Рішення № 75725667, 06.08.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2018
Номер справи
805/4615/18-а
Номер документу
75725667
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2018 р. Справа№805/4615/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Свободи, 5)

до Голови ліквідаційної комісії з ліквідації Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

про визнання відмови від 23 травня 2018 року № 09/04-37 у визнанні грошових вимог по капіталізованим платежам на суму 652746 грн. 24 коп. незаконною, зобов'язати вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Голови ліквідаційної комісії з ліквідації Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» про визнання відмови голови ліквідаційної комісії Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» ОСОБА_1 від 23 травня 2018 року № 09/04-37 у визнанні грошових вимог по капіталізованим платежам на суму 652746 грн. 24 коп. перед позивачем незаконною, зобов'язання голову ліквідаційної комісії Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» ОСОБА_1 включити заборгованість перед позивачем з капіталізованих платежів у розмірі 652746 грн. 24 коп. у першу чергу реєстру вимог кредиторів. (з урахуванням уточненого адміністративного позову, який було надано до суду 3 липня 2018 року).

Ухвалою від 20 червня 2018 року суд залишив без руху позовну заяву позивача та надав десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення виявлених судом недоліків.

3 липня 2018 року позивач виконав вимоги ухвали суду від 20 червня 2018 року, чим усунув її недоліки.

6 липня 2018 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі, встановив відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення відповідачу даної ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву, який повинен бути складений та поданий за правилами, встановленими статтею 162 КАС України, або заяви про визнання позову.

За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що відгуком голови ліквідаційної комісії КП КТУ ОСОБА_1 від 23 травня 2018 року № 09/04- 37 Костянтинівському міському відділенню відмовлено у повному визнані грошових вимог по капіталізованих платежах на суму 898530 грн. 79 коп. Визнана частково сума - 245784 грн. 55 коп., яка призначена згідно постанови № 0525/6957:95/15 потерпілому ОСОБА_3 За постановою № 0525/556/556/131 про призначення грошової допомоги за рахунок коштів Фонду соціального страхування України потерпілому ОСОБА_4 у розмірі 652746 грн. 24 коп. ліквідаційною комісією не визнається у зв'язку з тим, що в акті Н-1 відображено порушення техніки безпеки та знаходження потерпілого у стані сп'яніння на момент скоєння страхового випадку. Вважає, що мотиви відмови у визнанні кредиторських вимог, викладені головою ліквідаційної комісії є такими, що не ґрунтуються на законі, а отже є надуманими та безпідставними.

Суд зазначає, що ухвалою від 6 липня 2018 року суд встановив відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення відповідачу даної ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву, який повинен бути складений та поданий за правилами, встановленими статтею 162 КАС України, або заяви про визнання позову. Відповідач не надав суду відзив на позовну заяву. З цього приводу суд зазначає, що відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Отже, суд дійшов до висновку щодо розгляду справи за наявними в матеріалах справи документами.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Комунальне підприємство «Костянтинівське трамвайне управління», яке зареєстровано у якості юридичної особи за номером ЄДРПОУ 32942399, про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організації України № 7-22-1. Відповідно до рішення Костянтинівської міської ради від 29 березня 2018 року № 6/84-1554 підприємство було ліквідоване та призначено ліквідаційну комісію з ліквідації підприємства, головою якою було визначено ОСОБА_1 - директора підприємства.

Згідно внесення рішення засновників юридичної особи Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» та публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації щодо його припинення в результаті ліквідації від 4 квітня 2018 року, Костянтинівське міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області на підставі частини 5 та 6 статті 105 Цивільного кодексу України, надало заяву № 01-05/760 від 10 травня 2018 року до Голови ліквідаційної комісії КП КТУ ОСОБА_1 про визнання грошових вимог з капіталізованих платежів управління до КП КТУ на суму 898530 грн. 79 коп.

Відгуком Голови ліквідаційної комісії КП КТУ ОСОБА_1 від 23 травня 2018 року № 09/04-37 Костянтинівському міському відділенню відмовлено у повному визнані грошових вимог по капіталізованих платежах на суму 898530 грн.79 коп. Визнана частково сума 245784 грн. 55 коп., яка призначена згідно постанови № 0525/6957:95/15 потерпілому ОСОБА_3 За постановою № 0525/556/556/131 про призначення грошової допомоги за рахунок коштів Фонду соціального страхування України потерпілому ОСОБА_4 у розмірі 652746 грн. 24 коп. ліквідаційною комісією не визнається у зв'язку з тим, що в акті Н-1 відображено порушення техніки безпеки та знаходження потерпілого у стані сп'яніння на момент скоєння страхового випадку.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 77 (далі - Закон №1105) основними завданнями Фонду та його робочих органів є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування; надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 10 Закону № 1105 Фонд зобов'язаний забезпечувати фінансування та виплачувати матеріальне забезпечення, страхові виплати і надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону № 1105 спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

В силу вимог пункту 1 частини першої статті 11 Закону №1105 роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.

За змістом статей 4,1 1 Закону № 1105 Фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.

