Рішення № 75727320, 04.05.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2018
Номер справи
810/1652/18
Номер документу
75727320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 травня 2018 року м.Київ № 810/1652/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головенко О.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах, ОСОБА_2 до Управління соціального захисту Білоцерківської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 з позовом до Управління соціального захисту Білоцерківської районної державної адміністрації та просить суд:

визнати протиправною відмову щодо внесення інформації до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги;

зобов'язати включити відомості про ОСОБА_1, як матір малолітньої дитини ОСОБА_2, до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1

В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що її донька ОСОБА_2 є донькою загиблого учасника АТО - ОСОБА_3, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_4, у зв'язку з чим вважає, що має бути включена до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

На день розгляду справи, від відповідача відзиву на позовну заяву, заперечень, заяв або клопотань не надходило.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 провадження у справі було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1, який виданий Білоцерківським РВ ГУ МВС України в Київській області 27.03.2007) має неповнолітню доньку - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2, виданого 19.12.2016 Південним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України, ОСОБА_3 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни, учасників бойових дій.

ОСОБА_3 загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 під час захисту Батьківщини, в зоні проведення АТО.

Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 31.07.2017 було встановлено факт батьківства ОСОБА_3, що загинув ІНФОРМАЦІЯ_4, стосовно дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, а також зобов'язано Білоцерківський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_4, вчинений 12.03.2010 за № 5 виконкомом Піщанської сільської ради Білоцерківського району Київської області та записати батьком дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, видати нове свідоцтво про народження дитини та анулювати свідоцтво про народження, що було видане 12.03.2010.

Взакане рішення набрало законної сили 11.08.2017, що підтверджується відповідною відміткою на копії рішення.

Таким чином, за свідоцтвом про народження, яке видане Білоцерківським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області 19.08.2017 батьками ОСОБА_2 є ОСОБА_3 та ОСОБА_1.

Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації в Київській області від 12.10.2017 за № 01-12/1269, виданої ОСОБА_1 про те, що її донька ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно є донькою загиблого учасника АТО ОСОБА_3, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_4, згідно ст. 10 п. 1 Закону України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту», п. 4 Постанови Кабінету Міністрів № 302 від 12.05.1994 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», п. 2 Постанови Кабінету України № 740 від 23.09.2015 «Про затвердження Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» деяким категоріям осіб.

23 листопада 2017 року позивач звернулася із заявою до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області про включення її до Єдиного державний автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, у зв'язку з тим, що вона являється матір'ю неповнолітньої дитини ОСОБА_2, яка є донькою воїна АТО ОСОБА_3, що загинув ІНФОРМАЦІЯ_4.

Разом з заявою для включення до Реєстру інформації позивач надала документи, що підтверджують право членів сім'ї пільговика на пільги та пред'явила оригінали цих документів, довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, паспорт та надала інформацію про відсутність власного житла.

Водночас, 11.12.2017 за № 01-12/2147 Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області відмовило позивачу та зазначило, що відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі якого видаються пільги та компенсації. Серед наданих документів відсутня копія посвідчення сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, що унеможливлює внесення даних до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулась з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між учасниками справи, суд виходив з такого.

Частиною 1 ст. 56 КАС України визначено, що права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Сімейного кодексу України малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років.

Згідно вимог ст. 31 Цивільного кодексу України слідує, що фізична особа, яка не досягла 14 років (малолітня особа) має часткову цивільну дієздатність: а саме має право самостійно вчиняти дрібні побутові правочини, якщо він задовольняє побутові потреби особи, відповідає її фізичному, духовному чи соціальному розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість.

Частиною першою ст. 242 Цивільного кодексу України передбачено, що батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.

Так, Постановою Кабінету Міністрів від 29.01.2003 № 117 затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (надалі - Положення № 117). Метою прийняття даної Постанови було питання удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою.

Міністерству соціальної політики визначено забезпечити внесення до Реєстру інформації про осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою", "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про освіту", "Про прокуратуру", "Про Службу безпеки України", "Про бібліотеки і бібліотечну справу", "Про захист рослин", "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про Державну кримінально - виконавчу службу України", "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України", "Про охорону дитинства", "Про соціальний захист дітей війни", "Про культуру", Основ законодавства України про охорону здоров'я і пенсіонерів за віком.

Відповідно до п. 2 Положення № 117 до Реєстру вноситься така інформація: про пільговиків - прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, - адреса фактичного місця проживання, склад сім'ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.

Пунктом 5 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги для включення до Реєстру інформації про пільговика він подає уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги (з пред'явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред'являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.

Відповідно до ч. 10 п. 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» чинність цього Закону поширюється, серед іншого, на сім'ї осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (у тому числі здійснювали волонтерську діяльність) та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції (у тому числі здійснення волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (у тому числі здійснення волонтерської діяльності), перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до п. 3 Порядку про надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» деяким категоріям осіб до членів сімей загиблих, померлих (тих, що пропали безвісти) осіб, зазначених у п. 2 цього Порядку, належать, серед іншого, діти, які не мають (і не мали) своїх сімей.

Відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 302 це Положення регулює правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни.

Пунктом 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни визначено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

Згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Пунктом 4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни визначено, що дітям загиблих осіб, зазначених у п. 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до досягнення ними 16-річного віку передбачені законодавством пільги надаються на підставі довідки, що видається матері (або іншому повнолітньому члену сім'ї загиблої особи, або опікуну) за місцем реєстрації дитини. Після досягнення такими особами 16-річного віку в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, який продовжує дію посвідчення на наступний рік за умови їх належності до категорій осіб, зазначених у п. 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Таким чином, аналіз Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які мають право на пільги свідчить про те, що за його змістом особа, яка віднесена до кола осіб, які мають право на пільги, що підтверджується належним документом, повинна бути внесена до вказаного Реєстру за відсутності будь-яких застережень і відповідний орган, до якого така особа звернулась, має вжити заходів щодо включення цієї особи до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

При цьому, необхідно зазначити, що у Положенні № 117, які мають право на пільги взагалі відсутні будь-які норми, які б містили та визначали підстави для відмови у включенні до такого реєстру особи, яка має право пільги.

На думку суду, оскільки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 є дитиною загиблого учасника АТО ОСОБА_3, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_4, в розумінні ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п. 4 Постанови Кабінету Міністрів № 302 від 12.05.1994 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», п. 2 Постанови Кабінету України № 740 від 23.09.2015 «Про затвердження Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» деяким категоріям осіб, то довідка, яку видало Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації в Київській області від 12.10.2017 за № 01-12/1269 на підставі п. 4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 є підставою для внесення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивачем при подані даного адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. (квитанція № NOWTL42297 від 02.04.2018), суд вважає за необхідне стягнути дану суму на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації в Київській області щодо не внесення інформації до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області (код ЄДРОПУ 03193755) включити відомості про ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3), як матір малолітньої дитини ОСОБА_2, до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3) судові витрати у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області (код ЄДРОПУ 03193755).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Головенко О.Д.