
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2018 р. № 820/3544/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,
представника відповідача - Гундар Г.М.,
розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 820/3544/17 за позовом Ізюмського комунального виробничого водопровідно-каналізаційного підприємства до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В :
Ізюмське комунальне виробниче водопровідно-каналізаційне підприємство звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Харківській області: № 0030381208 від 08 серпня 2017 року; № 0030371208 від 08 серпня 2017 року в частині стягнення штрафних санкцій в розмірі 6687,26 грн, № 0030431208 від 08 серпня 2017 року в частині стягнення штрафних санкцій в розмірі 18567,46 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2017 відмовлено в задоволенні позову Ізюмського комунального виробничого водопровідно-каналізаційного підприємства до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2018 апеляційну скаргу Ізюмського комунального виробничого водопровідно-каналізаційного підприємства залишено без задоволення, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2017 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 10.05.2018 касаційну скаргу Ізюмського комунального виробничого водопровідно-каналізаційного підприємства задоволено частково, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2017 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2018 скасовано, справу № 820/3544/17 направлено до Харківського окружного адміністративного суду на новий розгляд.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що сума штрафних санкцій є складовою податкового зобов'язання, на штрафні санкції поширюється строк давності 1095 днів, а тому, ГУ ДФС у Харківській області не мав права застосовувати штрафні санкції за несплату узгоджених податкових зобов'язань з 2011 року по 2013 рік та частково 2014 рік. Таким чином, податкові повідомлення-рішення № 0030381208 від 08 серпня 2017 року, № 0030371208 від 08 серпня 2017 року в частині стягнення штрафних санкцій в розмірі 6687,26 грн, № 0030431208 від 08 серпня 2017 року в частині стягнення штрафних санкцій в розмірі 18567,46 грн підлягають скасуванню.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, 23.07.2018 через канцелярію суду подав заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив суд розглядати справу без участі представника Ізюмського комунального виробничого водопровідно-каналізаційного підприємства.
Представник відповідача під час судового розгляду справи проти позову заперечував та зазначив, що штрафні санкції у підприємства виникли в день погашення податкового боргу, а саме: з 30 жовтня 2015 року по 31 травня 2017 року, починаючи з дня, наступного за днем фактичної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання відбулося нарахування оскаржених штрафних санкцій. Таким чином, нарахування контролюючим органом штрафу за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по податковому екологічному податку, визначеного позивачем самостійно у поданих деклараціях, не перевищує 1095 днів та є правомірними. Враховуючи викладене, представник податкового органу вважає, що винесені податкові повідомлення-рішення є законними та підстави для їх скасування - відсутні.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
19 липня 2017 року податковим органом проведено камеральну перевірку Ізюмського комунального виробничого водопровідно-каналізаційного підприємства з питання дотримання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань по екологічному податку за надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення та за надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти за період з 20 лютого 2012 року по 30 травня 2017 року.
Результати перевірки оформлені актом №7635/20-40-12-08-18/24673063 від 19.07.2017, яким зафіксовані наступні висновки: дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань по екологічному податку (код бюджетної класифікації - 19010100 по податковим деклараціям платника екологічного податку за IV квартал 2011 року, І-ІV квартали 2013 року, І-ІV квартали 2014 року, І-ІV квартали 2015 року та І-ІІІ квартали 2016 року, по екологічному податку (код бюджетної класифікації 19010200) за IV квартал 2011 року, І-ІV квартали 2013 року, І-ІV квартали 2014 року, І-ІV квартали 2015 року та І-ІІ квартали 2016 року, ІІІ-ІV квартали 2016 року І квартал 2017 року, чим порушено п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України.
На підставі вказаного акту перевірки 08 серпня 2017 року податковим органом відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання по екологічному податку, винесені податкові повідомлення-рішення: № 0030381208, яким зобов'язано сплатити штрафні санкції в розмірі 2124,42 грн; № 0030371208, яким зобов'язано сплатити штрафні санкції в розмірі 29617,01 грн; № 0030431208, яким зобов'язано сплатити штрафні санкції в розмірі 63073,95 грн.
