Постанова № 75701580, 25.07.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2018
Номер справи
821/1974/17
Номер документу
75701580
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 липня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/1974/17

Категорія: 3.1.1 Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Бойка А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 9 лютого 2018р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління ДМС України в Херсонській області про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

У грудні 2017р. ОСОБА_2 звернулася в суд із позовом до Управління ДМС в Херсонській області, в якому просила:

- визнати протиправною відмову Новокаховського МВ УДМС України в Херсонській області у видачі в замін втраченого паспорта громадянина України у книжковій формі, відповідно до «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. за №2503-ХІІ;

- зобов'язати ДМС видати ОСОБА_2 новий паспорт громадянина України у книжковій формі без передачі будь-яких даних про неї до ЄДДР, оформлення (присвоєння) унікального номеру запису в Реєстрі (УНЗР), відцифрованого підпису особи, відцифрованого образу обличчя людини, від цифрованих відбитків пальців рук, використання будь-яких засобів ЄДДР.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка зазначила , що в листопаді 2017р. вона звернулась із листом до Новокаховського відділу ДМС України в Херсонській області, в якому, у відповідності до ЗУ «Про звернення громадян», просила надати їй відповідь та внаслідок втраченого паспорта оформити і видати їй паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого чинною Постановою ВРУ від 26.06.1992р. №2503-ХІІ, відмовившись від оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки через релігійні переконання.

Однак, листом - відповіддю Новокаховського МВ УДМС України в Херсонській області за №13/4996 від 14.11.2017р їй було відмовлено у задоволенні вказаного листа.

Вважаючи дії ДМС протиправними та такими, що порушують її права, звернулась в суд із відповідним позовом.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 9 лютого 2018р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

До початку розгляду апеляційної скарги по суті, ОСОБА_2 подано клопотання про зупинення розгляду справи, у зв'язку із тим, що Великою Палатою Верховного Суду прийнято до провадження перегляд зразкової справи з аналогічних позовних вимог.

Вирішуючи питання стосовно поданого клопотання, апеляційний суд вважає, що підстав для зупинення провадження у справі не має, оскільки аналогічні спірні правовідносини вже вирішені у зразковій справі Верховного Суду, а тому, у випадку вирішення справи Великою Палатою Верховного Суду на користь фізичних осіб, у заявника є право звернутися до суду із заявою про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами.

Сторони були сповіщенні про час і місце судового розгляду справи у встановленому законом порядку, проте в судове засідання представником Управління ДМС в Херсонській області подано заяву про розгляд справи за їх відсутності, в порядку письмового провадження, інші сторони по справі в судове засідання не прибули, про причини неявки не повідомили.

З урахуванням належного сповіщення сторін, про час і місце розгляду справи, судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті та відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позов, суд першої інстанції виходив з того, що ДМС відмовляючи у видачі паспорта громадянина України у книжковій формі діяло в межах своїх повноважень та на підставі діючого законодавства України.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що 3.11.2017р. ОСОБА_2 звернулася з листом до Новокаховського відділу ДМС України в Херсонській області, в якому відповідно до ЗУ «Про звернення громадян» просила надати їй відповідь та внаслідок втраченого паспорта оформити і видати їй паспорт громадянина України у формі книжечки у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого чинною Постановою ВРУ за №2503-ХІІ від 26.06.1992р., відмовившись від оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки через релігійні переконання.

У листопаді 2017р. Новокаховське МВ УДМС України в Херсонській області листом - відповіддю за №13/4996 повідомило ОСОБА_2 про те, що відповідно до вимог постанови КМУ «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» за №302 від 25.03.2015р. (далі - Порядок №302), з 1.11.2016р. запроваджено оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланк якого затверджено цією постановою, громадянам України, що здійснюється і застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру. Встановлено, що прийняття документів для оформлення паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1.11.2016р. припиняється. Відповідно до п.2,5,10 цього Порядку №302 паспорт громадянина України виготовляється формі картки, що містить безконтактний електронний носій; оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальним органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів». У разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт, а з 1.11.2016р. - у формі ID-карти з безконтактним електронним носієм. При цьому, роз'яснено, що Положення про паспорт громадянина України, затверджене постановою ВРУ за №2503-ХІІ від 26.06.1992р., даний нормативно-правовий акт на теперішній час є чинним, оскільки термін дії паспорта громадянина України зразка 1994р., у вигляді паспорта книжечки, не обмежується, а тому дана норма діє лише для тих осіб, яким паспорт громадянина України зразка 1994р. був виданий до 1.11.2016р. та який залишився у користуванні.

ОСОБА_2 вважаючи дії ДМС протиправними та такими, що порушують її права, звернулась в суд із відповідним позовом.

Перевіряючи правомірність дій ДМС щодо відмови у видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки, з урахуванням підстав, за якими позивачка просить визнати їх протиправними, судова колегія виходить з наступного.

Положеннями Конституції України передбачено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Зазначене відповідає положенням ст.4 ЗУ «Про свободу совісті та релігійні організації», якою визначено, що будь-яке встановлення прямих чи непрямих переваг громадян залежно від їх ставлення до релігії є неприпустимим.

Приписами ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» визначено правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

У відповідності до ч.1 ст.4 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.

Згідно з ч.2 ст.4 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.

Відповідно до ч.1 ст.21 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Приписами ч.2 ст.21 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» встановлено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Зі змісту ч.4 ст.21 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» вбачається, що законодавцем імперативно встановлено вимогу, відповідно до якої паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Частиною 7 цієї ж статті визначено перелік відомостей, які вносяться до паспорта громадянина України, зокрема: 1) назва держави; 2) назва документа; 3) ім'я особи; 4) стать; 5) громадянство; 6) дата народження; 7) унікальний номер запису в Реєстрі; 8) номер документа; 9) дата закінчення строку дії документа; 10) дата видачі документа; 11) уповноважений суб'єкт, що видав документ (код); 12) місце народження; 13) відцифрований образ обличчя особи; 14) відцифрований підпис особи; 15) податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган). У разі наявності повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків проставляється слово «відмова».

За правилами ч.2 ст.15 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаної норми Закону, КМУ 25.03.2015р. прийнято постанову «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» за №302 (далі - Постанова №302).

Пунктом 2 Постанови №302 запроваджено із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру: з 1.01.2016р. оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог п.2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВРУ за №2503-XII від 26.06.1992р..

Також, вищевказаною постановою КМУ встановлено, що до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів ДМС матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, що на момент звернення ОСОБА_2 до Новокаховського МВ УДМС України в Херсонській області, останній був повністю забезпечений обладнанням для виготовлення паспорта громадянина України у вигляді ID - картки.

Приписами п.3 Постанови №302 встановлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1.11.2016р. припиняється.

Отже, апеляційний суд звертає увагу, що з 1.11.2016р. ДМС зобов'язаний забезпечувати оформлення та видачу паспортів громадянам України у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме здійснювати видачу паспортів у вигляді картки.

Крім того, ДМС долучено до матеріалів справи копія доручення ДМС України «Про організацію роботи територіальних органів та підрозділів ДМС з оформлення та видачі документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України» за №Д/92/2-17 від 15.06.2017р., яким доведено до начальників Головних управлінь, управлінь в областях та м.Києві: припинити з 16.06.2017р. в територіальних підрозділах ДМС прийом заяв на оформлення паспорта громадянина України зразка 1994р.; продовжити провадження за заявами про видачу паспорта громадянина України, які були прийняті до 16.06.2017р. відповідно до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України за №320 від 13.04.2012р., та забезпечити їх видачу на бланках зразка 1994р..

Крім того, на підтвердження відсутності бланків паспортів громадянина України у формі книжечки в територіальному підрозділі УДМС відповідачем до матеріалів справи долучено копію накладної за №86 від 15.09.2016р. про видачу бланків паспортів серії НОМЕР_1-НОМЕР_2 Новокаховському МВ УДМС України в Херсонській області, копію акту списання за №66 від 25.10.2016р. бланків паспортів громадянина України серії НОМЕР_1-498916, копію акту списання за №75 від 14.12.2016р. бланків паспортів громадянина України серії НОМЕР_3-НОМЕР_4, копію акту списання за №12 від 20.02.2017р. бланків паспортів громадянина України серії НОМЕР_5-НОМЕР_2.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд зазначає, що у період з 20.02.2017р. по 16.06.2017р. Новокаховському МВ У ДМС бланки паспорта зразка 1994р. у зв'язку із припиненням на законодавчому рівні оформлення паспорта громадянина України зразка 1994р. (книжечки) не видавалися.

Що стосується посилань позивачки на чинність Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою ВРУ за №2503 від 26.06.1992р., апеляційний суд зазначає наступне.

Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» за №5492-VI від 20.11.2012р. по відношенню до вищевказаної Постанови ВРУ має вищу юридичну силу, оскільки суспільні відносини, пов'язані з оформленням, видачею передбачених зазначеним законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами.

Апеляційний суд зазначає, що дія норм чинного Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВРУ за №2503-ХІІ від 26.06.1992р. розповсюджується на паспорти громадянина України зразка 1994р. у вигляді паспорти книжечки, видані до 1.11.2016р., як такі що не містять терміну дії та знаходяться у користуванні громадян.

Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що п.5,7 Положення №302 визначено, у разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт. Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: 1) особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Однак, як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, що з подібними заявами ОСОБА_2 до Новокаховського МВ УДМС у Херсонській області не зверталась.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що вказані обставини виключають можливість прийняття ДМС рішення про відмову у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України, оскільки нею не було надано до Новокаховському МВ У ДМС особисто заяву та документи, передбачені чинним законодавством.

Крім того, апеляційний суд звертає увагу на те, що внаслідок не повідомлення ОСОБА_2 правоохоронні органи про втрату паспорту, а тому у ДМС відсутні законні підстави розглядати заяву ОСОБА_2 про видачу паспорта громадянина України замість втраченого у будь-якій формі, тобто чи у книжковій формі чи у вигляді ID - картки.

Враховуючи вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи докази в сукупності, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2, оскільки ОСОБА_2 належними доказами не підтвердила правомірність своїх вимог, а ДМС надаючи відповідь позивачці діяло на підставі чинних норм законодавства України та в межах своєї компетенції.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 9 лютого 2018р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

А.В. Бойко