Рішення № 75726500, 06.08.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2018
Номер справи
813/1343/18
Номер документу
75726500
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/1343/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Гулкевич І.З.

секретар судового засідання Іванес Х.О.

за участю : представника відповідача Чабана О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лембуд" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії-

Встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Лембуд" звернулося до Львівського окружного адміністративного суду, в якому просить : визнати протиправну бездіяльність Державної фіскальної служби України у не проведенні розгляду скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Лембуд" від 12.01.2018 року на рішення комісії ДФС України від 03.01.2018 р №531155/39780161 та від 03.01.2018 р №531156/39780161 та не прийнятті рішення за результатами розгляду скарги; визнати скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Лембуд" від 12.01.2018 р на рішення комісії ДФС України від 03.01.2018 р №531155/39780161 та від 03.01.2018 р №531156/39780161, якими відмовлено в реєстрації податкової накладної №628 від 30.11.2017 р та №629 від 30.11.2017 р задоволеною на користь Товариства, зобов'язати Державну фіскальну службу України вчинити дії по реєстрації податкової накладної №628 від 30.11.2017 року на суму 694 228,80 грн в т.ч. ПДВ 115 704,80 грн та №629 від 30.11.2017 р на суму 153 967,20 в тому числі ПДВ-25 661,20 грн в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх реєстрації - 14.12.2017 року.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду 30 липня 2018 року в частині позовної вимоги зобов'язати Державну фіскальну службу України вчинити дії по реєстрації податкової накладної №628 від 30.11.2017 року на суму 694 228,80 грн в т.ч. ПДВ 115 704,80 грн та №629 від 30.11.2017 р на суму 153 967,20 в тому числі ПДВ-25 661,20 грн в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх реєстрації - 14.12.2017 року закрито провадження у справі у зв'язку із тим, що вказане порушення було виправлено відповідачем самостійно та зареєстровано податкові накладні №628, 629 від 30.11.2017 р.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказував на те, що скарга на рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 12 січня 2018 року про відмову у реєстрації податкових накладних № 628, 629 від 03 січня 2018 року була направлена товариством на адресу ДФС України 13 січня 2018 року та отримана ДФС України 15 січня 2018 року, проте рішення за результатами розгляду скарги у десятиденний строк не надійшло, що у силу статті 56 Податкового кодексу України дає підстави вважати скаргу такою, що повністю задоволена на користь платника податку. Також представник позивача зазначала, що товариством надано фіскальному органу всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковими накладними, у реєстрації яких було відмовлено. Просив позов задовольнити повністю.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив в судовому засіданні, просив відмовити у їх задоволенні у зв'язку із безпідставністю. Додатково зазначив, що податковим органом самостійно виправлено порушення та зареєстровано податкові накладні №628, 629 від 30.11.2017 р.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.

01.05.2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Лембуд" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сайпресс Семікондактор Україна" було укладено договір оренди частини нежитлового приміщення.

30.11.2017 р Товариством з обмеженою відповідальністю "Лембуд" були виписані податкові накладні №628, 629, які відправлені 14.12.2017 р для реєстрації до Єдиного реєстру податкових накладних.

03.01.2018 р податковим органом за №531155/39780161, №531156/39780161 прийнято рішення про відмову у реєстрації вищезазначених податкових накладних.

Зі змісту вказаного рішення комісії ДФС України слідує, що підставою для відмови у реєстрації податкових накладних стало надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

13 січня 2018 року позивач направив кур'єрською доставкою надіслано скаргу від 12.01.2018 р на рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову у реєстрації податкових накладних № 628, 629.

Позивач не погодився з рішеннями комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 03 січня 2018 року №531155/39780161, №531156/39780161, у зв'язку з чим оскаржив їх до суду, а також просив суд визнати скаргу товариства на рішення комісії ДФС України від 03 січня 2018 року 531155/39780161, №531156/39780161 такою, що повністю задоволена на користь платника податку, і зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем, коли їх було надіслано, податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "Лембуд" № 628, 629 від 30.11.2017 року, які виписані на Товариство з обмеженою відповідальністю "Сайпресс Семікондактор Україна" і складені та подані на реєстрацію 14 грудня 2017 року.

Відповідачем самостійно під час розгляду справи зареєстровано податкові накладні №628, №629 від 30.11.2017 р, що підтверджується витягом із бази даних про реєстрації накладних та в своїх письмових поясненнях представник позивач підтвердив реєстрацію вищезазначених накладних, а щодо скарги зазначила, що ДФС України не виправила порушення.