За приписами статті 11 Закону № 1105 фінансування Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до розділу XI Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105 від 23 вересня 1999 року підприємства, установи, організації передають до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України документи, які підтверджують право працівників на страхові виплати, інші соціальні послуги від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для продовження цих виплат.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», від 28 грудня 2014 року № 77 формування та використання коштів Фонду соціального страхування України здійснюється за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування, здійснюється відповідно до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 765 (далі - Порядок № 765).

Відповідно до абзацу другого пункту 1 Порядку № 765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом пункту 3 вказаного Порядку № 765 капіталізація платежів розраховується на період що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем для визначення періоду на якому розраховувалася капіталізація платежів, використовувало данні середньої очікуваної тривалості життя осіб, наданої Держкомстатом України, про що свідчать розрахунки капіталізованих платежів.

Відповідно до частини третьої статті 36 Закону № 1105 підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

КП «Костянтинівське трамвайне управління» на підставі акта № 140 прийняття-передачі особових справ потерпілих на виробництві від 21 серпня 2001 року передало до Костянтинівського міського відділення особову справу потерпілого на виробництві ОСОБА_4 № 556, який є інвалідом І групи і на підставі Закону № 1105 продовжує отримувати страхові виплати. З урахуванням зазначеного повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат ОСОБА_4, як потерпілому на підприємстві протягом його життя.

Відповідно до частини першої статті 42 Закону № 1105 сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.

Сума платежів, які підлягають капіталізації для розрахунку з потерпілим ОСОБА_4 на КП КТУ згідно з розрахунком по потерпілому на КП КТУ ОСОБА_4 становить 652746 грн. 24 коп.

За приписами частини шостої статті 36 Закону № 1105 порушення правил охорони праці застрахованим, яке спричинило нещасний випадок або професійне захворювання, не звільняє страховика від виконання зобов'язань перед потерпілим.

Суд зазначає, що акт № 1 про нещасний випадок відносно ОСОБА_4, а саме пункт -11.5 «знаходження потерпілого в стані алкогольного сп'яніння» не містить будь-яких даних щодо наявності такого стану у потерпілого ОСОБА_4 при настанні нещасного випадку. Крім того, у зазначеному пункті наявний прочерк, що свідчить про відсутність факту знаходження потерпілого в стані алкогольного сп'яніння. Акт затверджений керівником-начальником КП «Костянтинівське трамвайне управління» 6 серпня 1997 року, є підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат. Отже, суд зазначає, це є доказом того, що мотиви відмови у визнанні кредиторських вимог, викладені Головою ліквідаційної комісії є такими, що не ґрунтуються на діючому законодавстві України.

Частиною другої статті 1205 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується провадиться в порядку черговості, визначеної статтею 112 ЦК України.

Відповідно до статті 112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможною юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом, у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності, у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів), у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.

Капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 6 травня 2000 року. Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 26 червня 2012 у справі № 21-156а12.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок надходження до Фонду капіталізованих платежів у випадках ліквідації страхувальників (суб'єктів підприємницької діяльності) означає, що у разі припинення страхувальник, який у процесі своєї діяльності заподіяв шкоду життю чи здоров'ю працівників зобов'язаний внести де Фонду належну таким працівникам грошову суму з урахуванням заборгованості за попередні роки та погреби у майбутніх виплатах. Визначення механізму надходження таких платежів дає змогу Фонду забезпечити створення резерву коштів для покриття витрат на страхові виплати та надання медико-соціальних послуг потерпілим, які отримали виробничі травми чи професійні захворювання на підприємствах, які ліквідовані без правонаступника.

За змістом пункту 3 Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Системний аналіз норм ЦК України та Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №765 від 6 травня 2000 року дозволяє зробити висновок про те, що капіталізація виплат, пов'язаних з відшкодуванням шкоди, заподіяної життю і здоров'ю громадян, повинна проводитись саме в період ліквідаційної процедури підприємства, оскільки саме після відкриття ліквідаційної процедури підприємницька діяльність підприємства закінчується та строк виконання всіх його грошових зобов'язань вважається таким, що настав.

Статтею 112 ЦК України встановлено, що у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості, зокрема у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Положеннями частини 3 статті 112 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.

Заявлена позивачем сума платежів, яка підлягає капіталізації, підтверджується розрахунками потреби в капіталізації коштів та іншими матеріалами справи. На момент розгляду справи в суді, сума капіталізованих платежів у розмірі 652746 грн. 24 коп. відповідачем не визнана та не сплачена.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов до висновку щодо задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Таким чином, судові витрати по сплаті судового збору позивача, який є суб'єктом владних повноважень, з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Свободи, 5) до Голови ліквідаційної комісії з ліквідації Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) про визнання відмови від 23 травня 2018 року № 09/04-37 у визнанні грошових вимог по капіталізованим платежам на суму 652746 грн. 24 коп. незаконною, зобов'язати вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати незаконною відмову Голови ліквідаційної комісії Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» ОСОБА_1 від 23 травня 2018 року № 09/04-37 у визнанні грошових вимог по капіталізованим платежам на суму 652746 грн. 24 коп. перед Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.

Зобов'язати Голову ліквідаційної комісії Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» ОСОБА_1 включити заборгованість перед Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області з капіталізованих платежів у розмірі 652746 грн. 24 коп. у першу чергу реєстру вимог кредиторів.

Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 6 серпня 2018 року. Повне судове рішення складено 6 серпня 2018 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Смагар С.В.