Постанова № 75728203, 06.08.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2018
Номер справи
804/1031/18
Номер документу
75728203
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

06 серпня 2018 року справа № 804/1031/18

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача: Шальєвої В.А.,

суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 р. (суддя Кальник В.В.) в справі № 804/1031/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровські області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправними дій (бездіяльності) щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати пенсії, врахувавши до складу грошового забезпечення суми щомісячної додаткової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, отримані з 05.09.2015 р. по 05.09.2017 р., з яких нараховане та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язання здійснити перерахунок та виплачувати пенсію, починаючи з 01.10.2017 р., врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, суми щомісячної додаткової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, отримані з 05.09.2015 р. по 05.09.2017 р., з яких нараховане та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки військової частини А1302, виплативши донараховану суму.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 р. позов задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2, врахувавши до складу грошового забезпечення суми щомісячної додаткової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, отримані з вересня 2015 до серпень 2017 року, із яких нараховане та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_2, починаючи з 01.02.2018 р., врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, суми щомісячної додаткової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, отримані з вересня 2015 по серпень 2017 року, із яких нараховане та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується змістом довідки №3 від 03 січня 2018 року командира військової частини А1302, та виплатити донараховану суму; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильного застосування норм матеріального, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову. Апелянт вказує на неврахування судом першої інстанції Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 р. № 4-рп/2015, яким встановлено вичерпність переліку, визначеного ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, тоді як такі виплати, як допомога, винагорода, разові премії не включені до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, такі доплати не можуть бути складовими грошового забезпечення у розумінні ч. 3 ст. 63 зазначеного Закону. Також апелянт вказує на помилковість посилання суду першої інстанції на постанову Верховного Суду України від 10.03.2015 р., оскільки така постанова прийнята хронологічно раніше Рішення Конституційного Суду України. Тому вважає, що щомісячна додаткова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії та винагорода за участь в АТО не носять постійного характеру, тому не включаються до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Крім того, довідка військової частини А1302 № 3 від 03.01.2018 р. не містить інформації щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з усіх видів грошового забезпечення, оскільки в довідці зазначено про нарахування єдиного внеску, а не його сплату. Також в довідці відсутня інформація про виплату сум одноразових премій, натомість вказана щомісячна премія, суми якої були включені до складу грошового забезпечення, з якого позивачу обчислено пенсію.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 відповідно до наказу командира в/ч А1302 від 05.09.2017 р. № 63 звільнено у запас за вислугою років. Позивач з 06.09.2017 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка нарахована на підставі довідки № 285 від 25.10.2017 року про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії. У вказаній довідці не зазначені та не враховані при розрахунку пенсії за період з 05.09.2015 р. до 05.09.2017 р. суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій та винагороди за участь в АТО.

На адвокатський запит (вих. №47 від 21.12.2017 року) позивачу надана уточнена довідка №3 від 03 січня 2018 року командира військової частини А1302, в якій зазначені всі види виплат грошового забезпечення за останні 24 місяці (з 05.09.2015 р.до 05.09.2017 р.).

09.01.2018 р. позивачем на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надіслана заява про перерахунок пенсії разом з вищезазначеною довідкою №3 від 03 січня 2018 року командира військової частини А1302, в якій позивач просив вчинити всі необхідні дії щодо перерахунку та виплати, починаючи з 05.09.2017р., пенсії, врахувавши до складу грошового забезпечення суми щомісячної додаткової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, отриманих з 05.09.2015р. до 05.09.2017 року, із яких нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, без обмеження граничного розміру та виплатити позивачу донараховану суму.

19.01.2018 р. відповідачем надано позивачу відповідь за №1512/09/03 від 19.01.2018 року, якою відмовлено у здійсненні перерахунку з тих підстав, що починаючи з 06.09.2017 року позивач отримує пенсію відповідно до чинного законодавства, яка складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, 40% надбавки за вислугу років, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, у розмірі 5150,53 грн., - 70% за 30 років вислуги з розміру всього грошового забезпечення (у сумі 6816,53 грн.). До основного розміру пенсії виплачуються надбавки та підвищення як учаснику бойових дій в АТО в розмірі 363,00 грн., цільова грошова допомога в розмірі 40,00 грн. Загальний розмір пенсії складає 5174,57 грн., що, на думку Пенсійного фонду, відповідає нормам чинного законодавства. Також зазначено про відсутність посилань у статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року та в постанові Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» на суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, оскільки вони не носять постійного характеру та не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що щомісячна додаткова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії, винагорода за участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є такими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого здійснюється розрахунок пенсії цього кола осіб. При цьому суд вважав, що у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.02.2018 р., оскільки з питання перерахунку пенсії позивач звернувся до відповідача 09.01.2018 р. Також судом відмовлено у стягненні на користь позивача витрат на правничу допомогу через недоведеність обсягу допомоги та розміру витрат.