Ухвалою від 30.07.2018 року закрито провадження у справі в частині реєстрації податкових накладних.

Відтак, позивач оскаржує бездіяльність Державної фіскальної служби України у не проведенні розгляду скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Лембуд" від 12.01.2018 року на рішення комісії ДФС України від 03.01.2018 р №531155/39780161 та від 03.01.2018 р №531156/39780161 та не прийнятті рішення за результатами розгляду скарги та визнання скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Лембуд" від 12.01.2018 р на рішення комісії ДФС України від 03.01.2018 р №531155/39780161 та від 03.01.2018 р №531156/39780161, якими відмовлено в реєстрації податкової накладної №628 від 30.11.2017 р та №629 від 30.11.2017 р задоволеною на користь Товариства.

При прийнятті рішення суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п. 56.23 ст. 56 ПКУ оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) здійснюється у порядку, визначеному ст. 56 ПКУ з урахуванням таких особливостей:

-скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;

-скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

-скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим;

-якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН не надсилається платнику податків протягом 10- денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня наступного за останнім днем зазначеного строку (підпункти 56.23.1 - 56.23.4 п. 56.23 ст. 56 ПКУ).

Окрім того, порядок розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04 липня 2017 року № 485 (далі - Постанова № 485).

Згідно з п. 5 Постанови № 485 скарги подаються платником податку на додану вартість (далі - платник податку) до ДФС протягом 10 календарних днів після отримання ним рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - рішення комісії ДФС). У разі коли останній день строку, зазначеного у п. 5 Постанови № 485, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем такого строку вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем. Строк подання скарги може бути продовженим за правилами і на підставах, визначених п. 102.6 ст. 102 ПКУ.

Розгляд скарги на рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - скарга) здійснюється комісією ДФС з питань розгляду скарг (далі - комісія з питань розгляду скарг), яка є постійно діючим колегіальним органом ДФС, за участю уповноваженої особи Мінфіну.

За результатами розгляду скарги комісія з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України зобов'язана прийняти рішення щодо скарги, яке реєструється службою діловодства ДФС та надсилається платнику податку з урахуванням вимог, визначених пунктом 56.23 статті 56 ПКУ.

Згідно п.п. 56.23.3 Податкового кодексу України скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим.

За результатами розгляду скарги комісія з питань розгляду скарг приймає одне з таких рішень:

1)задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії ДФС;

2)залишає скаргу без задоволення та рішення комісії ДФС без змін.

Рішення комісії з питань розгляду скарг надсилається на адресу, зазначену платником податку у скарзі, а у разі її відсутності на податкову адресу платника податку у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, тобто у 10-денний строк.

Судом під час судового розгляду справи встановлено, що позивачем 13.01.2018 року згідно з підпунктом 56.23.1 пункту 56.23 статті 56 ПК України на адресу відповідача кур'єрською доставкою надіслано скаргу на рішення комісії ДФС України від 03.01.2018 р №531155/39780161 та від 03.01.2018 р №531156/39780161 про відмову у реєстрації податкових накладних № 628, 629 від 30.11.2017 року.

Однак, станом на день подання даного позову та розгляду справи рішення комісії ДФС з питань розгляду скарг щодо розгляду скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Лембуд" не надіслано на адресу Товариства.

Пунктом 56.23.4 ст.56 ПКУ прямо встановлено, якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.

Таким чином, аналізуючи вищенаведене, суд робить висновок, що відповідно до п. 56.23.4 статті 56 ПКУ, скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Лембуд" від 12.01.2018 року вважаються повністю задоволеною на користь платника.

Відповідно до п. 18. Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено Кабміном Постановою від 4 липня 2017 р. №485 задоволення скарги є підставою для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних/розрахунків коригування, зазначених у скарзі, з урахуванням вимог пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового Кодексу України.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем самостійно під час розгляду справи зареєстровано податкові накладні №628, №629 від 30.11.2017 р, що підтверджується витягом із бази даних про реєстрації накладних та в своїх письмових поясненнях представник позивач підтвердив реєстрацію вищезазначених накладних.

Відтак, суд приходить до висновку, що скарга позивача задоволена повністю, податкові накладні №628, №629 від 30.11.2017 р зареєстровані, що підтверджується витягом із бази даних про реєстрації накладних, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, то за правилами, визначеними частиною першою статті 139 КАС України, відсутні підстави для відшкодування позивачу за рахунок відповідача судових витрат.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України, суд -

Вирішив:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Гулкевич І.З.