
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
07 серпня 2018 р. № 2040/5642/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
при секретарі судового засідання - Савчук С.С.,
за участі : представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - Коваленко Л.І., Панцир І.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 (АДРЕСА_2) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24) про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_4, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 28 жовтня 2016 року про скасування рішення про набуття громадянства України громадянином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей на підставі ст. 21 ЗУ "Про громадянство України", а також про визнання паспорту Громадянина України серії НОМЕР_2, виданого 16.11.2006 р. Печенізьким РВ ГУМВС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_4, на підставі довідки НОМЕР_3 про реєстрацію особи громадянином України, виданої 14.11.2006 р. УГІРФО ГУМВС України у Харківській області, відповідно до ст. 24 ЗУ «Про громадянство України» - недійсним.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 28 жовтня 2016 року про скасування рішення про набуття громадянства України громадянином ОСОБА_4 є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Позивач у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представники відповідача, Головного територіального управління юстиції у Харківській області, у судовому засіданні заперечували проти позову, просили відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, наведені у відзиві.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що 06.11.2006 р. позивач звернувся з заявою до Чугуївського РВ ГУМВС України в Харківській області про оформлення набуття громадянства України відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» (а.с.33-34).
Згідно змісту заяви, підставою для набуття громадянства є постійне проживання на території України до 24.08.1991 р. батьків позивача, а саме матері ОСОБА_7.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів, відповідачем 14.11.2006 р. прийнято рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про громадянство України» ОСОБА_4 (а.с.35).
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач 16.11.2006 р. був документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_4 на підставі довідки про реєстрацію особи громадянином України НОМЕР_3, виданої 14.11.2006 р. УГІРФО ГУМВС України в Харківській області(а.с.12-13).
До ГУДМС України в Харківській області з Головного управління Національної поліції в Харківській області (управління кримінальної поліції) надійшов запит про перевірку осіб, у тому числі ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1
За результатами проведеної службової перевірки законності набуття громадянства України ОСОБА_4 складено висновок від 27.10.2016 р.(а.с.45-48).
Згідно змісту висновку рекомендовано підготувати подання про скасування рішення ГУМВС України в Харківській області від 14.11.2006 про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України».
Після затвердження висновку та прийняття рішення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України: Паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданий 16.11.2006 р. Печенізьким РВ ГУМВС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_4, на підставі довідки НОМЕР_3 про реєстрацію особи громадянином України, виданої 14.11.2006 УГІРФО ГУМВС України в Харківській області, відповідно до ст. 24 Закону України «Про громадянство України», вважати таким, що підлягає вилученню та знищенню у встановленому порядку.
На виконання вимог висновку було підготовлено подання від 28.10.2016 р. та прийнято рішення про скасування рішення про набуття громадянином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянства України за територіальним походженням унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей(а.с.49).
Заступником начальника ГУДМС України в Харківській області 28.10.2016 р. складено довідку про наявність підстав для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням (а.с.51).
З огляду на вказані вище обставини, 28.10.2016 р. відповідачем прийнято рішення про скасування рішення ГУМВС України в Харківській області про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ст.8 ЗУ «Про громадянство України» громадянином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, у зв'язку з тим, що громадянство України було набуто внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей(а.с.50).
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України "Про громадянство України" № 2235-III від 18.01.2001 року (далі Закону №2235-ІІІ).
Відповідно до положень ст. 1 Закону №2235-ІІІ громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках, а громадянин України - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.
Як визначено приписами п.2 ст. 6 Закону №2235-ІІІ громадянство України набувається за територіальним походженням.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону №2235-ІІІ особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.
В той же час, положеннями ст.17 Закону №2235-ІІІ передбачено, що громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Відповідно до положень п.2 ч.1 п.2 ст.19 Закону №2235-ІІІ підставами для втрати громадянства України є набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів.
Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу Президента України.
При цьому, відповідно до приписів ст. 21 Закону №2235-ІІІ рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Згідно із ст. 24 Закону №2235-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо: 1) встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону; 2) прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 3) підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 4) прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону; 5) скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону; 6) виконання рішень Президента України з питань громадянства; 7) видання особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України; 8) вилучення в осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України; 9) ведення обліку осіб, які набули громадянство України, та осіб, які припинили громадянство України.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, один раз на півріччя інформує Комісію при Президентові України з питань громадянства про виконання рішень Президента України з питань громадянства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження, передбачені частиною першою цієї статті, стосовно осіб, які проживають на території України.
Суд зазначає, що Указом Президента України "Питання Державної міграційної служби України" №405/2011 від 06.04.2011 затверджено Положення про Державну міграційну службу України.
Відповідно до положень п. 7 Положення про Державну міграційну службу України ДМС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в областях, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, який затверджено Указом Президента України від 27.03.2001 року №215/2001 "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України" визначено перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Відповідно до матеріалів справи позивачем, при зверненні з заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням позивачем до міграційної служби було надано свідоцтво про народження ОСОБА_4, паспорт позивача, що виданий 30.01.2006 р. МВС Р.Грузія та довідку форми -А (облікова картка прописки), яка оформлена на ім'я ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, з пропискою: АДРЕСА_1.