Щодо вирішення спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України надано визначення грошовому зобов'язанню платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Як вбачається із спірних податкових повідомлень-рішень за несвоєчасну сплату позивачем узгоджених податкових зобов'язань по екологічному податку, податковим органом застосовано до підприємства штрафні санкції, передбачені п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України.
Так, пунктом 126.1. статті 126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати
Як вбачається з розрахунку штрафної санкції до податкового повідомлення-рішення № 0030371208 від 08.08.2017 податковим органом визначено суму штрафу Ізюмському комунальному виробничому водопровідно-каналізаційному підприємству за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, які визначені:
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІV квартал 2011 року № 9013349343 від 16.01.2012, з граничним терміном сплати 20.02.2012, сплачено 30.10.2015 в сумі 833,00 грн, із затримкою 1349 днів, нараховано штраф у розмірі 166,60 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за І квартал 2013 року № 9019732023 від 12.04.2013, з граничним терміном сплати 20.05.2013, сплачено 25.05.2016 в сумі 2100,00 грн, із затримкою 1101 днів, нараховано штраф у розмірі 420,00 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІ квартал 2013 року № 9041042731 від 11.07.2013, з граничним терміном сплати 20.08.2013, сплачено 23.09.2016 в сумі 600,45 грн, із затримкою 1131 днів, нараховано штраф у розмірі 1200,09 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІІ квартал 2013 року № 906338223 від 10.10.2013, з граничним терміном сплати 20.11.2013, сплачено 23.09.2016 в сумі 3999,55 грн, із затримкою 1039 днів, нараховано штраф у розмірі 799,91 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІІ квартал 2013 року № 906338223 від 10.10.2013, з граничним терміном сплати 20.11.2013, сплачено 25.10.2016 в сумі 3351,30 грн, із затримкою 1071 днів, нараховано штраф у розмірі 670,26 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІV квартал 2013 року № 9088714315 від 24.01.2014, з граничним терміном сплати 20.02.2014, сплачено 25.10.2016 в сумі 4981,90 грн, із затримкою 979 днів, нараховано штраф у розмірі 996,38 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІV квартал 2013 року № 9088714315 від 24.01.2014, з граничним терміном сплати 20.02.2014, сплачено 31.10.2016 в сумі 2368,95 грн, із затримкою 985 днів, нараховано штраф у розмірі 473,79 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за І квартал 2014 року № 9019726680 від 14.04.2014, з граничним терміном сплати 21.05.2014, сплачено 31.10.2016 в сумі 5631,05 грн, із затримкою 895 днів, нараховано штраф у розмірі 1126,21 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за І квартал 2014 року № 9019726680 від 14.04.2014, з граничним терміном сплати 21.05.2014, сплачено 29.12.2016 в сумі 4170,10 грн, із затримкою 954 днів, нараховано штраф у розмірі 834,02 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІ квартал 2014 року № 9041173787 від 18.07.2014, з граничним терміном сплати 20.08.2014, сплачено 29.12.2016 в сумі 10614,65 грн, із затримкою 863 днів, нараховано штраф у розмірі 2122,93 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІІ квартал 2014 року № 9058550005 від 14.10.2014, з граничним терміном сплати 20.11.2014, сплачено 29.12.2016 в сумі 10614,65 грн, із затримкою 771 днів, нараховано штраф у розмірі 2122,93 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІV квартал 2014 року № 9079265296 від 27.01.2015, з граничним терміном сплати 20.02.2015, сплачено 29.12.2016 в сумі 10614,65 грн, із затримкою 679 днів, нараховано штраф у розмірі 2122,93 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за І квартал 2015 року № 9068683957 від 15.04.2015, з граничним терміном сплати 21.05.2015, сплачено 29.12.2016 в сумі 10614,65 грн, із затримкою 589 днів, нараховано штраф у розмірі 2122,93 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІ квартал 2015 року № 9147142361 від 15.07.2015, з граничним терміном сплати 20.08.2015, сплачено 29.12.2016 в сумі 3371,40 грн, із затримкою 498 днів, нараховано штраф у розмірі 674,28 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІ квартал 2015 року № 9147142361 від 15.07.2015, з граничним терміном сплати 20.08.2015, сплачено 10.01.2017 в сумі 7243,25 грн, із затримкою 510 днів, нараховано штраф у розмірі 1448,65 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІІ квартал 2015 року № 9212656467 від 16.10.2015, з граничним терміном сплати 20.11.2015, сплачено 10.01.2017 в сумі 4332,30 грн, із затримкою 418 днів, нараховано штраф у розмірі 866,46 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІІ квартал 2015 року № 9212656467 від 16.10.2015, з граничним терміном сплати 20.11.2015, сплачено 19.01.2017 в сумі 6282,30 грн, із затримкою 427 днів, нараховано штраф у розмірі 1256,46 грн;
- розрахунком за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (Додаток № 1) за ІV квартал 2015 року № 9274344798 від 27.01.2016, з граничним терміном сплати 20.02.2016, сплачено 19.01.2017 в сумі 10614,65 грн, із затримкою 335 днів, нараховано штраф у розмірі 2122,93 грн;
- розрахунком за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (Додаток № 1) за І квартал 2016 року № 9062159829 від 22.04.2016, з граничним терміном сплати 21.05.2016, сплачено 19.01.2017 в сумі 13448,75 грн, із затримкою 244 днів, нараховано штраф у розмірі 2689,75 грн;
- розрахунком за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (Додаток № 1) за ІІ квартал 2016 року № 9119352229 від 14.07.2016, з граничним терміном сплати 20.08.2016, сплачено 19.01.2017 в сумі 13448,75 грн, із затримкою 153 днів, нараховано штраф у розмірі 2689,75 грн;
- розрахунком за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (Додаток № 1) за ІІІ квартал 2016 року № 91191073996 від 13.10.2016, з граничним терміном сплати 20.11.2016, сплачено 06.02.2017 в сумі 11254,35 грн, із затримкою 79 днів, нараховано штраф у розмірі 2250,87 грн;
- розрахунком за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (Додаток № 1) за ІІІ квартал 2016 року № 91191073996 від 13.10.2016, з граничним терміном сплати 20.11.2016, сплачено 08.02.2017 в сумі 2194,4 грн, із затримкою 81 днів, нараховано штраф у розмірі 438,88 грн.
З розрахунку штрафної санкції до податкового повідомлення-рішення № 0030381208 від 08.08.2017 контролюючим органом визначено підприємству суму штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, які визначені:
- розрахунком за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (Додаток № 2) за ІІ квартал 2017 року № 9068812241 від 19.04.2017, з граничним терміном сплати 21.05.2017, сплачено 30.05.2017 в сумі 2587,6 грн, із затримкою 10 днів, нараховано штраф у розмірі 258,76 грн;
- розрахунком за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (Додаток № 2) за І квартал 2017 року № 9068812241 від 19.04.2017, з граничним терміном сплати 21.05.2017, сплачено 31.05.2017 в сумі 18656,6 грн, із затримкою 11 днів, нараховано штраф у розмірі 1865,66 грн.
Відповідно до розрахунку штрафної санкції до податкового повідомлення-рішення № 0030431208 від 08.08.2017 податковим органом визначено позивачу суму штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, які визначені:
- податковою декларацією платника екологічного податку за І квартал 2013 року № 9019732023 від 12.04.2013, з граничним терміном сплати 20.05.2013, сплачено 29.02.2016 в сумі 14300,00 грн, із затримкою 1015 днів, нараховано штраф у розмірі 2860,00 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІV квартал 2013 року № 9088714315 від 24.01.2014, з граничним терміном сплати 20.02.2013, сплачено 09.02.2017 в сумі 17171,05 грн, із затримкою 1086 днів, нараховано штраф у розмірі 3434,21 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за І квартал 2014 року № 9019726680 від 14.04.2014, з граничним терміном сплати 21.05.2014, сплачено 09.02.2017 в сумі 2828,95 грн, із затримкою 996 днів, нараховано штраф у розмірі 565,79 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за І квартал 2014 року № 9019726680 від 14.04.2014, з граничним терміном сплати 21.05.2014, сплачено 10.02.2017 в сумі 22656,65 грн, із затримкою 997 днів, нараховано штраф у розмірі 4531,33 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІ квартал 2014 року № 9041173787 від 18.07.2014, з граничним терміном сплати 20.08.2014, сплачено 10.02.2017 в сумі 17343,35 грн, із затримкою 906 днів, нараховано штраф у розмірі 3468,67 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІ квартал 2014 року № 9041173787 від 18.07.2014, з граничним терміном сплати 20.08.2014, сплачено 13.02.2017 в сумі 2708,6 грн, із затримкою 909 днів, нараховано штраф у розмірі 541,72 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІІ квартал 2014 року № 9058550005 від 14.10.2014, з граничним терміном сплати 20.11.2014, сплачено 13.02.2017 в сумі 15904,2 грн, із затримкою 817 днів, нараховано штраф у розмірі 3180,84 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІV квартал 2014 року № 9079265296 від 27.01.2015, з граничним терміном сплати 20.02.2015, сплачено 13.02.2017 в сумі 5387,2 грн, із затримкою 725 днів, нараховано штраф у розмірі 1077,44 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІV квартал 2014 року № 9079265296 від 27.01.2015, з граничним терміном сплати 20.02.2015, сплачено 03.03.2017 в сумі 14209,15 грн, із затримкою 743 днів, нараховано штраф у розмірі 2841,83 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за І квартал 2015 року № 9068683957 від 15.04.2015, з граничним терміном сплати 21.05.2015, сплачено 03.03.2017 в сумі 17691,75 грн, із затримкою 653 днів, нараховано штраф у розмірі 3538,35 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІ квартал 2015 року № 9147142361 від 15.07.2015, з граничним терміном сплати 20.08.2015, сплачено 03.03.2017 в сумі 18099,1 грн, із затримкою 562 днів, нараховано штраф у розмірі 3619,82 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІ квартал 2015 року № 9147142361 від 15.07.2015, з граничним терміном сплати 20.08.2015, сплачено 09.03.2017 в сумі 591,05 грн, із затримкою 568 днів, нараховано штраф у розмірі 118,21 грн;
- податковою декларацією платника екологічного податку за ІІІ квартал 2015 року № 9212656467 від 16.10.2015, з граничним терміном сплати 20.11.2015, сплачено 09.03.2017 в сумі 14330,3 грн, із затримкою 476 днів, нараховано штраф у розмірі 2866,06 грн;
- розрахунком за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (Додаток № 2) за ІV квартал 2015 року № 9274344826 від 27.01.2016, з граничним терміном сплати 20.02.2016, сплачено 09.03.2017 в сумі 17326,65 грн, із затримкою 384 днів, нараховано штраф у розмірі 3465,33 грн;
- розрахунком за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (Додаток № 2) за І квартал 2016 року № 9062159831 від 22.04.2016, з граничним терміном сплати 21.05.2016, сплачено 09.03.2017 в сумі 7265,85 грн, із затримкою 293днів, нараховано штраф у розмірі 1453,17 грн;
- розрахунком за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (Додаток № 2) за І квартал 2016 року № 9062159831 від 22.04.2016, з граничним терміном сплати 21.05.2016, сплачено 20.04.2017 в сумі 13716,75 грн, із затримкою 335 днів, нараховано штраф у розмірі 2743,35 грн;
- розрахунком за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (Додаток № 2) за ІІ квартал 2016 року № 9119352255 від 14.07.2016, з граничним терміном сплати 20.08.2016, сплачено 20.04.2017 в сумі 40058,6 грн, із затримкою 244 днів, нараховано штраф у розмірі 8011,72 грн;
- рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу № 9 (наказ ДПА України № 927 від 07.12.2010) від 30.09.2016, з граничним терміном сплати 20.08.2013, сплачено 20.04.2017 в сумі 15883,85 грн, із затримкою 340 днів, нараховано штраф у розмірі 3176,77 грн;
- рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу № 9 (наказ ДПА України № 927 від 07.12.2010) від 30.09.2016, з граничним терміном сплати 20.11.2013, сплачено 20.04.2017 в сумі 1092,9 грн, із затримкою 1248 днів, нараховано штраф у розмірі 218,58 грн;
- рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу № 9 (наказ ДПА України № 927 від 07.12.2010) від 30.09.2016, з граничним терміном сплати 20.11.2013, сплачено 20.04.2017 в сумі 5764,5 грн, із затримкою 248 днів, нараховано штраф у розмірі 1152,9 грн;
- рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу № 9 (наказ ДПА України № 927 від 07.12.2010) від 30.09.2016, з граничним терміном сплати 20.02.2014, сплачено 10.05.2017 в сумі 11157,9 грн, із затримкою 1268 днів, нараховано штраф у розмірі 2231,58 грн;
- рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу № 9 (наказ ДПА України № 927 від 07.12.2010) від 30.09.2016, з граничним терміном сплати 20.11.2013, сплачено 10.05.2017 в сумі 54,35 грн, із затримкою 1176 днів, нараховано штраф у розмірі 10,87 грн;
- розрахунком за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (Додаток № 2) за ІІІ квартал 2016 року № 9191073746 від 13.10.2016, з граничним терміном сплати 20.11.2016, сплачено 20.04.2017 в сумі 21601,85 грн, із затримкою 152 днів, нараховано штраф у розмірі 4320,37 грн;
- розрахунком за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (Додаток № 2) за ІV квартал 2016 року № 9268081949 від 25.01.2017, з граничним терміном сплати 18.02.2017, сплачено 10.05.2017 в сумі 6906,25 грн, із затримкою 82 днів, нараховано штраф у розмірі 1381,25 грн;
- розрахунком за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (Додаток № 2) за ІV квартал 2016 року № 9268081949 від 25.01.2017, з граничним терміном сплати 18.02.2017, сплачено 29.05.2017 в сумі 11318,7 грн, із затримкою 101 днів, нараховано штраф у розмірі 2263,74 грн.
Суд вважає за необхідне вказати, що нарахування податковим органом штрафних санкцій має відбуватись з урахуванням строків давності, встановлених Податковим кодексом України.
Строки давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) врегульовано статтею 114 Податкового кодексу України, відповідно до якої граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 102.1. статті 102 Податкового кодексу України, контролюючий орган має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку зокрема подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Оскільки пункт 102.1 статті 102 Податкового кодексу України пов'язує втрату права контролюючого органу для нарахування податкових зобов'язань із закінченням 1095-денного терміну, що настає за останнім днем сплати грошових зобов'язань (в даному випадку), суд приходить до висновку про протиправність нарахувань штрафних санкцій по спірним податковим повідомленням - рішенням, відповідно до розрахунків яких, визначено суму штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань, а саме, з моменту граничного строку сплати таких зобов'язань та до моменту винесення податкових рішень минуло більше як 1095 днів:
1) по податковому повідомленню-рішенню № 0030371208 від 08.08.2017:
- щодо визначення суми штрафу у розмірі 166,60 грн за порушення строків сплати суми грошового зобов'язання за податковою декларацією платника екологічного податку за ІV квартал 2011 року № 9013349343 від 16.01.2012, з граничним терміном сплати 20.02.2012, сплачено 30.10.2015 в сумі 833,00 грн, із затримкою 1349 днів;
- щодо визначення суми штрафу у розмірі 420,00 грн за порушення строків сплати суми грошового зобов'язання за податковою декларацією платника екологічного податку за І квартал 2013 року № 9019732023 від 12.04.2013, з граничним терміном сплати 20.05.2013, сплачено 25.05.2016 в сумі 2100,00 грн, із затримкою 1101 днів.
- щодо визначення суми штрафу у розмірі 1200,09 грн за порушення строків сплати суми грошового зобов'язання за податковою декларацією платника екологічного податку за ІІ квартал 2013 року № 9041042731 від 11.07.2013, з граничним терміном сплати 20.08.2013, сплачено 23.09.2016 в сумі 600,45 грн, із затримкою 1131 днів.
2) по податковому повідомленню-рішенню № 0030431208 від 08.08.2017:
- щодо визначення суми штрафу у розмірі 218,58 грн за порушення строків сплати суми грошового зобов'язання за рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу № 9 (наказ ДПА України № 927 від 07.12.2010) від 30.09.2016, з граничним терміном сплати 20.11.2013, сплачено 20.04.2017 в сумі 1092,9 грн, із затримкою 1248 днів.
- щодо визначення суми штрафу у розмірі 2231,58 грн за порушення строків сплати суми грошового зобов'язання за рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу № 9 (наказ ДПА України № 927 від 07.12.2010) від 30.09.2016, з граничним терміном сплати 20.11.2013, сплачено 10.05.2017 в сумі 11157,9 грн, із затримкою 1268 днів;
- щодо визначення суми штрафу у розмірі 10,87 грн за порушення строків сплати суми грошового зобов'язання за рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу № 9 (наказ ДПА України № 927 від 07.12.2010) від 30.09.2016, з граничним терміном сплати 20.02.2014, сплачено 10.05.2017 в сумі 54,35 грн, із затримкою 1176 днів.
Таким чином, оскільки ГУ ДФС у Харківській області при винесенні спірних рішень, не врахувало норми 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, тобто, строку давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), податкові повідомлення-рішення: № 003030371208 від 08.08.2017 в частині нарахування штрафу в розмірі 1786,69 грн та № 0030431208 від 08.08.2017 в частині нарахування штрафу в розмірі 2461,03 є протиправними, винесеними з порушеннями норм чинного законодавства України та є такими, що підлягають скасуванню.
Щодо спірного податкового повідомлення-рішення № 0030381208 від 08.08.2017, суд зазначає наступне.
Оскільки судовим розглядом встановлено, що дійсно позивачем сплачено узгоджену суму відповідно до розрахунку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (Додаток № 2) за ІІ квартал 2017 року № 9068812241 від 19.04.2017, з порушенням граничних термінів, при цьому, з моменту граничного дня оплати (21.05.2017) по винесення даного податкового рішення (08.08.2017) не минуло 1095 днів, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно нараховано штраф позивачу у розмірі 2124,42 грн, а тому, вказане податкове повідомлення-рішення не підлягає скасуванню.
У спірних правовідносинах суд також застосовує рішення Європейського суду з прав людини у справах "Серков проти України" (заява №39766/05), "Щокін проти України" (заяви №23759/03 та №37943/06), які відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" підлягають застосуванню судами як джерела права.
Вказаними рішеннями встановлено порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, оскільки органи держаної влади віддали перевагу найменш сприятливому тлумаченню національного законодавства, що призвело до накладення на заявника додаткових зобов'язань зі сплати податку.
Відповідно до стаття 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Ізюмського комунального виробничого водопровідно-каналізаційного підприємства підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Ізюмського комунального виробничого водопровідно-каналізаційного підприємства (місцезнаходження - вул. Чумацька, буд. 11, м. Ізюм, Харківська область, 64303, ідентифікаційний код - 24673063) до Головного управління ДФС у Харківській області (місцезнаходження - вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ідентифікаційний код - 39599198) про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 003030371208 від 08.08.2017 в частині нарахування штрафу в розмірі 1786 (одна тисяча сімсот вісімдесят шість) грн 69 коп.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 0030431208 від 08.08.2017 в частині нарахування штрафу в розмірі 2461 (дві тисячі чотириста шістдесят одна) 03 коп.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь Ізюмського комунального виробничого водопровідно-каналізаційного підприємства (ідентифікаційний код - 24673063) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (ідентифікаційний код - 39599198) судовий збір у розмірі 261 (двісті шістдесят одна) грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 06 серпня 2018 року.
Суддя А.С. Мороко