Рішення № 75727146, 01.08.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2018
Номер справи
813/2419/18
Номер документу
75727146
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/2419/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2018 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коморного О.І.

секретар судового засідання Мусій С.В.

за участю:

позивача не прибув

представника відповідача ОСОБА_1

розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 про визнання дій ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправними та про зобов’язати утриматися від вчинення дій.

Обставини справи.

На розгляд суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 в якій просить:

- визнати дії ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України у Львівській області у вигляді розгляду і вирішення скарги від 31 січня 2018 р. з порушенням заборони, встановленої ч.4 ст.7 та п.9 ч.І ст.17 ЗУ «Про звернення громадян» - протиправними;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області утриматися від порушення прав ОСОБА_2, встановлених ЗУ «Про звернення громадян».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звернувся до ОСОБА_3 управління пенсійного фонду України у Львівській області зі скаргою від 31.01.2018 року, проте дана скарга направлена на розгляд до Червоноградського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) головного управління Пенсійного фонду України, дії якого позивач оскаржував. Тому вважає дії відповідача протиправними та просить суд задовольнити позов.

Відповідач у поданому відзиві проти позовних вимог заперечив повністю з тих підстав, що ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 20.02.2018 року надіслано Червоноградському відділу обслуговування громадян (сервісний центр) головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області скаргу ОСОБА_2 від 31.01.2018 року, лист головного управління від 11.01.2018 року №3965/0-20/12.03-06 для з'ясування змісту питань, зазначених ним у скарзі та надання роз’яснення ОСОБА_2, враховуючи норми чинного законодавства. Зазначає, що відповідачем скаргу позивача від 31.01.2018 року розглянуто відповідно до частини 4 статті 7 та частини 1 статті 16 Закону України «Про звернення громадян», а саме у порядку підлеглості вищим органом - Червоноградським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області. Відповідь управління від 28.02.2018 року вих. №104/554/0-20/12.03-06 на скаргу ОСОБА_2 від 31.01.2018 року підписана начальником Червоноградського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ОСОБА_4. Відповідно до наказу головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 06.02.2018 року №14 «Про визначення повноважень», надано право підписувати від імені головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області без окремого доручення начальникам відділів обслуговування громадян (сервісні центри) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на бланку відділів обслуговування громадян (сервісні центри) управління обслуговування громадян, зокрема скарги з питань, що належать компетенції відповідного структурного підрозділу головного управління.

Ухвалою суду від 13 червня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Позивач в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про розгляд справи.

Представник відповідача в судовому засідання заперечив проти позову та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та

встановив:

Позивач, ОСОБА_2, 06.05.1960 р. н., звернувся із скаргою від 14.12.2017 року на ім’я начальника ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України у Львівській області, на дії начальника Сокальського об’єднаного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області ОСОБА_4 (а.с.12).

Листом від 11.01.2018 року №3965/0-20/12.03-06 перший заступник начальника ОСОБА_3 управління ОСОБА_5 надав відповідь на вказану скаргу.(а.с.11)

31.01.2018 року позивач звернувся зі скаргою вх.. № 554/0-20 на відповідь від 11.01.2018 року №3965/0-20/12.03-06 першого заступника начальника ОСОБА_3 управління ОСОБА_5Р.(а.с.13).

Листом від 20.02.2017 року за вих. №554/0-20/12.03-06 позивачеві надана відповідь заступника начальника ОСОБА_3 управління - начальника управління обслуговування громадян ОСОБА_6, про те що дана скарга надіслана до Червоноградського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) головного управління для з’ясування питань та надання роз’яснень позивачу. (а.с.14)

Завданням адміністративного судочинна відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з’ясування всіх обставин у справі.

Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Докази суду надають відповідно до ч.3 ст.77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів визначається Законом України «Про звернення громадян».

Відповідно до ст.1 вказаного Закону громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про звернення громадян» до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких:

- порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян);

- створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод;

- незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Частиною 4 статті 7 Закону України «Про звернення громадян», забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про звернення громадян» скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

Суд встановив, що при розгляді скарги ОСОБА_2 від 31.01.2018 року, відповідач направив таку у порядку підлеглості Червоноградському відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Проте, зі змісту даної скарги, судом встановлено, що позивач оскаржує дії посадової особи саме цього органу, тому відповідь надана Червоноградським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Львівській області суперечить Закону України «Про звернення громадян», а відтак дії відповідача є протиправними.

Згідно ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що відповідачем вказані норми не дотримані, відтак позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню в частині визнання дій ОСОБА_3 Управління пенсійного фонду України у Львівській області у вигляді розгляду і вирішення скарги від 31 січня 2018 р. ОСОБА_2 - протиправними.

Щодо вимоги позивача - зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області утриматися від порушення прав ОСОБА_2, встановлених Законом України «Про звернення громадян», суд зазначає, що завданням адміністративного судочинна відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. Отже захисту підлягає порушене право, здійснення захисту прав на майбутне, які не порушено, до компетенції адміністративного суду не входить.

Відповідно до ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи, а саме витрати:

1) на професійну правничу допомогу;

2) сторін та їхніх представників, що пов’язані із прибуттям до суду;

3) пов’язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз;

4) пов’язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;

5) пов’язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Судом встановлено, що позивач прибув на судове засідання 13.07.2018 року, та згідно долучених до матеріалів справи квитка №392946 від 13.07.2018 року на суму 34,16 грн. та квитка № 253069 від 13.07.2018 року на суму 25,00 грн., позивач поніс витрати пов’язані із прибуттям до суду на загальну суму 59,16 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 1, 2, 5,19, 20, 132, 139, 241-246, 257-260, суд -

ухвалив :

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати дії ОСОБА_3 Управління пенсійного фонду України у Львівській області по розгляду і вирішення скарги від 31 січня 2018 р. ОСОБА_2 - протиправними.

3. В іншій частині позову відмовити.

4.Стягнути з бюджетних асигнувань ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м.Львів, 79016; ЄДРПОУ 13814855) накористь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1, 80109; ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 06.05.1960 р. н.) судові витрати в сумі 59,16 грн.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складене у повному обсязі 06.08.2018р.

Суддя Коморний О.І.