Рішення № 75727679, 26.07.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2018
Номер справи
818/1879/18
Номер документу
75727679
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 липня 2018 р. Справа № 818/1879/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Макотренка В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1879/18

за позовом ОСОБА_1

до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області,

третя особа - Державне підприємство "Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук",

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, третя особа - Державне підприємство "Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук", в якій з урахуванням уточнення позовних вимог просить:

- скасувати відмову Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 02.04.2018 року №521 у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах.

- зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зарахувати до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.01.1992 р. по 31.12.2009 р.

- зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити пенсію ОСОБА_1 з 14.03.2018 р. відповідно до п. "д" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В обгрунтування уточнених позовних вимог зазначила, що з 29.03.1990 р. позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, працює дояркою на одному й тому ж підприємстві, яке за час трудової діяльності багато разів реорганізовувалось і перейменовувалось. Останній раз, 01.12.2011 р. назву підприємства змінено на ДП "Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України". Пропрацювавши на підприємстві дояркою більше 26 років, з досягненням 50-річного віку позивач звернулась до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п."д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Листом від 21.10.2016 р. №12293/06-24 відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії, яка обумовлена наступним.

Відповідно до п."д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції з 01.04.2015 р.) право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають жінки з датою народження з квітня 1966 р. по 30 вересня 1966 р., які працюють доярками (операторами машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства після досягнення 51 року 6 місяців при стажі роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування тварин. За підрахунком УПФУ ОСОБА_1 має загальний страховий стаж - 31 рік 10 місяців 23 дні, а також стаж роботи на пільгових умовах - 8 років 5 місяців 10 днів.

Після досягнення 51 року та 6-ти місяців позивач знов звернулась до УПФУ із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах на тих самих підставах, які зазначені вище.

Листом від 10.04.2018 року №7772/06-22 відповідачем знову відмовлено позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах. У новій відповіді УПФУ позивачці обраховано страховий стаж - 33 роки 4 місяці 25 днів, у т.ч. пільговий стаж - 9 років 10 місяців 27 днів.

До пільгового стажу відповідачем не зарахований період роботи позивача дояркою в ДП "Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук" (надалі - Підприємство) з 01.01.1992 р. по 31.12.2009 р., оскільки відсутні первинні документи, які б підтверджували виконання норм обслуговування тварин. Відмова у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах підтверджена рішенням УПФУ від 02.04.2018 року № 521.

Позивач з таким обрахуванням пільгового стажу не погоджується, як і з тим, що умови виконання встановлених норм обслуговування тварин підтверджуються тільки первинними документами.

Згідно із довідкою Підприємства від 06.02.2018 № 6/105 позивач працює дояркою (оператором машинного доїння) в ДП "Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України" з 29.03.1990 р. (наказ №55-к від 29.03.1990 р.) по теперішній час. Позивач працювала повний робочий день і повністю виконувала встановлені норми обслуговування тварин: при нормі обслуговування тварин в господарстві 55 голів обслуговує 66 голів. Вказаний період, зазначено у довідці, зараховується в стаж роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення у відповідності до ст. 13 п. д" Закону України "Про пенсійне забезпечення". Довідка видана на підставі книги наказів за 1990 рік, розрахунково-платіжних відомостей та особових рахунків про заробітну плату за 1990 - 2018 роки.

Відповідно у 2016 р. при першому зверненні позивачки (у віці 50 років) до УПФУ Підприємством видавалась довідка від 07.09.2016 р. №6/300 із Інформацією аналогічного змісту.

Також у 2016 році Підприємством видавалась довідка від 30.09.2016 №3/331. Даною довідкою до пенсійного фонду супроводжувались документи статистичної звітності (форма №24-сг), починаючи з 01.01.2009 року (вибірково), згідно з якими чисельність поголів'я в господарстві становить 350 голів. На протязі вказаного періоду в господарстві постійно працювало 5 доярок, які фактично обслуговували все поголів'я корів. З цього випливає, зазначено у довідці, що в середньому одна доярка обслуговувала близько 70 голів. На підтвердження зазначеного Підприємством до УПФУ (окрім статистичної звітності) надані копії журналів надою молока за останні п'ять років (вибірково).

Згідно з зазначеною довідкою №3/331 первинні документи щодо норм обслуговування тварин працівниками комплексу за період з 1990 року по 2009 рік, а саме первинні бухгалтерські документи, виробничі звіти по тваринництву, підприємством відібрані і знищені як документи, що не мають науково-історичної цінності та втратили практичне значення. Акт "Про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду" від 21.10.2013 р., погоджений з Державним архівом Сумської області. Підставою для знищення документів Підприємство вбачало вимоги пунктів 299 та 336 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 року №578/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.04.2012 року за № 571/20884 (надалі - Перелік).

