне для здійснення завдань держави.
За статтею 78 Конституції (Основного Закону) України 1978р. ради народних депутатів –Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим і місцеві Ради народних депутатів –обласні, районні, міські, районні в містах, селищні та сільські Ради народних депутатів –становили єдину систему представницьких органів державної влади України.
Отже, будівля дитячого комбінату № 166 розташована по проспекту імені газети «Правда»,66-а на момент передачі її у 1981р. знаходилася у державній власності, а виконком Дніпропетровської міської ради народних депутатів діяв як орган державної влади та передавав спірну будівлю управлінню внутрішніх справ виконкому Дніпропетровської обласної Ради народних депутатів під приймальник-розподільник, яке також входило в систему органів державної влади у відповідності з нормами ст. 78 Конституції (Основного Закону) України 1978р.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю» було затверджено Перелік державного майна України, що передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності).
В ході судового розгляду справи суду не надано доказів, які б свідчили про те, що спірна нежитлова будівля була передана до комунальної власності у відповідності з вимогами вищевказаної постанови КМУ від 05.11.1991р. № 311.
За викладеного, суд дійшов висновку про те, що спірна нежитлова будівля, розташована по вул. Тверській, 41 ( колишня назва –проспект імені Газети «Правда»,66-а) належить до державної власності.
Крім того, згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 17.04.2007р. № 7913 Дніпропетровський приймальник-розподільник для неповнолітніх УМВС України в Дніпропетровській області є державною установою, а головним його підприємством є Управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області. Також, зі змісту копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи № 052325 видно, що приймальник-розподільник для дітей підпорядкований Дніпропетровському міському управлінню ГУМВС України в Дніпропетровській області.(а.с.10, 11).
Відповідно до п.1.5 Положення про приймальник-розподільник, приймальник-розподільник в Дніпропетровській області створений і діє у складі кримінальної міліції у справах дітей і підпорядковується відділу кримінальної міліції у справах дітей ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області та перебуває в оперативному підпорядкуванні МУ.
Таким чином, з вищенаведених Положення про приймальник-розподільник для дітей підпорядкований Дніпропетровському міському управлінню ГУМВС України в Дніпропетровській області, затвердженого наказом Головного управління МВС України в Дніпропетровській області від 11.12.2008р. № 1254, довідки з ЄДРПОУ № 7913, Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи вбачається, що приймальник-розподільник підпорядкований Дніпропетровському міському управлінню ГУМВС в Дніпропетровській області є державною організацією із державною формою власності.
Статтею 141 Господарського кодексу України визначено, що до державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх структурних підрозділів, нерухоме майно, інше окреме індивідуально визначене майно державних підприємств, акції (частки, паї) держави у майні суб’єктів господарювання різних форм власності, а також майно, закріплене за державними установами і організаціями з метою здійснення необхідної господарської діяльності, та майно, передане в безоплатне користування самоврядним установам і організаціям або в оренду для використання його у господарській діяльності. Держава через уповноважені органи державної влади здійснює права власника також щодо об’єктів права власності Українського народу, зазначених у частині першій ст. 148 цього Кодексу. Управління об’єктами державної власності відповідно до закону здійснюють Кабінет Міністрів України і, за його уповноваженням, центральні та місцеві органи виконавчої влади. У випадках, передбачених законом, управління державним майном здійснюють також інші суб’єкти.
В даному випадку, органом державної влади щодо захисту права власності інтересів держави України на нерухоме майно здійснюється Фондом державного майна України та його регіональними відділеннями.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст. 326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, які належать державі Україна. Від імені та в інтересах держави України право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
За Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»встановлено, що обов’язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходяться на території України. До об’єктів нерухомого майна відносяться земельні ділянки, а також об’єкти розташовані на земельній ділянці (будівлі, споруди, тощо).
За технічним висновком Управління-інспекції Дніпропетровського архітектурно-будівельного контролю від 21.07.2009р. № 299/6 в будівлі літ. А-2 в приміщеннях ( поз. 1-9, 36-42, Ш,ІУ на 1-му поверсі, поз. 1-10, 15, 27-30, ІІ на 2-му поверсі) приймальника розподільника не виконувались роботи по новому будівництву чи по розширенню габаритів будівлі. Виконане перепланування не потягло за собою зниження характеристик і несучих здібностей основних конструктивних елементів, приміщення знаходиться в задовільному стані та можливе його узаконення без повторного прийняття в експлуатацію (а.с.21).
У відповідності до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із право чинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом.
Відповідач-1 та відповідач-2 в судове засідання не з’явилися, доказів, які б спростовували вищенаведені доводи суду не надали.
Приймаючи до уваги викладене, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 326, 328 ЦК України, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 141 ГК України, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», ст.ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати право державної власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Тверська, 41, в будівлі літ. А-2 приміщення приймальника-розподільника для дітей, підпорядкованого Дніпропетровському міському управлінню ГУМВС України в Дніпропетровській області поз. 1-9, 36-42, Ш, ІУ на 1-му поверсі, поз. 1-10, 15, 27-30, ІІ на 2-му поверсі загальною площею 375,3 кв.м.
Стягнути з Дніпропетровської міської ради ( 49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75) в доход державного бюджету України в особі Відділення державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027,м. Дніпропетровськ, пл..Шевченка,7, р/р № 31118095700005 відділення банку УДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, КБК 22090200) –державне мито в сумі 42 грн. 50 коп. (сорок дві грн. 50 коп.).
Стягнути з Дніпропетровської міської ради ( 49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75)-в доход державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (р/р № 31211259700005 відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786, КБК 22050000) –118 (сто вісімнадцять) грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Стягнути з Управління комунальної власності Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Мечникова,6) в доход державного бюджету України в особі Відділення державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027,м. Дніпропетровськ, пл..Шевченка,7, р/р № 31118095700005 відділення банку УДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, КБК 22090200) –державне мито в сумі 42 грн. 50 коп. (сорок дві грн. 50 коп.).
Стягнути з Управління комунальної власності Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Мечникова,6) в доход державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (р/р № 31211259700005 відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786, КБК 22050000) –118 (сто вісімнадцять) грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
СуддяВ.І. Петрова