
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2018 р. Справа№805/4581/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка О.М. при секретарі судового засідання Рудь Т.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначив, що є пенсіонером за віком з 07.02.2015 року. Позивач звернувся до УПФУ із заявою про те, як нараховувалася йому пенсія. З розрахунком нарахованої УПФУ пенсії позивач не згоден, оскільки відповідач не зарахував трудовий стаж роботи з 04.03.1989 року, коли позивач працював учнем гірника на макшейдерських роботах, пов'язаних з підземними роботами, з 12.04.1989 року був переведений гірником 2 розряду на маркшейдерських роботах пов'язаних з підземними роботами, 25.11.1993 року був переведений підземним гірником.
Ухвалою від 18 червня 2018 року суд відкрив провадження по справі, призначивши справу до розгляду на 09 липня 2018 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою від 09 липня 2018 року розгляд справи було відкладено на 17 липня 2018 року.
10 липня 2018 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву відповідно до якого просив суд відмовити у задоволені позовних вимог. Зазначив, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Пенсійного фонду з заявою від 12.03.2015 року № 1445 про призначення пенсії за віком пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 - IV від 09.07.2003 року зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України « Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668- VI. Згідно розпорядження управління Пенсійного фонду від 20.03.2015 року ОСОБА_1 призначено пенсію на пільгових умовах з виплатою з 07.02.2015 року. Відповідач зазначає, що період роботи позивача за Списком № 1 зараховано згідно наданої пільгової довідки від 28.11.2014 року № 182 ДП «Артемвугілля» СП «Шахта ім.. А.І. Гайового» та довідок № 10 та 5038 про спуски - виїзду в шахту. В довідці зазначено періоди роботи по Списку № 1. До пільгового стажу роботи зараховано періоди роботи з 04.03.1989 року по 25.10.1999 року, з 17.04.2006 року по 18.04.2014 року та з 01.06.2014 року по 19.09.2014 року згідно зазначених документів з урахуванням підземної роботи не менше половини робочого часу в рік. Зарахувати зазначені періоди згідно Закону України « Про підвищення престижності шахтарської праці» не має підстави, так як працівникам, які зазначені в пунктах «г» та «д» розділу 1 Списку № 1 пенсії призначаються за Законом України «Про пенсійне забезпечення». Інші довідки про пільговий стаж роботи в пенсійній справі ОСОБА_1 відсутні. Стосовно вимог позивача про визнання та скасування відмови Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області відповідач зазначає, що 30.01.2018 року управлінням було розглянуто звернення позивача від 17.01.2018 року та надано відповідь у відповідності до Закону України «Про звернення громадян». Також відповідач зазначає, що позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, оскільки ОСОБА_1 не звертався до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою встановленого зразка про призначення (перерахунок) та виплати пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 - IV від 09.07.2003 року та необхідним пакетом документів, що визначає право на даний вид (перерахунок) пенсії, а відтак управління не приймало рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу.
Ухвалою від 17 липня 2018 року розгляд справи було відкладено на 30 липня 2018 року.
27 липня 2018 року від відповідача надійшов уточнений відзив на позовну заяву. В якому зазначив, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до пункту 1 Порядку заява про призначення (перерахунок) пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника. У пункті 7 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії. Згідно з пунктом 30 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;
в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області з 07.02.2015 року, як отримувач пенсії за віком по списку №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звернувся до Управління із заявою від 12.03.2015р. №1445, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003 р. із змінами та доповненнями, внесеними Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р. №3668-УІ (далі Закон).
Згідно розпорядження управління від 20.03.2015р. ОСОБА_1 призначено пенсію на пільгових умовах з виплатою з 07.02.2015р.
З 01.10.2017р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. №2148, автоматичним способом проведено перерахунок пенсії шляхом зміни величини оцінки одного року страхового стажу, який дорівнює 1% осучаснення заробітної плати та збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб до 1452,00грн.
Загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 24 роки 05 місяців 19 днів, в тому числі по Списку №1-18 років 11 місяців 13 днів.
З наданих до матеріалів справи документів вбачається, що позивач 17 січня 2018 року звернувся до Пенсійного фонду з заявою відповідно до якої зазначив про необхідність перерахунку льотної пенсії за Списком №1 з застосуванням відповідного коефіцієнту за період 03.04.1989 по 04.08.2000 року з дати звернення за її призначенням 07.02.2015 року.
Відповідач розглянувши звернення позивача направив на адресу позивача відповідь від 30.01.2018 року № 22/Т-02-01-03 у відповідності до Закону України «Про звернення громадян».
На час розгляду справи, сторонами до суду не надано рішення прийнятого за наслідками розгляду заяви позивача від 17 січня 2018 року з такою заявою.
Більш того, відповідачем у своєму відзиві на позов, вказано про те, що Слов'янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області взагалі не приймалось рішення про призначення (перерахунку) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії позивачу за віком на пільгових умовах.
Відповідно до ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
В той же час, відповідно до п.4.1 розділу 4 Постанови ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 року "Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Згідно п.4.3 розділу 4 вищевказаної Постанови, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання (перерахунок) пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п.4.7 розд.4 Постанови).
Аналіз діючого законодавства свідчить про те, що органом, який призначає пенсію, є відповідне Управління пенсійного фонду України. Управління може прийняти певне рішення щодо призначення (перерахунку) чи відмови у призначенні (перерахунку) пенсії лише після надходження заяви, а прийняті Управлінням рішення оформляються розпорядженням.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем 17 січня 2018 року подано до пенсійного органу заяву довільного зразка про перерахунок пенсії на підставі наявних документів в пенсійній справі.
Вказане свідчить про те, що позивачем не дотримано приписів статті 44 Закону №1058, так як подано заяву не встановлено зразка ( не форми 4) та до заяви не додано необхідних документів, оскільки відсилання в ній як на доказ на наявні матеріали пенсійної справи, не може вважатись належним документом, як це визначено Постановою ПФУ №22-1 від 25.11.2005 року "Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Крім того, зі змісту такої заяви вбачається, що подана вона у відповідності до Закону України "Про звернення громадян", оскільки про це прямо вказано у прохальній частині заяви, з посиланнями на строк надання відповіді.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що довільне звернення позивача до відповідача 17 січня 2018 року з заявою щодо перерахунку пенсії та включення періоду роботи з 03.04.1989 по 04.08.2000 року, та отримана на таке звернення відповідь у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» не свідчить про прийняття відповідачем рішення про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії стосовно позивача.
Крім того, згідно наданих пояснень відповідача у відповіді на відзив, вбачається, що
період роботи позивача за Списком №1 зараховано згідно наданої пільгової довідки від 28.11.2014р. №182 ДП "Артемвугілля" СП "Шахта ім.А.І.Гайового" та довідок №10 та №5038 про спуски-виїзду в шахту. В довідці зазначено періоди роботи по Списку №1. До пільгового стажу роботи зараховано періоди роботи з 04.03.1989р. по 25.10.1999р., з 17.04.2006р. по 18.04.2014р. та з 01.06.2014р. по 19.09.2014р. згідно зазначених документів з урахуванням підземної роботи не менше половини робочого часу в рік (в звітний період). зазначені періоди згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" не має підстави, так як працівникам, які зазначені в п. 1 "Списку №1 пенсії призначаються за Законом України «Про пенсійне забезпечення». Інші довідки про пільговий стаж роботи в пенсійній справі відсутні.
Більш того, не підлягає задоволенню похідна вимога позивача про зобов'язання Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати ОСОБА_1 пільгову пенсію за Списком № 1 з застосуванням відповідного коефіцієнту враховуючи заробітну плату та стаж роботи за період з 04.03.1989 року по 04.08.2000 року з дати звернення за її призначенням з 07.02.2015 року, оскільки питання щодо призначення (перерахунку), чи відмови у призначенні (перерахунку) пенсії віднесено до виключної компетенції управління Пенсійного фонду та жодного рішення з спірного питання ним стосовно позивача не приймалось.
При цьому, суд вважає за можливе зазначити, що якщо позивач виявляє бажання перерахувати пенсію, він не позбавлений можливості звернутись до пенсійного органу із заявою встановленого зразка з доданням належних документів та отримати рішення УПФУ щодо розгляду заяви із зазначеного питання. А вже потім, у разі незгоди з прийнятим рішенням, звертатись до суду за захистом порушеного права.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів ст.ст.9,77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасувати відмову Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 30.01.2018 року № 22/Т-02-01-03 та зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перерахувати пільгову пенсію за Списком № 1 з застосуванням відповідного коефіцієнту враховуючи заробітну плату та стаж роботи за період з 01.03.1989 року по 04.08.2000 року з дати звернення за її призначення з 07.02.2015 року - відмовити у повному обсязі.
Повний текст рішення складено та підписано 06 серпня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.