При проведенні перевірки підстав набуття громадянства України громадянином ОСОБА_4 відповідачем до КП «Жилкомсервіс» 29.09.2016 р. було направлено запит з проханням підтвердження факту постійного проживання матері позивача на території України(а.с.41).
У відповідь на адресу ГУ ДМС України в Харківській області надійшов лист від КП «Жилкомсервіс» за вих. № 23743/2/07 від 20.10.2016, в якій зазначається, що не вбачається за можливе надати запитувану копію форми-А на гр. ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_5, оскільки остання не значиться за формою Б. Іншою інформацією КП «Жилкомсервіс» не володіє(а.с.42).
До вказаного вище листа КП «Жилкомсервіс» додано копію по квартирної картки за формою Б(а.с.43-44).
Згідно з відомостями зазначеними в по квартирній картці за формою Б за адресою: АДРЕСА_1, у квартирі була зареєстрована з 30.01.1990 громадянка ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_6, як основний квартиронаймач. Відомості щодо реєстрації місця проживання у зазначеній квартирі ОСОБА_7 відсутні.
За таких обставин відповідач прийшов до висновку, що процедура набуття громадянства України ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем Республіки Грузія, відбулась в порушення вимог чинного законодавства України.
Суд вважає за необхідне вказати, що відповідно до довідки форми -А (облікова картка прописки), яка оформлена на ім'я ОСОБА_7(а.с.40), остання проживала за адресою: АДРЕСА_3 з 1989 року по 1990 р.
Проте, листом КП «Жилкомсервіс» надано квартирну картку за формою Б, згідно з якою інформація надана починаючи з 30.01.1990 р.
На думку суду, ця довідка свідчить про те, що ОСОБА_7 могла проживати з 1989 року по початок 1990 р. у вказаній квартирі. Доказів зворотного суду не надано. Суд не має можливості приймати рішення на припущеннях.
Відповідно до Порядку №215/2001 Головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі перевіряє відповідність оформлення документів щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України, начальник головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступник приймає рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України, начальник головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову в задоволенні клопотання про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.
Отже, прийняття відповідного рішення відбувається на підставі поданих заявником документів, які перевіряються посадовими особами на предмет їх відповідності та встановлення обставин, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України.
Таким чином, подана позивачем заява з до даними до неї документами була перевірена фахівцями відповідача та за результатами чого відповідачем 14.11.2006 р. прийнято рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про громадянство України» ОСОБА_4
Відповідачем не надано доказів та судом не встановлено фактів, які б свідчили про подання позивачем під час оформлення паспорту громадянина України свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, чи приховування позивачем будь-якого суттєвого факту, за наявності якого позивач не мав права набути громадянство України.
Паспорт громадянина України було отримано позивачем на підставі Закону України «Про громадянство України».
Відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р., №2503-XII, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.
Отримавши паспорт громадянина України ОСОБА_4 надалі добросовісно вважав, що ним додержано вимоги закону щодо набуття громадянства України.
Конституційний Суд України у Рішенні № 7-рп/2009 від 16.04.2009 висловив правову позицію, відповідно до якої рішення суб'єкта владних повноважень повинні бути гарантією стабільності суспільних відносин, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Відповідач, виявивши допущене порушення процедурних норм посадовою особою державного органу та не довівши жодним чином протиправності дій позивача, встановив негативні наслідки саме для позивача, що є неприпустимим.
Підсумовуючи вищевикладене рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 28 жовтня 2016 року про скасування рішення про набуття громадянства України громадянином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей на підставі ст. 21 ЗУ "Про громадянство України", а також про визнання паспорту Громадянина України серії НОМЕР_2, виданого 16.11.2006 р. Печенізьким РВ ГУМВС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_4, на підставі довідки НОМЕР_3 про реєстрацію особи громадянином України, виданої 14.11.2006 р. УГІРФО ГУМВС України у Харківській області, відповідно до ст. 24 ЗУ "Про громадянство України" - недійсним є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 243, 246, 255, 271, 287, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_4 (АДРЕСА_2) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24) про визнання протиправним та скасування рішення -задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 28 жовтня 2016 року про скасування рішення про набуття громадянства України громадянином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей на підставі ст. 21 ЗУ "Про громадянство України", а також про визнання паспорту Громадянина України серії НОМЕР_2, виданого 16.11.2006 р. Печенізьким РВ ГУМВС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_4, на підставі довідки НОМЕР_3 про реєстрацію особи громадянином України, виданої 14.11.2006 р. УГІРФО ГУМВС України у Харківській області, відповідно до ст. 24 ЗУ "Про громадянство України" - недійсним.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (код ЄДРПОУ 37764460) на користь ОСОБА_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) суму сплаченого судового збору у розмірі 704.80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 07 серпня 2018 р.
Суддя Сагайдак В.В.