Рішення № 75702884, 03.08.2018, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
03.08.2018
Номер справи
813/2325/18
Номер документу
75702884
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №813/2325/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2018 року м.Львів

Галицький районний суд м. Львова

в складі:

головуючого судді Радченка В.Є.

при секретарі Сидорак М.А.

з участю

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львова адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ( 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) до Головного територіального управління юстиції у Львівській області (79013, м. Львів, пл. Шашкевича, 1, код ЄДРПОУ 34942940) про скасування постанови державного виконавця, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою про скасування постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 14.05.2018 р. Зазначає, що лише 16.03.2018 р. на адресу головного управління надійшла постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018 р. у справі № 876/12570/17, про що свідчить відбиток штампу вхідної кореспонденції на супровідному листі суду від 05.03.2018 № 876/12570/17 про надіслання копії оскаржуваної постанови. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання судового рішення проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3 (позивачу по справі) з 17 серпня 2016 року. Розмір пенсії в результаті перерахунку становить 12472,33 грн. Державним виконавцем винесено постанову від 14.05.2017 р. ВП № 56070598 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження в розмірі 251,00 грн. 02.04.2018 на адресу головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла постанова від 29.03.2018 про відкриття виконавчого провадження № 56070598, якою боржнику було надано строк для виконання рішення суду протягом 10 робочих днів.

Згідно з розпорядженням управління від 06.04.2018 р. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виконало постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018 у справі № 876/12570/17, про що повідомило виконавчу службу листом від 17.04.2018 р. Тому просить скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 14.05.2018 р., оскільки рішення суду ГУ ПФУ у Львівській області виконало добровільно задовго до винесення оскаржуваної постанови. Крім цього, забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим Законом, крім трудових пенсій.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить підтвердження про направлення на офіційну електронну скриньку відповідача судової повістки. Письмові пояснення, заперечення, відзив на позов від відповідача до суду не поступали.

У даній справі заходи забезпечення доказів та забезпечення позову судом не застосовувалися.

Провадження у справі ухвалою суду не зупинялося, а тому не було підстав для його поновлення.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади і їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і в спосіб, передбачений Конституцією і законами України.

Відповідно до ч.1 ст.287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Згідно з ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлені наступні обставини.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 14.11.2017 у справі № 461/7027/17 адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено. Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок з 17 серпня 2016 року призначеної ОСОБА_3 пенсії за вислугу років з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого йому була нарахована пенсія, сум премій, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 29 382 грн. 85 коп., з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 03.07.2017 № 358/68, та виплачувати перераховану пенсію з моменту скасування фіксованої суми максимального розміру пенсії у розмірі 10 740 гривень. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про його виконання.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018 у справі № 876/12570/17, апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а постанову Галицького районного суду м. Львова від 14.11.2017 у справі № 461/7027/17 - без змін (а.с.10-12).

Дана постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018 р. надійшла на адресу головного управління 16.03.2018 р., про що свідчить відбиток штампу вхідної кореспонденції на супровідному листі суду (а.с.9).

02.04.2018 р. на адресу головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла постанова від 29.03.2018 р. про відкриття виконавчого провадження № 56070598, якою боржнику було надано строк для виконання рішення суду протягом 10 робочих днів.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання судового рішення проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 17 серпня 2016 року. Розмір пенсії в результаті перерахунку становить 12472,33 грн. Доплата пенсії по рішенню суду з моменту скасування фіксованої суми максимального розміру пенсії у розмірі 10 740 гривень, а саме за період з 01.01.2018 р. по 30.04.2018 р. становить 3427,96 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виконано постанову суду 06.04.2018 року, тобто в межах 10 робочих днів з 02.04.2018 року (дня отримання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження № 56070598). Дане підтверджується наданою в судовому засідання представником позивача копією розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_3

Листом від 17.04.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про виконання головним управлінням постанови Галицького районного суду м. Львова від 14.11.2017 у справі № 461/7027/17 (а.с.8).

Ч.5 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України (ч.1 ст. 27 вказаного закону).

Відповідно до ч. 9 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону-1404, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

З урахуванням норм, закріплених у частині 5 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" , зазначення у постанові про відкриття виконавчого провадження про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27, за умови, що примусове виконання рішення передбачає його справляння, є обов'язком державного виконавця.

Виконання боржником судового рішення до винесення державним виконавцем постанови про відкриття провадження з його виконання не впливає на необхідність зазначення у такій постанові про стягнення з боржника виконавчого збору.

У той же час, стягнення виконавчого збору з боржника у разі виконання ним судового рішення до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження не здійснюється і виконавче провадження підлягає закінченню з підстав, передбачених пунктом 9 частини 1 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" .

Отже, з'ясування судами обставин щодо факту і моменту виконання боржником судового рішення, примусове виконання якого здійснюється в межах певного виконавчого провадження, є визначальним при вирішенні судами питання правомірності дій органу державної виконавчої служби з приводу стягнення виконавчого збору з боржника.

З позовної заяви та матеріалів адміністративної справи вбачається, що постанову від 29.03.2018 р. про відкриття виконавчого провадження № 56070598 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області отримало 02.04.2018 р.

Постанову Галицького районного суду м. Львова від 14.11.2017 у справі № 461/7027/17 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виконало 06.04.2018 р. шляхом перерахунку пенсії ОСОБА_3 Тобто, рішення суду виконано після винесення постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження та після отримання цієї постанови боржником.

Тому у відповідності з ч. 9 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», з головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області підлягають стягненню витрати виконавчого провадження в розмірі 251,00 грн. Відтак, оскаржувана постанова є правомірною та не підлягає скасуванню.

У позовній заяві представника позивача посилається на ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" стосовно того, що кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату пенсій передбачених тільки цим законом, тобто трудових пенсій і заборону використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим Законом. Закон України "Про виконавче провадження" є спеціальним законом, норми якого підлягають застосуванню в даних спірних правовідносинах. Тому доводи позивача в цій частині є необґрунтованими.

Керуючись ст. ст.9, 72, 90, 240, 271, 287 КАС України,Законом України "Про виконавче провадження", суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ( 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) до Головного територіального управління юстиції у Львівській області (79013, м. Львів, пл. Шашкевича, 1, код ЄДРПОУ 34942940) про скасування постанови державного виконавця - залишити без задоволення, а постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 14.05.2018 р. ВП 56070598 про стягнення з боржника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області витрат виконавчого провадження - без змін.

Судові витрати компенсувати за рахунок держави.

Повний текст рішення складений 03.08.2018 р.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Радченко В.Є.