
Справа № 522/6811/17
Провадження № 2-а/522/1070/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Бойчука А. Ю.,
за участю секретаря судового засідання Іскрич В. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
10 квітня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовними вимогами до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату та відповідно до позовних вимог просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови, листом від 24 лютого 2017 року за №182/Д-11, ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, з урахуванням належного йому права на пенсію по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1, за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, перерахунок пенсії з урахуванням належного йому права на пенсію по інвалідності в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим.
При цьому посилаючись на те, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за вих. № 1436/Д-3 від 21 грудня 2016 року ОСОБА_1 було повідомлено про проведення перерахунку пенсії, на виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 21 лютого 2011 року по справі № 2а-319/11 за заявою, у червні 2016 року донараховано доплату в загальній сумі 27448,83 гривень. Після ознайомлення з наданими зазначеним листом розрахунками виявились допущені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області наступні помилки в перерахунку пенсії, а саме, при проведенні перерахунку не було враховано період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року.
У зв'язку з вищевикладеним позивач, 08 лютого 2017 року, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, по якій просив, з метою належного та повного виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 21 лютого 2011 року по справі № 2а-319/11, додатково до раніше здійсненого перерахунку пенсії, провести перерахунок пенсії за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим.
Листом від 24 лютого 2017 року за № 182/Д-11, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило позивачу в задоволенні заяви з посиланням на те, що «для проведення перерахунку пенсії згідно з зазначеними рішеннями судів з 01.01.2014 року підстав немає».
Позивач вважає вказану відмову протиправною, що й стало підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.
Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивача, позов підтримав та просив суд його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, заявив суду клопотання відповідно до якого, просив розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в їх задоволенні з підстав передбачених у письмових запереченнях до позову.
Представник Одеського обласного комісаріату в судове засідання не з'явився, надав суду письмовий відзив до позову, у якому просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. При цьому посилаючись на те, що повноваження, права та обов'язки щодо призначення та перерахунку пенсій особам, які раніше перебували на пенсійному обліку в Одеському обласному військовому комісаріаті, покладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Таким чином, Одеський обласний військовий комісаріат на даний час, не є повноважним органом стосовно проведення призначення чи перерахунку пенсії. Крім того, відсутні позовні вимоги до Одеського обласного військового комісаріату та всі заявлені вимоги стосуються діяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України , кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді до підсудності якого вона віднесена.
Судом встановлено, що постановою Приморського районного суду м.Одеси від 21 лютого 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та про зобов'язання утриматися від вчинення певних дій задоволені частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови ОСОБА_1, як інваліду 2-ої групи та постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС 1-ої категорії, у перерахунку пенсії по інвалідності за період з 02.01.2010 року з урахуванням права на пенсію по інвалідності в розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком з наступними її змінами згідно із законом України, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, як інваліду 2-ої групи та постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС 1-ої категорії, з урахуванням його права на пенсію по інвалідності у розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком, з 02.01.2010., виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком з наступними її змінами згідно законів України, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим. У іншій частині позовних вимог-відмовлено.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2016 року постанова Приморського районного суду м.Одеси від 21 лютого 2011 року залишена без змін.
Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 21.12.2016 року №1436/Д-3 повідомлено, що перерахунок пенсії проведено по 22.07.2011 року, оскільки 23.07.2011 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету». Тобто, перерахунок проведено до дати, з якої відбулися зміни в пенсійному законодавстві.
08.02.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області та просив провести перерахунок пенсії за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року.
Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 24.02.2017 року №182/Д-11 ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за період 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року відмовило.
Виходячи зі змісту Кодексу адміністративного судочинства України, судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи та захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому.
Як зазначив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові від 19.12.2012 № 8, суд має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення нарахування та виплати підвищення до пенсії, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві. Аналогічного висновку дійшов і Верховний Суд України (постанова від 05.11.2013 у справі № 21-293а13).
Отже, суд має підстави обмежувати орган, відповідальний за здійснення нарахування та виплати підвищення до пенсії, певним часовим проміжком, але якщо відбулися зміни у законодавстві, то порядок та строки нарахування пенсій змінюються.
23.07.2011 року набрала чинності постанова КМУ № 745, якою встановлено розмір додаткової пенсії особам, що постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, положення ст. 50, 54 ЗУ № 796 підлягають застосуванню лише до 23.07.2011, а після вказаної дати застосуванню підлягають положення ЗУ "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та постанови КМУ № 745.
Нормативно-правові акти, якими змінено виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 14 червня 2011 року було прийнято Закон України № 3491-УІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» пунктом 4 якого передбачено, що у 2011 році норми і положення статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобилцьської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Закон набрав чинності з 19 червня 2011 року.
Законами України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», «;Про Державний бюджет України на 2013 рік», «;Про Державний бюджет України на 2014 рік» (зі змінами) та «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено, що у 2012-2015 роках норми і положення ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2012-2014 роки та виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» установлено, що у 2016 році норми і положення ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та бюджету Фонду соціального страхуванні України.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/20П та від 25.01.2012 № З-рп/2012 підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України встановлювати розміри пенсійних виплат.
На виконання вимог вищевказаних Законів Кабінетом Міністрів України прийняті постанови від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності з 23.07.2011, та від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 01.01.2012 року.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» особах, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи-виплачувалась у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратити працездатність: тим, хто належать до 1 категорії, інвалідам 1 групи - 30 %.
Згідно із Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи», щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, як: постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах де прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: особам, хто належать до 1 категорії, інвалідам 1 групи, з 1 січня 2012 року - 50 %.
Виходячи з вищевикладеного, пенсійні виплати, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі й ті, розмір яких було встановлено на виконання судових рішень у періоди дії вищевказаних постанов Уряду № 745 та №1210 здійснюються у розмірах визначених цими нормативними актами.
На підставі того, що вказаними вище нормативно-правовими актами відбулася зміна у законодавстві, що регулює питання виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, то і порядок та строки нарахування вказаних виплат позивачем було здійснено правомірно, у зв'язку з чим підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області суд не вбачає.
Разом з тим, суд зазначає, що в задоволенні позовних вимог стосовно Одеського обласного військового комісаріату суд відмовляє, оскільки відсутні позовні вимоги ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату та всі заявлені вимоги стосуються діяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, крім того повноваження щодо призначення та перерахунку пенсій особам, які раніше перебували на пенсійному обліку в Одеському обласному військовому комісаріаті, покладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у зв'язку з чим, Одеський обласний військовий комісаріат не є повноважним органом стосовно проведення призначення чи перерахунку пенсії.
Згідно зі ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм адміністративного процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Керуючись: ст.ст. 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385, адреса: м. Одеса, вул. Канатна, б. 87) Одеського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ: 08402040, адреса: м. Одеса, вул. Пироговська, б. 6) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у письмовій формі через Приморський районний суд м. Одеси (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: А. Ю. Бойчук