
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2243/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №816/2243/18 за позовом ОСОБА_1 до Карлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
02 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Карлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - відповідач, Карлівське ОУПФ) , в якому просить визнати неправомірним та скасувати рішення від 23.06.2018 №7 та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію на пільгових умовах у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказує, що відповідач протиправно відмовив у призначенні йому дострокової пенсії за віком згідно зі статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки ОСОБА_1 надав усі необхідні документи.
16.07.2018 відповідач надав відзив на позов, в якому вказує на правомірність відмови з огляду на обставини не підтвердження первинними документами періодів роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження (а.с. 28-30).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Заяв, клопотань від учасників справи не надходило.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНОКПП НОМЕР_1) є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 відповідно до посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській НОМЕР_2 виданого Полтавською облдержадміністрацією 26.02.1993 (а.с. 3).
23.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до Карлівського ОУПФ із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 39).
Рішенням Карлівського ОУПФ від 23.06.2017 №7 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів про період роботи та населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 40).
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню, суд виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (надалі - Закон №796-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 55 Закону №796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.
Аналіз наведеної норми Закону свідчить на користь висновку про те, що для набуття права на зменшення пенсійного віку на 10 років особа має відповідати двом умовам: бути учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та пропрацювати в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Посилання відповідача у відзиві на абзац 7 підпункту "г" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (надалі - Порядок №22-1), який визначає перелік документів, що засвідчують особливий статус особи, суд не приймає до уваги з наступних підстав.
Редакція Порядку №22-1, на яку посилається відповідач, діяла до моменту внесення до Порядку змін постановою Правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1. Тому вказана відповідачем норма не може застосовуватися до правовідносин, що виникли після внесення змін в межах даної справи. Відтак вимога Карлівського ОУПФ подати встановлені цим підпунктом документи є неправомірною.
Окрім того, відповідач вказує, що для підтвердження періодів роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС також можна приймати документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою зокрема передбачено, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видається на підставі одного з таких документів:
- посвідчення про відрядження в зону відчуження;
- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Разом з тим, на переконання суду, вказані документи надаються лише для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримання посвідчення на підтвердження цього статусу, яке у ОСОБА_1 наявне і надавалося відповідачу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідач також вказує, що для осіб, які працювали в зоні відчуження, документом, що підтверджує період роботи по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС може бути будь-який документ, виданий в період роботи в зоні відчуження організацією чи установою, розташованими в зоні (первинний документ), в якому зазначені період роботи, населений пункт чи об'єкт, де проводились роботи. Такими документами можуть бути первинні довідки, первинний табель обліку часу, дорожні листи і т.п. У виняткових випадках для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС можуть прийматись виписки з особових рахунків про підвищену оплату - за умови, що в цих документах додержані вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, тобто зазначена кратність оплати або населений пункт та кількість днів роботи.
Проте, аналіз даної норми свідчить на користь висновку про те, що цей перелік не є обов'язковим, а лише може додатково підтверджувати обставини участі особи на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у випадку сумніву.
На переконання відповідача, надана позивачем довідка форми №122 Карлівського автотранспортного підприємства 15340 від 15.01.2013 №04-4/2 не підтверджена первинними документами, а саме: у розрахунковій відомості за липень 1986 року не зазначена кратність оплати або населений пункт та кількість днів роботи. Довідка про роботу на будівництві дороги Зелений мис - Чорнобиль, видана Страхоліською сільською радою не містить відомостей про населений пункт, в якому проводилися роботи, чи кратність оплати, а також номера та дати видачі.
Як встановив суд, правова оцінка достовірності названого доказу вже надавалася Карлівським районним судом Полтавської області у постанові від 29.05.2013 у справі №531/684/13 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити певні дії, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.08.2013. Відповідно до висновку суду вищевказані докази визнані належними та достовірними.
З урахуванням з'ясованих обставин суд вважає, що ОСОБА_1 має право на призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років на підставі ст. 55 Закону №796-ХІІ, у зв'язку з чим спірне рішення відповідача від 23.06.2017 №7 суд скасовує, як протиправне.
Згідно з резолютивною частиною постанови Карлівського районного суду Полтавської області від 29.05.2013 у справі №531/684/13 суд визнав бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії згідно зі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправною. При цьому суд зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області розглянути питання про призначення ОСОБА_1 пенсії згідно зі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати виникнення права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, а саме з 13.12.2012 на підставі довідки форми №122 ТЗДВ "Карлівське АТП 15340" №04-4/2 від 15.01.2013 та первинної довідки, виданої Страхоліською сільською радою про перебування ОСОБА_1 в період з 27.06.1986 по 26.07.1986 на роботі в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС на будівництві дороги Зелений Мис-Чорнобиль.
Як вказав у позовній заяві ОСОБА_1, до теперішнього часу пенсія йому не призначена.
Тож, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права, враховуючи факт невиконання рішення суду щодо розгляду питання про призначення пенсії ОСОБА_1, суд вважає за необхідне зобов'язати Карлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення до відповідача за призначенням пенсії, тобто з 23.06.2018.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Карлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Полтавський шлях, 81, м. Карлівка, Полтавська область, 39500, код ЄДРПОУ 40377053) про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Карлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 23.06.2018 №7.
Зобов'язати Карлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Полтавський шлях, 81, м. Карлівка, Полтавська область, 39500, код ЄДРПОУ 40377053) призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" з 23.06.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун