Рішення № 75726347, 06.08.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2018
Номер справи
1240/2013/18
Номер документу
75726347
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

06 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2013/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

10 липня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.10.2017;

- зобов'язати відповідача провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату позивачу пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (т.1 а.с.3-5).

В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, що підтверджено посвідченням серія НОМЕР_3, виданим 08.06.1997 року. Позивач також є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується вкладкою НОМЕР_2 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи. Довідкою від 23.01.1991 року № 4/82, виданою Станично-Луганським райвоєнкомом, підтверджено, що він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 25.09.1987 по 09.12.1987 та отримав дозу опромінення 9,55р. У військовому квитку позивача НУ №5479123 є відмітка про його участь у ліквідації аварії наслідків на Чорнобильській АЕС у період з 25 вересня 1987 року о 09 грудня 1987 року. Позивач має пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни-інвалідів війни (посвідчення серії НОМЕР_7 від 02.02.2006 року). Довідкою б/с 4375 до акта огляду МСЕК Серії 2-20 СМ №0066090 йому повторно безстроково встановлено ІІ групу інвалідності з 15.05.2006 по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків військової служби по ЛНА на ЧАЕС. Довідкою про результати визначення ступені втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серії 2-20 АБ №009333 йому встановлено 75 % втрати професійної працездатності безстроково. Експертним висновком від 11.06.2004 року за №23343/16-6 встановлено зв'язок захворювань позивача з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

15.06.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою щодо встановлення розміру пенсії відповідно статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Однак відповіді не отримав, перерахунку зроблено не було.

З такою бездіяльністю відповідача позивач не згоден, та вимушений був звернутись до суду, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач подав до суду відзив на позов (т.1 а.с.160-165), в якому вказує, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У відповідності з Законом України «Про звернення громадян» 15.06.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми про здійснення перерахунку пенсії з 01.10.2017 на підставі ч. 3 ст. 59 Закону про ЧАЕС, пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Заява оформлена з дотриманням вимог означеного закону. Інших заяв про перерахунок пенсії від позивача не надходило.

Листом управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області від 06.07.2018 № 90/К-5 позивачу надано роз'яснення з посиланням на те, що відпoвіднo дo частини 3 стaтті 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" перерахунок проводиться oсoбaм, які брaли учaсть у ліквідaції нaслідків Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи, іншиx ядeрниx aвaрій тa випрoбувaнь, у військових навчаннях із зaстoсувaнням ядeрнoї збрoї під чaс прoxoджeння дійснoї стрoкoвoї служби і внaслідoк цьoгo стaли oсoбaми з інвaлідністю тобто передбачено тільки особам, які стали інвалідами під час проходження дійсної строкової служби.

Позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підчас учбових зборів, а не в період проходження дійсної строкової служби.

Відповідно довідки військової частини 61753 № 1546/36 від 09.12.1987 позивач з 24.10.1986 року по 09.12.1986 року був призваним на учбові збори.

В даний період позивач перебував в трудових відносинах КСП «Індустрія» з 27.08.1977 по 18.12.1989, про що свідчить архівна довідка Широківської сільської Ради № 91 від 15.03.2004. За архівною довідкою Широківської сільської Ради № 107 від 28.12.2005р підтверджено наявність оплати праці позивача.

Згідно військового квитка НОМЕР_6 позивач проходив строкову військову службу з 08.05.1970 року по 20.05.1985 року.

Таким чином, відповідач вважає відповідь на звернення позивача надана правомірно, норми Закону України «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи» відповідачем не порушені.

Відповідач вказує, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а відтак дія норми частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на нього не поширюється, а тому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного провадження з викликом сторін на 06.08.2018 (т.1 а.с.1-2).

Позивач та його представник в судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином (а.с.18,21), просили розглянути справу за їх відсутності (т.1 а.с.5).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (т.1 а.с.157а), просив розглянути справу за відсутності представника (т.1 а.с.159).

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_4, виданий Станично-Луганським РВУМВС України в Луганській області, ідентифікаційний код НОМЕР_1, є особою 1 категорії, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідно до інформації зазначеної у посвідченні Серії НОМЕР_5 від 07.04.2005 (т.1 а.с.6,7).

Вкладкою до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (т.1 а.с.7).

Позивач також є інвалідом ІІ групи відовідно до інформації зазначеної у посвідченні серії НОМЕР_7 від 02.02.2006 (т.1 а.с.7).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (т.1 а.с.171-250, т.2 а.с.1-42).

15.06.2018 позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 01 січня поточного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п. 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.п. 2-3 постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням проведених виплат (т.1 а.с.13).

06.07.2018 за № 90/К-5 управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області розглянуло заяву та надало відповідь позивачу з посиланнями на ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з заначенням про те, на кого розповсюджується дія вказаної норми, а також з посиланням на те, що позивач працював у радгоспі "Індустрія" та був призваний на збори Станично-Луганським РКВ для направлення у військову частину №61753 (т.1 а.с.166).

При цьому, жодних висновків про відмову позивачу в призначенні такої пенсії вказана відповідь не містить.

Встановивши вказані обставини, суд вважає, що відповідач не розглянув заяву позивача у визначений ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» спосіб з наступних підстав.

Так, вказана норма права передбачає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

В силу пункту 1.7 розділу І Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (абзац четвертий пункту 1.7 розділу І Порядку).

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий пункту 1.7 розділу І Порядку).

Відповідно до пункту 4.1 розділу ІV Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 розділу ІV Порядку передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Тобто, з аналізу вищезазначених правових норм вбачається, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення щодо призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Таких дій відповідачем не вчинено, а лише надано відповідь з посиланням на норму ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідач, надаючи відповідь на заяву позивача про перерахунок пенсії, діяв не у спосіб, що передбачений ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку.

Окільки відповідачем не приняте відповідне рішення, суд вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України на 1 січня відповідного року, з 1 жовтня 2017 року, є передчасними, оскільки до прийняття відповідного рішення спір про такий перерахунок (чи відмову у перерахунку) не може бути предметом судового розгляду.

При цьому встановивши вказані порушення, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог, визнати протиправними дії відповідача при розгляді заяви позивача про перерахунок пенсії від 15.06.2018, обравши ефективний спосіб захисту порушених прав позивача у вигляді зобов'язання відповідача розглянути повторно заяву ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Щодо посилання відповідача у відзиві на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду, суд зазначає наступне.

Згідно частини другої ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача 15.06.2018, відповідь на його заяву відповідачем надано 06.07.2018, а вже 10.07.2018 позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За таких обставин позивач своєчасно звернувся до суду з адміністративним позовом, підстави для залишення позовної заяви без розгляду відсутні.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач є інвалідом ІІ групи та звільнений від сплати судового збору у відповідності до вимог Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295, пунктом 15.5 Розділу VII Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області при розгляді заяви ОСОБА_1 від 15.06.2018 про перерахунок пенсії з 01.10.2017 на підставі абзацу 3 статті 59 Закону України "Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.06.2018 про перерахунок пенсії як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова