Рішення № 75726332, 07.08.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
807/153/18
Номер документу
75726332
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

07 серпня 2018 року м. Ужгород№ 807/153/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Микуляк П.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Даталас" до Державної фіскальної служби України ГУ ДФС у Закарпатській області про скасування рішення щодо опису майна у податкову заставу, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Даталас" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України ГУ ДФС у Закарпатській області, яким просить суд скасувати рішення №16 ГУ ДФС у Закарпатській області про опис майна у податкову заставу від 18 січня 2018 року.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду у відповідності до Кодексу адміністративного судочинства України прийнято рішення про проведення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на момент формування податкового рішення №16, яким було здійснено опис майна у податкову заставу, щодо податкового зобов'язання ТОВ «Даталас» триває процедура судового оскарження податкових повідомлень-рішень ГУ ДФС у Закарпатській області, на підставі яких винесено оскаржуване рішення №16, тому дії відповідача є протиправними.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого, вважає, що податковий борг по вищевказаним податковим повідомленням-рішенням є узгодженим, тому Рішення про опис майна у податкову заставу №16 від 18.01.2018р. є законним та не підлягає скасуванню.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Станом на 22.03.2018р. за ТОВ «Даталас» рахується податковий борг у розмірі 382395,42 грн., а саме по платежу 3014070100 «Податок на додану вартість з ввезених на територію України товарів (крім ПДВ від операцій з ввезення лікзасобів, дозволених для виробництва)» у розмірі 305912,94 грн., в тому числі пеня у розмірі 72132,48 грн. та по платежу 3015010100 «Мито на товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності» у розмірі 76482,48 грн.

Даний борг виник у зв'язку із проведенням позапланової документальної виїзної перевірки дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, під час ввезення 13.10.2016р. даним суб'єктом господарювання товарно-матеріальних цінностей на митну територію України, згідно митних декларацій від 13.10.2016 року. За наслідками перевірки було складено Акт від 12.05.2017р. №346/07-16-14-07/40620835, на підставі якого винесені податкові повідомлення-рішення від 19.05.2017р. за №0001991409 про застосування штрафних санкцій в розмірі 233780,46 грн. та за №0001981409 про застосування штрафних санкцій в розмірі 58448,35 грн.

Дані податкові повідомлення-рішення оскаржувались Позивачем в судовому порядку. Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.09.2017 року по справі №807/730/17 у задоволенні позову ТОВ «Даталас» до ГУ ДФС у Закарпатській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 19.05.2017 року за №0001991409 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 233780,46 грн., за №0001981409 в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 58448,36 грн. відмовлено. Дане рішення підтримано Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2017 в порядку провадження №876/10498/17, апеляційну скаргу ТОВ «Даталас» залишено без задоволення, а Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.09.2017 року по справі №807/730/17 - без змін.

ТОВ «Даталас» звернулося 05.01.2018р. до Верховного суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.09.2017р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2017р. та ухвалити нове рішення про задоволення позову, а також з клопотанням про зупинення виконання постанови: Закарпатського окружного адміністративного суду та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду до закінчення розгляду справи в суді касаційної інстанції, однак дане клопотання не було задоволено та ухвалою Верховного суду від 19.02.2018р. повернуто без розгляду.

Згідно ст.14 ч.2 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно ст.370 ч.1 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Отже, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.09.2017 року по справі №807/730/17 набрало законної сили 06.12.2017 р., відтак, податкові повідомлення-рішення №0001991409 та №0001981409 є законними, а податковий борг у розмірі 292228,81 грн. є узгодженим після набрання рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду законної сили.

Позивачу було проведено нарахування пені по платежу 30 15010100 «Мито на товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності» у розмірі 18034,12 грн., у відповідності до ст. 129 Податкового кодексу України (далі - ПК України) ,яка залишається ним несплаченою в повному обсязі.

Згідно пп.1 п.1 ст.129 ПК України, при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, нарахування пені розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження.

Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Ст.16 ПК України передбачено, що одним із обов'язків платника податків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За визначенням, передбаченим у пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України: податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України: строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

У відповідності до п. 59.1 ст. 59 ПК України: у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У зв'язку з несплатою узгоджених сум Позивачу на підставі п.59.1 ст. 59 ПК України, було виставлено податкову вимогу від 18.01.2018р. №1031-17 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями, яка була направлена на адресу Позивача засобами поштового зв'язку рекомендованим листом та вручена 25.01.2018р.

Відповідно до пп.2 п.1 ст.89 ПК України, право податкової застави виникає у разі несплати строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

П.п.155, п.1, ст.14 ПК України визначено, що податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.

У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.

Згідно п.2 ст.89 ПК України, право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Відповідачем у відповідності до ст. 89 ПК України прийнято рішення про опис майна у податкову заставу №16 від 18.01.2018р.

Із ст.89 ПК України вбачається, що опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

У разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.

Платник податків зобов'язаний не пізніше робочого дня, наступного за днем набуття права власності на будь-яке майно, повідомити контролюючий орган про наявність такого майна. Контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня отримання зазначеного повідомлення прийняти рішення щодо включення такого майна до акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави та балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, або відмовити платнику податків у включенні такого майна до акта опису.

До прийняття відповідного рішення контролюючим органом платник податків не має права відчужувати таке майно.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оскільки податковий борг по вищевказаним податковим повідомленням-рішенням є узгодженим, то Рішення про опис майна у податкову заставу №16 від 18.01.2018р. є законним та не підлягає скасуванню.

Входячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справ доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що правових підстав для задоволення позовних вимог відсутні.

На підставі наведеного та керуючись ст. 5, 9, 77, 243, 246 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Даталас" до Державної фіскальної служби України ГУ ДФС у Закарпатській області про скасування рішення щодо опису майна у податкову заставу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяП.П. Микуляк