У зв'язку із роботою позивача в ДП "Дослідне господарство Інституту сільського господарю Північного Сходу Національної академії аграрних наук України" дояркою їі період її роботи, починаючи з 29.03.1990 року, виплачувалась заробітна плата Підприємством про заробітну плату ОСОБА_1 13.10.2016 року сформовано довідки №№ 3/348 і 3/349 для обчислення пенсії. Довідки і у 2016 році, і під час другого звернення у 2018 році, надавались позивачкою до органу Пенсійного фонду. У довідках зазначено, що вони видані на підставі особових рахунків, які з 1990 року зберігаються на підприємстві відповідно до пункту 317 глави "Бухгалтерський облік та звітність" розділу 4 "Облік та звітність" Переліку - років.

Під час звернення позивачкою 14.03.2018 р. до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області нею надано, зокрема: 1) дві трудові книжки; 2) довідки про заробітну плату за період страхове стажу до 01.07.2000 р. №№ 3/348 та 3/349 від 13.10.2016 р.; 3) довідка, яка визначає право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлене для окремих категорій працівників - №6/105 від 06.02.2018 року; 4) документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 - N 222 і 223 від 09.09.2016 р.

Згідно із пунктами 17 та 18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637, за відсутності документів про наявний трудовий стаж і неможливості їх отримання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами, іншими надзвичайними ситуаціями, а також внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних (з інших причин, ніж ті, що зазначені в п.17 цього Порядку), стаж роботи, який дає, право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

Враховуючи вищезазначене, позивач просить визнати протиправною відмову Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 02.04.2018 року №521 у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах, зобов'язати відповідача зарахувати до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.01.1992 р. по 31.12.2009 р. та призначити пенсію з 14.03.2018 р. відповідно до п. "д" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 51 року 6 місяців - із датою народження з 01.04.1996 р. по 30.09.1966 р. і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, обов'язковими умовами при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є: досягнення віку визначеного ст, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Виконання встановлених норм обслуговування відповідно до порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Крім цього, ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядком підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно п. 20 вказаного Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

При цьому, у абзаці п'ятому пункту 20 Порядку зазначено, що додатково в довідці наводяться відомості стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками - операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах), про виконання встановлених норм обслуговування.

Водночас, первинні документи щодо виконання позивачем встановлених норм обслуговування до управління надані не були, в зв'язку з їх відсутністю. Таким чином, пільговий стаж позивача складає 9 років 10 місяців 27 днів.

Отже, відповідач вважає, що у позивача відсутній пільговий стаж для призначення пільгової пенсії.

Враховуючи зазначене, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Третя особа надала відзив на позовну заяву, якою зазначила, що не заперечую проти позовних вимог.

Ухвалою суду від 21.05.2018 р. відкрито провадження по справі, справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні.

Ухвалою суду від 12.07.2018 р. підготовче провадження по справі закрито, справу призначено до судового розгляду на 26.07.2018 р.

Заслухавши доводи позивача, її представника та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 29.03.1990 р. ОСОБА_1 призначено на посаді доярка Сумського науково-виробничого об'єднання «Еліта» (а. 11).

Згідно відомостей трудової книжки позивач упродовж з 29.03.1990 р. по теперішній час працює дояркою в у Сумському науково-виробничому об'єднанні «Еліта», який внаслідок послідовної реорганізації перетворено у Державне підприємство "Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук".

20.09.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Листом від 21.10.2016 р. №12293/06-24 (а.с. 13) відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії та зазначено, що відповідно до п."д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції з 01.04.2015 р.) право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають жінки з датою народження з квітня 1966 р. по 30 вересня 1966 р., які працюють доярками (операторами машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства після досягнення 51 року 6 місяців при стажі роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування тварин. За підрахунком УПФУ ОСОБА_1 має загальний страховий стаж - 31 рік 10 місяців 23 дні, а також стаж роботи на пільгових умовах - 8 років 5 місяців 10 днів.

Позивач повторно звернулась до Сумського ОУПФУ Сумської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах .

Листом від 10.04.2018 року №7772/06-22 відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах (а.с. 14). В обґрунтування доводів відмови зазначив, що до пільгового стажу відповідачем не зарахований період роботи позивача дояркою в ДП "Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук" (надалі - Підприємство) з 01.01.1992 р. по 31.12.2009 р., оскільки відсутні первинні документи, які б підтверджували виконання норм обслуговування тварин. Відмова у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах підтверджена рішенням УПФУ від 02.04.2018 року № 521.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 51 років 6 місяців -із датою народження з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Згідно з статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено - основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20 липня 1974 року № 162, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року №58 та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці та соцполітики № 259/34/5 від 08 червня 2001 року, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 20 Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до пунктів 1, 3 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Згідно з трудовою книжкою з 29.03.1990 р. по теперішній час працює дояркою в у Сумському науково-виробничому об'єднанні «Еліта», який внаслідок послідовної реорганізації перетворено у Державне підприємство "Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук".

Позивач працювала дояркою, що дає підстави стверджувати, що вона була безпосередньо зайнята в тваринництві на протязі повного календарного року з повним робочим днем та повним робочим тижнем.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно матеріалів справи, на час звернення з заявою до відповідача позивач мала достатній стаж (більше 20 років на роботах дояркою (оператором машинного доїння) в колгоспі та інших підприємствах сільського господарства), для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який підтверджений трудовою книжкою, довідками Державного підприємства "Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук".

Водночас, як слідує зі змісту оскаржуваної відмови, підставою для не зарахування відповідачем до пільгового стажу роботи позивача період її роботи дояркою з 01.01.1992 р. по 31.12.2009 р., слугувала відсутність підтвердження первинними документами щодо встановлення факту виконання норм обслуговування тварин.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, Кабінет Міністрів України не визначав порядок встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до цього, нормою обслуговування належить вважати певну кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, яку вона зобов'язана обслужити упродовж установленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах. А відтак, ураховується виконання норм обслуговування, встановлених на рівні, не нижчому від технічно обґрунтованих норм. В свою чергу, до технічно обґрунтованих норм належать: типові міжгалузеві і галузеві (відомчі) норми обслуговування, затверджені в установленому порядку; норми обслуговування, встановлені на підставі типових міжгалузевих і галузевих (відомчих) нормативів часу на окремі роботи (операції) з урахуванням організаційно-технічних умов обслуговування великої рогатої худоби і свиней у цьому господарстві. Відповідно, саме адміністрація господарства подає до органу Пенсійного фонду довідку про стаж роботи дояркою (оператором машинного доїння), свинаркою-оператором і про виконання встановлених норм обслуговування.

Разом з тим, не визначення порядку встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтвердних документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вищевказані роки на відповідних підприємствах, де працювала позивач, на думку суду, не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факту виконання позивачем повний робочий день робіт за посадою доярка, в тому числі по догляду за тваринами, що перебували в її обслуговуванні.

Таким чином, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача щодо не зарахування позивачу пільгового стажу за умови відсутності первинних документів виконання норм обслуговування тварин, оскільки усі вищенаведені обставини, на переконання суду, свідчать про наявність у позивачки права на пенсію згідно підпункту 5 пункту 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, підтвердженням (доказом) того, що позивач працювала повний робочий день дояркою в колгоспі та інших підприємствах сільського господарства більше 20 років є запис в її трудовій книжці та наявні у матеріалах справи довідки, що відповідають вимогам законодавства і не потребує інших способів доведення цього факту.

Позивачем надано докази, які не спростовані відповідачем, про те, що вона має право на призначення пенсії з підстав, передбачених підпункту 5 пункту 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак, відповідачем протиправно не враховано пільговий стаж за період роботи з 01.01.1992 р. по 31.12.2009 р. у Державне підприємство "Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук".

Вказана позиція також узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 22.03.2018 по справі №208/235/17 (2-а/208/105/17) та постанові від 17.04.2018 по справі №668/3386/15-а.

В свою чергу, Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993, на який покликався відповідач, було прийнято з метою створення юридичних механізмів підтвердження трудового стажу працівників з метою належної реалізації ними права на пенсійне забезпечення у разі відсутності трудової книжки або ж відповідних записів у ній.

Отже, підтвердженням (доказами) того, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день дояркою (оператором машинного доїння) у підприємстві сільського господарства більше 20 років і виконувала встановлені норми обслуговування, є записи в її трудовій книжці та наявні у матеріалах справи довідки товариства, що відповідають вимогам законодавства.

Слід зауважити, що відсутність підтверджуючих документів про встановлення норм і виробітку показників по обслуговуванню корів оператором машинного доїння за 01.01.1992 р. по 31.12.2009 р, не може свідчити про їх невиконання позивачем.

Крім того, в судовому засіданні допитані судом свідки ОСОБА_4 (період роботи на підприємстві з травня 1985 року по теперішній час), ОСОБА_5 (період роботи на підприємстві з травня 1975 року по 2009 ркі),, ОСОБА_6 (період роботи на підприємстві з 1990 року по 2011 рік),підтвердили факт праці позивача на підприємстві у період роботи з 01.01.1992 р. по 31.12.2009року.

Доказів зворотного судом не здобуто та відповідачем не надано.

Таким чином, усі вищенаведені обставини, на переконання суду, свідчать про наявність у ОСОБА_1 необхідного стажу, що дає право на пенсію згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Також, слід зазначити, що відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу;

2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі шляхом скасування відмову Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 02.04.2018 року №521 у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах, зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зарахувати до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.01.1992 р. по 31.12.2009 р. та зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити пенсію ОСОБА_1 з 14.03.2018 р. відповідно до п. "д" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, третя особа - Державне підприємство "Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук", про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Скасувати відмову Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 02.04.2018 року №521 у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах.

Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зарахувати до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 01.01.1992 р. по 31.12.2009 р.

Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити пенсію ОСОБА_1 з 14.03.2018 р. відповідно до п. "д" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складно 06.08.2018 р.

Суддя О.А. Прилипчук