Рішення № 75726611, 07.08.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
823/2265/18
Номер документу
75726611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2018 року справа № 823/2265/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1, позивач) подала позов до Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - Головне управління, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 01.11.2017 № 000572003, яким застосовано штрафні санкції в розмірі 28101,16 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що посадовими особами відповідача проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у декларації акцизного податку, якою встановлено порушення терміну реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за 31.01.2017 та у зв'язку з вказаними порушеннями відповідачем винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 28101,60 грн за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних.

Позивач не погоджується з даними податковим повідомленням-рішенням, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки несвоєчасна реєстрація акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних вчинена з причини, яка не залажала від позивача. Так, позивач у своїй роботі використовує програмне забезпечення "M.E.Doc", однак в період з 01.01.2017 по 13.03.2017 не було технічної можливості здійснити реєстрацію акцизних накладних у зв'язку із збоєм в роботі програмного забезпечення під час його налаштування, про що свідчить лист ФОП ОСОБА_2, який обслуговує вказане програмне забезпечення.

Окрім того, позивач наголошує, що під час камеральної перевірки дослідженню підлягають саме дані податкової звітності, а отже в акті за результатами проведеної камеральної перевірки можуть бути зафіксовані лише встановлені помилки (порушення) у податковій звітності або неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності, проте у даному випадку досліджувалася не податкова звітність позивача, а встановлення наявності порушення визначеного податковим законодавством терміну реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування, виданих позивачем, а отже терміни реєстрації накладних/розрахунків коригування не є об'єктом, який підлягає вивченню контролюючим органом шляхом проведення камеральної перевірки, оскільки не є даними податкової звітності, що відповідає приписам пункту 76.1 Податкового кодексу України.

Також, позивач вважає, що застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій за п. 120-2.1 ст. 120 Податкового кодексу України суперечить нормам чинного законодавства, оскільки даний пункт містить сім абзаців, а в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні не вказано абзацу п.120-2.1 ст. 120 Податкового кодексу України.

В письмовому відзиві на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що відповідачем проведено камеральну перевірку даних задекларованих у деклараціях акцизного податку за результатами якої складено акт від 25.09.2017 № 363/23-00-40/НОМЕР_1.

Перевіркою встановлено, що позивачем порушено терміни реєстрації акцизних накладних Єдиному реєстрі акцизних накладних за 31.01.2017, що є порушенням пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, а тому відповідачем на підставі пункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 та 120-2.1 статті 120 Податкового кодексу України правомірно накладений штраф на ФОП ОСОБА_1 у розмірі 28101,16 грн.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 10.07.2018.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 10.07.2018, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи до 23.07.2018.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 23.07.2018, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи до 31.07.2018.

24 липня 2018 року позивач та представник відповідача подали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі за наявними матеріалами справи.

Відповідно до частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів, оскільки всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

При розгляді справи в порядку письмового провадження, відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що 29 вересня 2017 року посадовою особою відповідача на підставі пункту 20.1.4. статті 20.1 у порядку статті 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ФОП ОСОБА_1.

За результатами перевірки складено акт Головного управління ДФС у Черкаській області № 363/23-00-40/НОМЕР_1 від 25.09.2017, в якому зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Відповідальність платника передбачена пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України.

01 листопада 2017 року контролюючим органом на підставі акта перевірки № 363/23-00-40/НОМЕР_1 від 25.09.2017 згідно підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2, яким застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 28101,16 грн.

З оскаржуваним рішенням позивач не погодилася та у відповідності до статті 56 Податкового кодексу України, в порядку адміністративного оскарження подала скаргу (вхідний № 10204/ФОП від 21.12.2017 Державної фіскальної служби) на податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 01.11.2017 №0005724003.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 16.02.2018 № 2323/П/99-99-11-03-01-25 оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (надалі за текстом - ПК України).

Відповідно до підпункту 14.1.60-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України Єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.

Згідно з підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення;

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах..