Предметом апеляційного оскарження є судове рішення в частині задоволених позовних вимог.

Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційного оскарження, суд вважає такий висновок частково обґрунтованим.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), яка розрахована на підставі довідки № 285 від 25.10.2017 р., виданої військовою частиною А1302.

09.01.2018 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, надавши довідку військової частини А1302 № 3 від 03.01.2018 р. про всі види виплат грошового забезпечення. У зазначеній довідці вказані додаткові види грошового забезпечення, які виплачені позивачу та з яких нараховане єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме щомісячна додаткова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії, винагорода за участь в АТО, які нараховані за 24 місяці перед звільненням.

Листом від 19.01.2018 р. № 1512/09/03 ГУ ПФУ повідомлено позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення зазначених додаткових видів грошового забезпечення.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною третьою цієї ж статті Закону передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ), частиною першою статті 9 якого встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Стосовно врахування у складі грошового забезпечення для отримання пенсії щомісячної додаткової винагороди, винагороди за участь в АТО, а також одноразових премій, суд зазначає наступне.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №158 від 04 червня 2014 року встановлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншого технікою, військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, починаючи з 1 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

Разом з тим, зазначений пункт постанови Кабінету Міністрів України № 158 у частині виплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу винагороди в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш як 3 тис. гривень, у розрахунку на місяць на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 24 від 31.01.2015 р.

Так, постановою Кабінету Міністрів України № 24 від 31.01.2015 р. установлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.

Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 р. № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських» визнана такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 р. № 24 "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій", та установлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.

Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Щомісячна додаткова винагорода установлена постановою Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 р. «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», яка була чинною в 2015-2017 роках.

Підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка була чинною в 2015-2017 роках, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відтак, суд погоджує висновок суду першої інстанції, що усі зазначені виплати є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

За змістом пункту 17 статті 11 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Тобто, військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.

За змістом довідки військової частини А1302 № 3 від 03.01.2018 р. на усі додаткові види грошового забезпечення, виплачені позивачу, нараховане єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відтак, аналіз зазначених вище норм матеріального права дає підстави вважати, що додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Позиція суду апеляційної інстанції в цій справі відповідає правовій позиції Верховного Суду, що викладена в постанові від 20.02.2018 р. в справі № 344/10887/17.

Стосовно доводів апелянта про неврахування судом першої інстанції Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 р. № 4-рп/2015 суд зазначає, що Конституційним Судом України в цьому Рішенні зроблено висновок, що положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими „усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Тобто, Конституційний Суд України розглядав питання в контексті перерахунку пенсій у разі саме введення нових додаткових видів грошового забезпечення.

В розглядуваному випадку предметом доказування є право позивача на отримання пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які ним фактично отримувались за час проходження служби.

Доводи апелянта, що довідка військової частини А1302 № 3 від 03.01.2018 р. не містить інформації щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з усіх видів грошового забезпечення, оскільки в довідці зазначено про нарахування єдиного внеску, а не сплату, не заслуговують на увагу, оскільки відповідачем не доведено факту неперерахування сум єдиного внеску, утриманого з додаткових видів грошового забезпечення.

Разом з тим, суд вважає доречними доводи апелянта про неврахування судом першої інстанції, що в довідці відсутня інформація про виплату сум одноразових премій, натомість вказана щомісячна премія, суми якої були враховані при обчисленні пенсії.

Дійсно, судом встановлено, що довідка військової частини А 1302 № 3 від 03.01.2018 р. не містить відомостей про виплату одноразової премії, про яку вказує позивач, а містить відомості про виплату щомісячної премії, яка врахована у складі грошового забезпечення, з якого обрахована пенсія.

Відтак, в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, а тому судове рішення підлягає зміні.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, що є підставою для зміни судового рішення.

Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України в редакції, яка діє з 15.12.2017 р. та підлягає застосуванню судом апеляційної інстанції відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 р. в справі № 804/1031/18 задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 р. в справі № 804/1031/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровські області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії змінити.

Виключити з абзаців 2 та 3 резолютивної частини рішення словосполучення «одноразових премій».

В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили 06.08.2018 р. та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.

Повне судове рішення складено 06.08.2018 р.

Суддя-доповідач: В.А. Шальєва

Суддя: С.В. Білак

Суддя: Н.А. Олефіренко