Ухвала суду № 75724555, 06.08.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2018
Номер справи
0540/6500/18-а
Номер документу
75724555
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження

06 серпня 2018 р. Справа №0540/6500/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабаш Г.П., розглянувши матеріали позовної заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Ліквідаційної комісії Приватного акціонерного товариства «Донецьккокс» про зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Ліквідаційної комісії Приватного акціонерного товариства «Донецьккокс» про зобов`язання ліквідаційної комісію Приватного акціонерного товариства «Донецьккокс» в особі голови - Вергун Михайла Івановича визнати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Маріупольського міського відділення кредитором першої черги на суму 18 643 676,63 грн. та включити до проміжного ліквідаційного балансу Приватного акціонерного товариства «Донецьккокс».

Відповідно до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.

У відповідності до п.п.1, 3, 4, 5 ч.1 ст.19 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.

За змістом п.1, 2 ч.1 ст.4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Таким чином, головною ознакою публічно-правових спорів є участь у них хоча б однією зі сторін суб'єкта владних повноважень.

Окрім того, оскільки відповідно до п.1, 2 ч.1 ст.4 та п.п.1, 3, 4, 5 ч.1 ст.19 юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, необхідною ознакою належності справи до адміністративної юрисдикції є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій та повноважень, і ці функції та повноваження повинні здійснюватись ним саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

З позовної заяви вбачається, що позивач просить зобов`язати ліквідаційну комісію Приватного акціонерного товариства «Донецьккокс» в особі голови - Вергун Михайла Івановича визнати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Маріупольського міського відділення кредитором першої черги на суму 18643676,63 грн. та включити до проміжного ліквідаційного балансу Приватного акціонерного товариства «Донецьккокс».

Участь суб'єкту владних повноважень є обов'язковою ознакою класифікації спору як публічно-правового. Однак не кожен спір за участю суб'єкту владних повноважень э публічно-правовим.

Тобто Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в даних правовідносинах не виступає в якості суб'єкту владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Згідно частини 4 статті 5 КАС України суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Відтак в адміністративному судочинстві суб`єкт владних повноважень може звернутись до суду, якщо таке повноваження прямо визначено.

Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Згідно ст. 2 цього Кодексу господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України.

За таких обставин, вимоги позивача повинні розглядатись у межах господарського, а не адміністративного судочинства.

Згідно п. 1, ч. 1, ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Враховуючи викладене та приймаючи до уваги, що дана адміністративна справа не може бути розглянута в порядку адміністративного судочинства, суд приходить до висновку про необхідність відмови позивачеві у відкритті провадження в адміністративній справі.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

У Х В АЛ И В:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Ліквідаційної комісії Приватного акціонерного товариства «Донецьккокс» про зобов`язання ліквідаційної комісію Приватного акціонерного товариства «Донецьккокс» в особі голови - Вергун Михайла Івановича визнати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Маріупольського міського відділення кредитором першої черги на суму 18643676,63 грн. та включити до проміжного ліквідаційного балансу Приватного акціонерного товариства «Донецьккокс».

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Донецького окружного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя Бабаш Г.П.