За правилами пункту 76.1 статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Оскільки, предметом камеральної перевірки була своєчасність реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних ОСОБА_1, то відповідач діяв в межах та у спосіб передбачений ПК України, а сама перевірки проведена правомірно на підставі пункту 20.1.4 статті 20 та у порядку статті 76 ПК України.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до статті 120-2 ПК України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів; 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних / розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну / розрахунок коригування, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, на які платник податку зобов'язаний скласти таку акцизну накладну / розрахунок коригування.

Сума акцизного податку для цілей пунктів 120 2.1 і 120 2.2 цієї статті визначається за ставкою, що встановлена на дату реалізації пального, та курсом Національного банку України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація пального.

Згідно з пунктом 231.1 статті 231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

Пунктом 231.6 статті 231 ПК України визначено, що реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних (далі - розрахунок коригування) за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Реєстр), надання даних, які містяться в Реєстрі визначений Порядком ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №114 (далі Порядок №114).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 114 для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні / розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.

Акцизні накладні / розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 114 для реєстрації в Реєстрі платник акцизного податку здійснює шифрування акцизних накладних / розрахунків коригування, на які накладено електронний цифровий підпис, та надсилає їх до ДФС за допомогою засобів телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" та "Про електронні документи та електронний документообіг". Електронний примірник акцизної накладної / розрахунку коригування зберігається у платника акцизного податку.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб'єктів електронного документообігу.

Статтею 15 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" визначено, що суб'єкти електронного документообігу, які здійснюють його на договірних засадах, самостійно визначають режим доступу до електронних документів, що містять конфіденційну інформацію, та встановлюють для них систему (способи) захисту.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

На думку суду, накладення штрафу за порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних можливе лише у випадку вини самого платника акцизного податку.

Як свідчать матеріали справи, 17 серпня 2016 року між позивачем (замовник) та ФОП ОСОБА_2 (виконавець) укладено договір № 170820161, відповідно до якого виконавець надає послуги та виконує роботи з реєстрації замовника як ліцензійного користувача програмного комплексу електронного документообігу M.e.doc IS (далі - ПК M.e.doc IS), передачі прав використання і ПК M.e.doc IS та інші роботи згідно з реєстрацією анкетою-замовленням.

31 січня 2017 року позивачем, при реалізації пального, складено в електронній формі акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального за порядковими номерами №1/2, №2/2, №3/2, №4/1, №5/1, №6/1, №7/1, №8/1, №10/1, №11/1, №12/1, 12/1, №14/1, №15/1, №16/1.

Дані акцизні накладні прийняті Державною фіскальною службою України 13.03.2017, що підтверджується квитанціями, які містяться в матеріалах справи та були досліджені судом.

Суд зазначає, що позивачем порушені строки реєстрація акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, не з вини ОСОБА_1, що підтверджується листом ФОП ОСОБА_2 від 23.02.2018 №1/170820161, відповідно до якого реєстрація та відправка акцизних накладних, згідно договору по обслуговуванню ФОП ОСОБА_1 від 17.08.2016 № 170820161 в період з 01.01.2017 по 13.03.2017 не працював по технічним причинам. А саме, збій в роботі програмного забезпечення M.e.doc IS в частині оновлення налаштувань, які були пов'язані із змінами в податковому законодавстві.

Після виправлень помилок в роботі програмного забезпечення M.e.doc IS, 13.03.2017 відновилась можливість складання, відправки та реєстрації акцизних накладних в електронному вигляді згідно вказаного договору обслуговування ФОП ОСОБА_1

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що реєстрація акцизних накладних з порушенням терміну реєстрації відбулася за відсутності вини позивача, а тому податкове повідомлення-рішення від 01.11.2017 № НОМЕР_2 про застосування штрафної санкції у сумі 28101,16 грн, як рішення суб'єкта владних повноважень, не відповідає вимогам та принципам, передбаченим у частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки прийняте без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

За вказаних обставин, враховуючи положення пункту 2 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління на користь позивача судовий збір в розмірі 704 грн 80 коп.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295 підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 01.11.2017 № 00057224003 про застосування штрафних санкцій у розмірі 28101,16 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (20200, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1);

2) відповідач - Головне управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 07.08.2018.

Суддя В.О. Гаврилюк