
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2018 року м. Житомир справа № 806/2133/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 13 січня 2007 року по 25 лютого 2008 року та з 26 лютого 2008 року по 19 січня 2009 року;
- зобов'язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області включити періоди роботи ОСОБА_1 з 13 січня 2007 року по 25 лютого 2008 року та з 26 лютого 2008 року по 19 січня 2009 року до його страхового стажу, провести перерахунок його пенсії з 13.03.2018 та стягнути різницю недоплати;
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що він перебуває на обліку в Черняхівському відділі з питань призначення та перерахунку пенсій Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, позивач вказує, що при призначенні йому пенсії відповідач безпідставно не включив до його страхового стажу періодів вимушених прогулів з 13.10.2007 по 25.02.2008 та з 26.02.2008 по 19.01.2009. Факти вимушених прогулів у зазначені періоди був встановлений постановою Черняхівського районного суду Житомирської області від 10 серпня 2010 року в справі №2-а-72/09.
Позивач вказує, що він 13.03.2018 звернувся з письмовою заявою до відповідача, в якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням збільшення страхового стажу на вищевказаний період. Однак, відповідач листом від 18.04.2018 №623/02-02 відмовив позивачу в перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що за даними персоніфікованого обліку у позивача, починаючи з 01.11.2007 по 19.01.2009 відсутня сплата страхових внесків, а тому періоди роботи з 01.11.2007 по 25.02.2008 та з 26.02.2008 по 19.01.2009 неможливо врахувати до страхового стажу через відсутність сплати страхових внесків.
Вважаючи відмову відповідача в зарахуванні періодів роботи з 13 січня 2007 року по 25 лютого 2008 року та з 26 лютого 2008 року по 19 січня 2009 року до його страхового стажу протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою від 16 травня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
08 червня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає, що підставою для включення певного періоду до страхового стажу особи для обчислення пенсії є щомісячна сплата страхових внесків особою, яка підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або добровільно застрахованою в Пенсійному фонді, у розмірі не нижче мінімального страхового внеску. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а з 01.01.2011 - єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"), то такий місяць повністю враховується в страховий стаж для обчислення пенсії.
Оскільки, згідно з відомостями, що містяться в системі персоніфікованого обліку (індивідуальні відомості про застраховану особу), починаючи з 01.11.2007 по 19.01.2009 у позивача відсутня сплата страхових внесків, то правові підстави для здійснення зарахування вказаного періоду до страхового стажу ОСОБА_1 та перерахунку його пенсії - відсутні. (а.с.18-19)
Дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги, не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та перебуває на обліку в Черняхівському відділі з питань призначення та перерахунку пенсій Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 04.06.2015. (а.с.6)
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Так, в рішенні Черняхівського районного суду Житомирської області від 10.08.2010 у справі № 2-а-72/09 судом було встановлено, що ОСОБА_1 двічі перебував у вимушеному прогулі в результаті декількох неправомірних звільнень з посади сільського голови Троковицької сільської ради, а саме: з 13.10.2007 року по 25.02.2008 року та з 26.02.2008 року по 19.01.2009 року.
Оскільки позивачу стало відомо, що при призначенні йому пенсії Хорошівським об'єднаним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не було включено до його страхового стажу періодів вимушених прогулів з 13.10.2007 по 25.02.2008 та з 26.02.2008 по 19.01.2009, позивачем 13.03.2018 звернувся з письмовою заявою до відповідача, в якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням збільшення страхового стажу на вищевказаний період.
Натомість Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 18.04.2018 № 623/02-02 відмовило ОСОБА_1 у включені до його страхового стажу періодів вимушених прогулів з 13.10.2007 по 25.02.2008 та з 26.02.2008 по 19.01.2009 та у здійсненні перерахунку пенсії. Підставою відмови стало те, що за даними персоніфікованого обліку у позивача, починаючи з 01.11.2007 по 19.01.2009 відсутня сплата страхових внесків, а тому періоди роботи з 01.11.2007 по 25.02.2008 та з 26.02.2008 по 19.01.2009 неможливо врахувати до його страхового стажу через відсутність сплати страхових внесків.(а.с.12)
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, в тому числі питання зарахування певного періоду роботи до страхового стажу особи, врегульоване Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV)
В умовах дії солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально з урахуванням набутого ним страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
В ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV зазначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Також слід зазначити, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 за № 1566/11846, передбачено, що орган, який призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення, зокрема, щодо призначення пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
З комплексного аналізу вищезазначених норм права можна зробити висновок, що у випадку несплати страхових внесків, період роботи не зараховується до страхового стажу особи, а заробітна плата не враховується при обчисленні їй пенсії.
Крім того, суд відмічає, що підставою для зарахування певого періоду до страхового стажу особи для обчислення пенсії є щомісячна сплата страхових внесків особою, яка підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або добровільно застрахованою в Пенсійному фонді, у розмірі не нижче мінімального страхового внеску.
На підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) (а.с. 9-10) судом встановлено, що в період з січня 2007 року по жовтень 2007 року включно, страхові внески були сплачені, а тому вищезазначений період був включений до страхового стажу позивача, а отриманий за цей період заробіток, врахований при обчисленні йому пенсії. Даний факт також підтверджується відповідачем у листі № 18.04.2018 № 623/07-02. (а.с. 12)
З огляду на зазначене, суд вважає що вимоги позивача, щодо зарахування до його страхового стажу періоду з 13 січня 2007 року по 31 жовтня 2007 року є неогрунтованими та не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки вказаний період врахований до страхового стажу позивача.
Щодо спірного періоду з 01 листопада 2007 року по 19 січня 2009 року, суд зазначає, що за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) (а.с. 9-10) у вищезазначений період страхові внески сплачені не були. А тому правові підстави для здійснення зарахування вказаного періоду до страхового стажу ОСОБА_1 та перерахунку його пенсії у даному випадку відсутні.
Приписами статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем в ході розгляду справи доведено факту правомірності своїх дій при відмові позивачу в зарахування до його страхового стажу періоду з 01 листопада 2007 року по 19 січня 2009 року.
Оскільки вимоги позивача спростовані представленими суду відзивом відповідача та матеріалами справи, суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 6-9, 77, 90, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Древлянська 1, смт. Хорошів, Житомирська область, код ЄДРПОУ 41246794) про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович