Рішення № 75701031, 06.08.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2018
Номер справи
822/2140/18
Номер документу
75701031
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/2140/18

РІШЕННЯ

іменем України

06 серпня 2018 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 19.06.2018, в якому просить: 1) визнати неправомірними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.03.2018 №1128 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком №2 згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи 12 років 6 місяців; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно ч. 1 ст. 26, п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дня звернення за призначенням пенсії, тобто з 27 грудня 2017 року.

В обгрунтування позову зазначив, що звертався до органу Пенсійного фонду з заявою від 27.12.2017, в якій просив призначити йому пенсію за віком, однак Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.03.2018 №1128, йому відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю пільгового стажу. Зазначає, що у трудовій книжці наявні всі відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, про що також свідчать Довідки ДП "Піщанський кар'єр" та Архівна довідка Піщанської районної державної адміністрації. Вважає це рішення відповідача протиправним, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 16.07.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Згідно з ухвалою суду від 02.08.2018 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом осіб.

31.07.2018 відповідач подав Відзив на позовну заяву, в якому вказує, що по Заяві позивача про призначення пенсії від 27.12.2018 було прийнято Рішення про відмову в призначенні пенсії №1128 від 26.03.2018 у зв'язку з відсутністю пільгового стажу. Зазначає, що станом на 30.11.2017, загальний стаж позивача становить 29 років 05 місяців 15 днів, пільговий стаж відсутній у зв'язку з не наданням доказів проведення атестації робочого місця позивача з 21.08.1992, а також зазначення у Довідці списків які не були чинні на момент роботи ОСОБА_1

З'ясувавши обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог, так і заперечень, оцінивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ОСОБА_1 звертався до органу Пенсійного фонду з заявою від 27.12.2017, в якій просив призначити йому пенсію за віком. До заяви позивачем додано, зокрема копію трудової книжки, Довідки про уточнюючий характер роботи та Архівні довідки.

Відповідно до Рішення (Протоколу) Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.03.2018 №1128, позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах згідно ч. 2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю пільгового стажу. Зазначено, що станом на 30.11.2017, загальний стаж становить 29 років 5 місяців 15 днів (арк. спр. 68).

Листом №8024/03 від 05.04.2018, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, зокрема, що надані довідки уточнюючі пільговий характер роботи оформлені з порушенням вимог чинного законодавства (не відповідають встановленій формі, зазначені списки не були чинні на період роботи особи) (арк. спр.61).

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV), на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Копіями Трудової книжки ОСОБА_1, Довідками Державного підприємства "Піщанський кар'єр", які видані на підставі Книг наказів по Піщанському кар'єроуправлінні за 1984-1993 роки та Архівною довідкою Піщанської районної державної адміністрації №01-36/288 від 20.11.2017, стверджено, що позивач працював: з 18.09.1984 по 03.09.1989 повний робочий день на посаді електрослюсаря по ремонту електрообладнання гірського участку; з 04.09.1989 по 01.06.1993 повний робочий день на посаді головного енергетика гірського участку (арк. спр.47-48, 51, 59-60).

Відповідно до Актів Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №205 та №206 від 14.03.2018 перевірки достовірності даних по стажу, наданих ДП "Піщанський кар'єр" для призначення пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення", проведено перевірку достовірності даних зазначених в довідках по стажу роботи позивача за період з 18.09.1984 по 03.09.1989 та з 04.09.1989 по 01.06.1993. За результатами перевірок зазначено, що документи надані ДП "Піщанський кар'єр" для здійснення перевірки - достовірні (арк. спр. 93-96).

Статтею 1 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з ст. 62 Закону № №1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1, 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМ України № 442 від 01.08.1992 (далі - Порядок №442), атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Згідно з п. 10 Порядку №442, результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Пропозиції щодо внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, готуються Держпраці на підставі обґрунтованих та погоджених із МОЗ клопотань заінтересованих міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, узгоджених із всеукраїнськими галузевими профспілками та об'єднаннями роботодавців, і подаються Мінсоцполітики до Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 року (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"", затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок).

Пунктом 2.1 Порядку визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року N 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за N 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1); 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.

Відповідно до п. 4.2 Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно з п. 4.3 Порядку, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Відповідно до пунктів 1 - 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України від 12.08.1993, № 637 ( далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Сторони не оспорюють правильність записів у Трудовій книжці ОСОБА_1, щодо роботи, періодів, відсутності виправлень (підчисток) чи іншого відображеного у цій Трудовій книжці, що не потребує доказуванню у цій справі, відповідно до вимог ч. 1 ст. 78 КАС України.

Так, суд встановив, що у Трудовій книжці позивача, яка належно оформлена, наявні всі відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, що підтверджено в тому числі довідками ДП "Піщанський кар'єр" та Архівною довідкою Піщанської районної державної адміністрації №01-36/288 від 20.11.2017.

В постанові від 06.03.2018 у справі №127/9055/17 (провадження №К/9901/2938/17) Верховний Суд констатував, що не заперечуючи проти права органів, що призначають пенсію, вимагати від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строку з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обгрунтованість їх видачі, слід зазначити, що таке право не повинно нівелювати обов'язок пенсійного органу щодо установлення права особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Актами Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №205 та №206 від 14.03.2018 стверджено достовірність даних по стажу позивача, наданих ДП "Піщанський кар'єр" для призначення пільгової пенсії ОСОБА_1. З врахуванням цього, суд критично оцінює не зарахування відповідачем періодів роботи позивача з 18.09.1984 по 03.09.1989 та з 04.09.1989 по 01.06.1993 у зв'язку з тим, що при оформленні Довідок про уточнюючий характер роботи зазначені списки не були чинні на період роботи особи, оскільки відповідачем не встановлено, що виконувана позивачем робота в зазначений вище період не відноситься до робіт зі шкідливими умовами праці, що передбачені Списком №2. Натомість, судом встановлено, що посади електрослюсаря по ремонту електрообладнання гірського участку та головного енергетика гірського участку є в переліку Списку №2, затвердженого постановою Ради Міністрів СССР від 22.08.1956 "Об утверждении списков производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах".

При цьому, суд погоджується з твердженням відповідача щодо відсутності відомостей про проведення атестації робочого місця позивача з 21.08.1992, як того вимагає Порядок №442, а тому період роботи ОСОБА_1 з 21.08.1992 по 01.06.1993 не підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача.

Крім цього, потрібно враховувати, що Верховний Суд у постанові від 06.03.2018 по справі № 754/14898/15-а ( провадження К/9901/11030/18) дійшов висновку, що ПФУ діяв необґрунтовано, оскільки у повідомленні про відмову у призначенні пенсії не обґрунтовано мотиви не зарахування до стажу окремих періодів. Також, частина мотивів, наведених ПФУ, є необґрунтованими. Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. ПФУ не врахувало, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці. Отже, повідомляючи позивачу про відмову в призначенні пільгової пенсії, ПФУ діяло необґрунтовано. При цьому, суд не обраховує дійсний загальний та спеціальний стаж позивача, у зв'язку з чим відсутні підстави для зобов'язання ПФУ призначити пенсію позивачу за віком на пільгових умовах. Разом з тим, частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Отже, наявні підстави для захисту прав позивача шляхом визнання неправомірними дій ПФУ щодо відмови у призначенні пенсії без належного обґрунтування неврахування частини стажу роботи, а також зобов'язання ПФУ здійснити повторний розгляд заяви позивача про призначення пенсії.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 9 КАС України, висновків Верховного Суду у справах №127/9055/17 (провадження №К/9901/2938/17) та №754/14898/15-а (провадження К/9901/11030/18), встановлених обставин у цій адміністративній справі, і позовних вимог, суд прийшов до висновку, що позов повинен бути задоволений частково.

Суд вважає, що відповідач прийняв рішення від 26.03.2018 №1128 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком №2 неправомірно, тому воно повинно бути скасоване. Стаж і робота позивача на посадах електрослюсаря по ремонту електрообладнання гірського участку з 18.09.1984 по 03.09.1989 та головного енергетика гірського участку з 04.09.1989 по 21.08.1992 є належно підтвердженим, тому у відповідача не було підстав його не враховувати. Жодних доказів на спростування цього стажу, відображеного у Трудовій книжці ОСОБА_1, який також підтверджений довідками, відповідач не встановив при прийнятті спірного Рішення, і не надав таких суду. При цьому, суд не обраховує пільговий стаж позивача, у зв'язку з чим відсутні підстави для зобов'язання відповідача призначити пенсію ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах на підставі поданої ним Заяви про призначення/перерахунок пенсії від 27.12.2017, тому суд зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити повторний розгляд заяви позивача про призначення пенсії з урахуванням встановлених у цій адміністративній справі обставин.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись Законами України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним Рішення (Протокол) Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №1128 від 26.03.2018 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, скасувавши його.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до пільгового трудового стажу за Списком №2 періоди роботи ОСОБА_1 з 18.09.1984 по 03.09.1989 та з 04.09.1989 по 21.08.1992, і повторно розглянути Заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 27.12.2017 з урахуванням підтвердженого пільгового стажу за періоди з 18.09.1984 по 03.09.1989 та з 04.09.1989 по 21.08.1992.

В решті вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1409,60 (одна тисяча чотириста дев'ять гривень шістдесят копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Повне рішення складене 06 серпня 2018 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович